RTX 3070 için R5 2600X vs. R7 5800X

Snuk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Yeni ekran kartı serilerinin çıkışıyla ben de mevcut bilgisayarımda yükseltmeye gitmeyi düşünüyorum.
RTX 3070 almayı düşünüyorum. Mevcut işlemcim Ryzen 5 2600X.
Yaptığım araştırmalarda yazılarda veya videolarda Ryzen 5 2600X'in 3070 serisini işlemci olarak besleyemeyeciğini ve darboğaz yapacağını öğrendim.
Bu bağlamda Ryzen 7 5800X alamyı düşnüyorum. Fakat forumda da önerilen şekilde işlemci ve ekran kartını Bottleneck Calculator sitesinde teste soktuğumda Ryzen 5 2600X'in Ryzen7 5800X'den daha iyi oldğunu görüyorum. Açıkçası biraz kafa karıştı.
Karşılaştırmaların ekran alıntısını ekliyorum. Burada gördüğünüz gibi Ryzen 7 5800X'in RTX 3070 ile darboğazı %6.22 geliyor. Ryzen 5 2600X'ten daha kötü. Bu ne anlama geliyor?

Bu tip sitelere güvenmemeli mi?

Ryzen 5 2600X & RTX 3070.

3.PNG

Ryzen 7 5800X & RTX 3070 (Bunda darboğaz da yüksek çıkıyor.):

4.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Madem "mevcut" bilgisayarı yeniliyorsun neden ekran kartını alıp duruma bakmayasın? Sorun yoksa devam. Sıkıntı olursa alırsın yeni nesil.

O sitedeki değerlerin doğru olduğunu sanmıyorum. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam o site yasaklılar listesinde.

Tüm çekirdekler %100 çalıştığındaki fark.

1.jpg

Tek bir çekirdek arasındaki performans farkı.

2.jpg

Madem "mevcut" bilgisayarı yeniliyorsun neden ekran kartını alıp duruma bakmayasın? Sorun yoksa devam. Sıkıntı olursa alırsın yeni
Şuan 8bin TL param var bir yandan biriktirmeye devam ediyorum . Aynı anda hem ekran kartı hem işlemci alamayacağım. Görünen o ki önce işlemciyi değiştirmem gerekecek
Tüm herkese cevapları için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı