RTX 3070 için RAM önerisi

O yüksek bütçeli sistemler genel anlamda iş için kullanıyor, oyun için 32 GB gereksiz. @Yararsız Üye hocam sizde galiba 32 GB var, ne için kullanıyorsunuz?

İyi de diyelimki animasyon yapıyor adamın 1-çekirdeğe ihtiyaçı var 2-iyi ekran kartı 3-fazla sayıda RAM.

Üstelik RAM'in ömrü uzar adam sistemi ilk aldığında 10K kullanıyorsa 2 yıl sonra 14K 6-7 yıl sonra zaten RAM'in güçü yetmeyecek o zaman senin deiğin gibi alacak bence başta almak daha mantıklı üstelik bir de senin dediğinden geçersek ekran kartı götürmez o zaman ileride RAM alma mantığı ne acaba?
O yüksek bütçeli sistemler genel anlamda iş için kullanıyor, oyun için 32 GB gereksiz. @Yararsız Üye hocam sizde galiba 32 GB var, ne için kullanıyorsunuz?

Hocam ben arkadaş almasın demedim, farkındaysanız aynı şeyi savunuyoruz, arkadaş iddia etti ona cevap yazdım ben, anın tadını çıkartmak lazım, yoksa hayat çekilmez. 😁

İyi de diyelimki animasyon yapıyor adamın 1-çekirdeğe ihtiyaçı var 2-iyi ekran kartı 3-fazla sayıda RAM.

Üstelik RAM'in ömrü uzar adam sistemi ilk aldığında 10K kullanıyorsa 2 yıl sonra 14K 6-7 yıl sonra zaten RAM'in güçü yetmeyecek o zaman senin deiğin gibi alacak bence başta almak daha mantıklı üstelik bir de senin dediğinden geçersek ekran kartı götürmez o zaman ileride RAM alma mantığı ne acaba?

Gereksiz RAM diye bir şey yok bence, fazla RAM göz çıkarmaz ama "şu anda" oyunlarda 32 GB bellek kullanılmaz. Belki birkaç yıl sonrasında işe yarayabilir.

Ben de bu bellekleri iş programlarından dolayı bu kadar yüksek tuttum, bazı zamanlarda 25-30 GB arası bellek kullanımım olabiliyor. Sırf oyun için toplayacak olsam 16 GB tercih ederim ama bütçem çok aşırı düzeylerdeyse dediğim gibi belleğin fazlası göz çıkarmaz.
Hocam fazlası göz çıkarmaz ama şu an için masrafa girip RAM’i 32 GB yapmaya da gerek yok bence. Benim de aşırı düzeylerde bütçem olsa ben de RAM’i en az 32 yaparım. Cevap yazdığınız için teşekkür ederim😁

Hocam fazlası göz çıkarmaz ama şu an için masrafa girip RAM’i 32 GB yapmaya da gerek yok bence.
Bütçe meselesi. Eğer sistemi toplayan kişi şimdilik 16 GB bellekten kısıp başka bir parçasını bir üst düzeye getiremiyorsa fazladan bellek alınabilir. 16 GB belleği almayıp SSD'yi 1 TB yapabiliyorsa ya da bir üst düzey ekran kartını alabiliyorsa o zaman almaya gerek yok.

Geri kalan her şey istenen düzeydeyse isterse 64 GB bile alınabilir, kişinin kendi parası ve kendi zevki sonuçta.

Geri
Yukarı