RTX 3070 laptop ile mining yapma

hansebahattin

Hectopat
Laptop ile mining yapmayı düşünüyorum. 112-115 watt aralığında 67-68 santigrat sıcaklık ile 63-65 Mh/s kazım yapıyor. Laptop boştayken bile GPU 40-50 derece arasında sıcaklıkta çalışıyor. Sizce 67-68 derece ekran kartını yorar mı? Core clock 1150, Memory clock 3000. ETH kazıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop ile mining yapmayı düşünüyorum. 112-115 watt aralığında 67-68 santigrat sıcaklık ile 63-65 Mh/s kazım yapıyor. Laptop boştayken bile GPU 40-50 derece arasında sıcaklıkta çalışıyor. Sizce 67-68 derece ekran kartını yorar mı? Core clock 1150, Memory clock 3000. ETH kazıyor.
Bunu planlıyorsanız dizüstünün bataryasını çıkarmanız daha uygun olur. Eğer batarya li-ion veya li-poly türündeki prizmatik tiplerden ise ve dahiliyse,i laptobu açıp soketini çıkarmanız yerinde olur. Ozelliklie li-poly bataryalar şişerek kimyasal sızdırabilirler, lityum yanmaya başlarsa su bile söndürmez. Dikkatli olun.

Bunu planlıyorsanız dizüstünün bataryasını çıkarmanız daha uygun olur. Eğer batarya li-ion veya li-poly türündeki prizmatik tiplerden ise ve dahiliyse,i laptobu açıp soketini çıkarmanız yerinde olur. Ozelliklie li-poly bataryalar şişerek kimyasal sızdırabilirler, lityum yanmaya başlarsa su bile söndürmez. Dikkatli olun.
Üstat bataryanın şişmesine bildiğim kadarıyla yüksek sürekli ısınma ve dengesiz güç sebep olur. Pc yi kapalı cam balkona koydum. Pc ortalama ev sıcaklağından bile daha soğuk şekilde çalışıyor(ortam sıcaklığı -8 ile 0 derece). Ne bataryada nede şarj aletinde zerre ısınma olmuyor. Söketi çıkarmak sıkıntı değil de asıl soğuk hava zarar verir diye sökmek istemiyorum. Bunun yanında pil Pc yi dalgalı akımlardan koruyan elemandır. Güç dalgalanmaları esnasında güç kaynağı gibi gelen akımı dengeler. şebeke harmoniklerini filitre eder. Bilinenin aksine laptoplar batarya takılı halde kullanılmalıdır.

Şuanda GPU 64-65 santigrad derece, CPU 62-63 santigrad derece, 110 W, 63-64 Mh/sn ile kazım yapıyor. Oyun esnasında pc nin 70-90 santigrad derece aralığında çalıştığı düşünülürse oldukça ideal değerlerde kazım yaptığımı düşünüyorum.

Üstat bataryanın şişmesine bildiğim kadarıyla yüksek sürekli ısınma ve dengesiz güç sebep olur. Pc yi kapalı cam balkona koydum. Pc ortalama ev sıcaklağından bile daha soğuk şekilde çalışıyor(ortam sıcaklığı -8 ile 0 derece). Ne bataryada nede şarj aletinde zerre ısınma olmuyor. Söketi çıkarmak sıkıntı değil de asıl soğuk hava zarar verir diye sökmek istemiyorum. Bunun yanında pil Pc yi dalgalı akımlardan koruyan elemandır. Güç dalgalanmaları esnasında güç kaynağı gibi gelen akımı dengeler. şebeke harmoniklerini filitre eder. Bilinenin aksine laptoplar batarya takılı halde kullanılmalıdır.

Şuanda GPU 64-65 santigrad derece, CPU 62-63 santigrad derece, 110 W, 63-64 Mh/sn ile kazım yapıyor. Oyun esnasında pc nin 70-90 santigrad derece aralığında çalıştığı düşünülürse oldukça ideal değerlerde kazım yaptığımı düşünüyorum.
Hocam selamlar, Dizüstünüz fişe takılıyken , bataryası da üzerinde takılıysa, CPU'yu da mining'e dahil ederek yüksek akım çekmesini sağlayabilir ve zamanla pilin desarj oluduğunu gözlemleyebilirsiniz. Eğer bu olmuyorsa bataryanız çok yenidir. Olmuyorsa bile bu şekilde cihazınızı kullanmanız bataryanızı ''süratle'' yıpratır. Bu tabi sizin bileceğiniz birşey.

Bataryalar iç dirençleri kapasitörlere nazaran çok yüksek olan kaynaklardır. Batarya sisteminizi güç dalgalanmalarından ne yazık ki koruyamaz. Güç adaptörünüzün DC çıkış portuna paralel bağlanmış olan kapasitörler yüksek frekans dalgalanmayı sönümlerler. Düşük frekans AC dalgalanmalar zararsızdırlar, buckconverterlar bu dalgalanmayı alabilecek hızdadır.
Şöyle bir iç drienç kıyaslaması yaparsanız kapasitörlerin yaklaşık 1000kat daha hızlı boşalma ve desarj olma yetenekleri olduğunu görürsünüz. Şebekeden gelen düşük voltaj eski elektronik cihazları bozduğu bilinir ancak yeni bucconverterlar adaptive olduğu için 200Voltta gelse , 180 voltta gelse bunu yine aynı DC ripple voltajı verecek şekilde regüle edilir.
Lion piller -20C +60C arası desaj edilebilir, 0 45 arası şarj edilebilir , optimum çalışması 15-45C derecedir. Balkonda pc sürekli çalışacağı için batarya sıcak olacaktır o nedenle sorun olmaz ancak Batarya çok soğukken birden yüksek amperle desarj edilmeye başlanırsa zarar verir. Donmuş bataryaya önce ''Wake'' işlemi yapılır. Daha sonra desarj edilmeye başlanır. Aynı işlem sarj için de vardır. Örneğin Tesla otomobiller bunu yaparlar.

Ancak siz bataryayı sarj ederken , desarj da ediyorsunuz bu nedenle dikkatli olmanız gerekiyor çünkü sarj aleti BMS'in okuduğu voltajı hücre başına 4.2-4.1V arasına çekiyor (Hücrenin voltajı daha düşük olsa dahi), bu durumda eğer dizüstünüz şarj aletinizin verdiği akımdan daha yüksek bir akımla desarj edilirse (GPU tarafından) bu durumda batarya hücrelerinin min voltajı olan 2.5V-2.65V değerlerine indirebilirsiniz ve BMS bunu farkında dahi olmaz ve bataryanızı öldürmenize izin verir. Bunu önleyen çeşitli IC devreler var ancak bunlar sadece pahalı workstationlarda veya askeri sistemlerde mevcut.

Geri
Yukarı