RTX 3070 laptopta oyunların takılması

İşletim sistemi
Windows 10

lusha

Decapat
Daha fazla  
RAM
32 gb
Ekran kartı
rtx3070 laptop
İşlemci
i7 10870H
Laptopum RTX3070(laptop) 32 GB RAM gibi özelliklere sahip ancak GTA 5, Forza Horizon 4 gibi oyunlarda takılmalar yaşanıyor. Özellikleri düşürüyorum ancak hala takılıyor ve zaten GTA 5'i ilk oynadığım zamanlarda(1 sene önce) hiç takılma olmuyordu en üst ayarlarda. Yani ayarlardan dolayı değil. NVIDIA sürücüleri güncel bilgisayar sürücüleri güncel. Sizce neden olabilir? Ve bu oyunlarda takılma olmuyordu bir süre önce.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun içi sıcaklık değerlerini paylaşır mısınız? Hiç temizlik yapmadıysanız throttle olma ihtimali yüksek.
2 adet görsel paylaştım.Temizlikten kastınız format tarzı mı? Oyun son ayarlarda ancak fps drop yiyorum dediğim gibi ayarları düşürsem de yiyorum bu dropu.
Bir de ms diye gözüken şey ne?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-02-28 at 11.38.46 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-28 at 11.38.46 (1).jpeg
    101,6 KB · Görüntüleme: 30
  • WhatsApp Image 2023-02-28 at 11.38.46.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-28 at 11.38.46.jpeg
    106,8 KB · Görüntüleme: 27
Bilgisayar fan ve iç temizliği demek istedim.
İşlemci 98 ekran kartı 88 dereceye ulaşıyor ve throttle denen hız düşürme işlemini yapıyor. Bu yüzden fps dalgalanması ve düşüklüğü yaşamanız gayet normal. Anlıyorsanız laptopu söküp termal macun değişikliği ve fan temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca o işlemciye undervolt yapmanızı öneririm. Biraz fazla sıcak çalışan bir işlemci.
Bu linkte detaylı olarak nasıl yapılacağı bahsediliyor yorumlarda. Diğer kaynaklardan da araştırabilirsiniz.
MS değeri görüntünün işlenip ekrana yansıma süresini gösterir. FPS arttıkça bu süre kısalır.

Son düzenleme:
Bilgisayar fan ve iç temizliği demek istedim.
İşlemci 98 ekran kartı 88 dereceye ulaşıyor ve throttle denen hız düşürme işlemini yapıyor. Bu yüzden fps dalgalanması ve düşüklüğü yaşamanız gayet normal. Anlıyorsanız laptopu söküp termal macun değişikliği ve fan temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca o işlemciye undervolt yapmanızı öneririm. Biraz fazla sıcak çalışan bir işlemci.
Bu linkte detaylı olarak nasıl yapılacağı bahsediliyor yorumlarda. Diğer kaynaklardan da araştırabilirsiniz.
MS değeri görüntünün işlenip ekrana yansıma süresini gösterir. FPS arttıkça bu süre kısalır.
undervolt performansı düşürmez mi peki? Bi de bahsettiginiz temizligi yapabilen bi yer var mı kendime pek güvenmiyorum maalesef bu konuda :) Teşekkür ederim yardımınız için

undervolt performansı düşürmez mi peki? Bi de bahsettiginiz temizligi yapabilen bi yer var mı kendime pek güvenmiyorum maalesef bu konuda :) Teşekkür ederim yardımınız için
Garantisi devam ediyorsa servisi arayıp ısınma sorunu olduğunu, 99-100 derecelere çıktığını ve performans sorunu yaşadığınızı söyleyin. Büyük ihtimalle kontrol için servise göndermenizi isteyeceklerdir. Bir süre bilgisayarsız kalırsınız ama en temiz yolu bu. Tecrübesiz birine laptop sökmeyi önermiyorum. Bir tanıdığınız anlıyorsa ondan yardım isteyebilirsiniz ama çok güvenmediğiniz sürece başında dikilip parça çalmadığına emin olun. Bilgisayarcılar yapabilir ama çoğu aşırı fiyat isteyip en kalitesiz macunu sürüyor. Ayrıca içinden parça çalanlar bile var.
Undervolt işlemi en fazla %1-2 performans düşüşüne neden olur ama karşılığında sıcaklık değerleri 10-20 derece düşer. Böylece throttle ve dolayısıyla fps sorununuz çözülmüş olur.
Bu arada laptop markası ne?

Garantisi devam ediyorsa servisi arayıp ısınma sorunu olduğunu, 99-100 derecelere çıktığını ve performans sorunu yaşadığınızı söyleyin. Büyük ihtimalle kontrol için servise göndermenizi isteyeceklerdir. Bir süre bilgisayarsız kalırsınız ama en temiz yolu bu. Tecrübesiz birine laptop sökmeyi önermiyorum. Bir tanıdığınız anlıyorsa ondan yardım isteyebilirsiniz ama çok güvenmediğiniz sürece başında dikilip parça çalmadığına emin olun. Bilgisayarcılar yapabilir ama çoğu aşırı fiyat isteyip en kalitesiz macunu sürüyor. Ayrıca içinden parça çalanlar bile var.
Undervolt işlemi en fazla %1-2 performans düşüşüne neden olur ama karşılığında sıcaklık değerleri 10-20 derece düşer. Böylece throttle ve dolayısıyla fps sorununuz çözülmüş olur.
Bu arada laptop markası ne?
msi ge76 raider 10ug 221xtr hocam,dediklerinizi dikkate alacağım garantisi devam ediyor çok teşekkür ederim.

msi ge76 raider 10ug 221xtr hocam,dediklerinizi dikkate alacağım garantisi devam ediyor çok teşekkür ederim.
MSI'ın servisi kabul eder diye düşünüyorum. 1-2 hafta içinde geri gelir bilgisayarınız. Bu süreçte laptopların nasıl söküldüğünü ve temizlendiğini öğrenmenizi öneririm. Çok zor bir işlem değil ve internette aynı modelin temizlik videoları mevcut.
Düzenli oyun oynanan bilgisayarların yılda en az 1 kere termal macun değişimi ve fan temizliği yapılması, sıcaklık değerleri ve stabilite için önemli.

Geri
Yukarı