RTX 3070 sistem için parça tavsiyesi

Monster061

Hectopat
Selam arkadaşlar , almanyadan uygun fiyata mağazadan MSI RTX 3070 Gaming Z Trio 8GB LHR ekran kartı aldım.Bu zamana kadar hiç masaüstü bilgisayarım olmadı.Genel olarak monster laptop ve macbook kullandım.Şimdi siz değerli forum üyelerinin yardımına ihtiyacım var. Monitor olarak AOC 24G2U 144Hz 1ms kullanıyorum. işlemci , işlemci soğutucu ,anakart , ram , psu , ssd ve kasa önerilerinizi bekliyorum.Toplam 10000tl civarı tutarsa çok iyi olur.
İşlemci olarak intel istiyorum.AMD tarafında küçüklüğümden kalan önyargılarım var.Bu neden ile intel istiyorum.

İşlemci : i5 12400
İşlemci soğutucusu : ID-Cooling SE 214 XT
Anakart : GIGABYTE B660M DS3H AX WiFi 6 5333MHz (OC) DDR4 Soket 1700 M.2 HDMI DP D-SUB mATX Anakart
Kasa : Dark Maxima V20
PSU: Kararsızım ama önerilen 750W diye gözlemledim.
Ram : ledli 8gbx2 düşünüyorum.
SSD: M2 mi önerirsiniz yoksa normal mi ? Kararsızım. 500GB-1TB yeterli olur.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar , almanyadan uygun fiyata mağazadan MSI RTX 3070 Gaming Z Trio 8GB LHR ekran kartı aldım.Bu zamana kadar hiç masaüstü bilgisayarım olmadı.Genel olarak monster laptop ve macbook kullandım.Şimdi siz değerli forum üyelerinin yardımına ihtiyacım var. Monitor olarak AOC 24G2U 144Hz 1ms kullanıyorum. işlemci , işlemci soğutucu ,anakart , ram , psu ve kasa önerilerinizi bekliyorum.Toplam 10000tl civarı tutarsa çok iyi olur.
İşlemci olarak intel istiyorum.AMD tarafında küçüklüğümden kalan önyargılarım var.Bu neden ile intel istiyorum.

İşlemci soğutucusu : ID-Cooling SE 214 XT
Anakart : GIGABYTE B660M DS3H AX WiFi 6 5333MHz (OC) DDR4 Soket 1700 M.2 HDMI DP D-SUB mATX Anakart
Kasa : Dark Maxima V20
PSU: Kararsızım ama önerilen 750W diye gözlemledim.
Ram : ledli 8gbx2 düşünüyorum.
Hocam öncelikle işlemci olarak amd tarafındaki ön yargınızı bırakabilirsiniz, gelişti artık. Anakartı B550M-E bakabilirsiniz. Ram olarak RGB istiyorsanız Xpg ve Kingston'un RGB ramlerine bakabilirsiniz. Kasa olarak Msi 101M veya sizin attığınız olabilir. Ve evet psu kaliteli bir 750W olması iyi olur.Bu arada ssd yazmamışsınız? Ssd aldınız mı?(m2 alın hocam.)

Son düzenleme:
Veya,
Veya,
10K tutuyor.
Düzeltme,sistemi siz yorumunuzu düzeltmeden önce toplamıştım.

Veya,
Veya,
10K tutuyor.
Pardon görmedim.

Veya,
Veya,
10K tutuyor.
Düzeltme,sistemi siz yorumunuzu düzeltmeden önce toplamıştım.
Kasa beğendim ancak aldığım ekran kartı 323mm ve işlemci soğutucusu kule tipi düşünüyorum.Kasanın desteklediği değerler yeterli değil gibime geldi.Siz ne düşünüyorsunuz ? PSU 650W önerdiniz.Yeterli olur mu ? Ramlerın fiyatı çok iyi ama markayı daha önce duymadım.Başka ne önerebilirsiniz ? intel seçecek olsaydınız rtx 3070 için i5 12400 alır mıydınız ?

Kasa beğendim ancak aldığım ekran kartı 323mm ve işlemci soğutucusu kule tipi düşünüyorum.Kasanın desteklediği değerler yeterli değil gibime geldi.Siz ne düşünüyorsunuz ? PSU 650W önerdiniz.Yeterli olur mu ? Ramlerın fiyatı çok iyi ama markayı daha önce duymadım.Başka ne önerebilirsiniz ? intel seçecek olsaydınız rtx 3070 için i5 12400 alır mıydınız ?
Almazdım hocam.

CC560 370mm e kadar ekran kartı uzunluğu sunuyor.
Kule tipi düşünüyorum demişsiniz,214 XT önerdim zaten.
650W yeterli olur.
RAM gayet kaliteli hocam,fiyat da uygun alınabilir.
Intel tarafında 12400F alınabilir 3070 için.

12400F olabilir hocam.
i5 12400F modelinde intel graphics bulunmuyor.İlerde ekran kartında sorun olursa 12400 masaüstü gezinmeleri için yeterli olmaz mı ? Yada benim bilmediğim 12400 kötü tarafı mı var ? ? Yorumlarınız için ayrıca teşekkür ediyorum.

Alınanlar :
PSU : NZXT C650 650W 80+ Bronze
RAM : Kingston Fury Beast RGB 8X2 16GB 3200Mhz DDR4 CL16
Ekran kartı : MSI RTX 3070 Gaming Z Trio 8GB LHR

Alacaklarım:
SSD : Kioxia Exceria G2 1TB M.2 NVMe SSD Disk LRC20Z001TG8 ( Fiyatı ile rakipsiz gibi duruyor.Seçenekler hakkında bilgi verebilirsiniz.)
Anakart : Gigabyte B660M DS3H AX DDR4 5333mhz(OC) M.2 Wi-Fi 1700p mATX Anakart ( Özellikle Wi-Fi li istiyorum fiyatı diğerlerine göre iyi kullanan var mı ? )
Kasa : Dark Maxima v20
İşlemci Soğutucusu : ID-Cooling SE 214 XT

Alacaklarım ile ilgili yorumu/önerisi olan var mı arkadaşlar ? Özellikle kasa ve anakart konusunda çok kararsızım.
@Merdo34 Hocam önerilerin için çok teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı