RTX 3070 sistem toplama

Merhabalar, doların 8 TL olmasıyla birkaç hafta içinde kurun parçalara yansımadan bir PC toplamak istiyorum. Şu anda bazı parçalara karar verdim fakat herhangi bir yanlışlık, uyumsuzluk veya daha F/P ürün vb nedenlerden buraya açıyorum. Aşağıda parça seçimlerim var. Yardım eden herkese teşekkürler.

İşlemci:

RTX 3070 tabanlı bir sistem toplayacağım için güçlü bir Ryzen 7 işlemci alırsak iyi olur diye düşündüm. Yani işlemci seçimim Ryzen 7 2700X veya Ryzen 7 3700X.

Anakart:

Anakartlar için herhangi bir seçimim yok. Fakat 5XX serisi pahalı olduğu için bence B450 almak güzel bir seçim olabilir.

Bellek:

Eğer bir AMD işlemcimiz var ve performans istiyorsak çift kanal, 16 GB, 3600 MHz bellek güzel gider diye düşündüm. (Bellek seçimim G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3600 MHz.)

Ekran Kartı:

Belirttiğim gibi alacağım ekran kartı RTX 3070.

Depolama:

Seagate 3.5 2TB Barracuda HDD ve XPG SX8200 PRO 512 GB SSD.

Kasa:

Kasayı Newegg'den alacağım. Kasa seçimim şık bir görüntüsü olan NZXT H510.

Güç Kaynağı:

Güç kaynağı seçimim High Power 750W GD. Fakat güç kaynağı şu anda maalesef stokta yok. Ek olarak güç kaynağı önerebilirseniz sevinirim.

monitör:

Bütçeyi aşmamak adına şimdilik birkaç ay TV'de oynayacağım.

Evet, sistem nasıl olmuş? Herhangi bir öneriniz var mı? Cevap yazan herkese yeniden teşekkürler.

Bu sistem ne için kullanılacak. Sistem için harcayabileceğin bütçe ne kadar? Bunlar önemli kasa dengeli olmalı sonuçta.

RAM olarak G.Skill önermem.

Neden?

Bu sistem ne için kullanılacak? Sistem için harcayabileceğin bütçe ne kadar? Bunlar önemli kasa dengeli olmalı sonuçta.
Zaten fazlasıyla dengeli.
Ripjaws ile ilgili çok şikayet duydum, özellikle AMD sistemlerden çok Ripjaws söktüm. Sniper X alacaksa tamam ama o da çok pahalı ve Ripjaws demiş. Vengeance RGB Pro veya Hyperx Fury Ripjaws yerine havada karada tercih edilir.

Bu sistem ne için kullanılacak. Sistem için harcayabileceğin bütçe ne kadar? Bunlar önemli kasa dengeli olmalı sonuçta.
Hocam sistemde oyun, orta çaplı render ve küçük (Roblox, Minecraft gibi) oyunlarda canlı yayın yapacağım. Bütçem 9.5K civarı. Ayrıca anakart önerileriniz var mıdır?

Arkadaşlar 10.000 ₺ bütçem var şu an Black Friday'ı bekliyorum ama dolar galiba o zamana kadar 8.5 olacak gibi. Sizce ne yapmalıyım bu bütçeye 2060S ya da 2070 dizilir mi? Fikir verebilir misiniz?

Arkadaşlar tavsiyelerinizle birlikte ekteki gibi yeni bir sistem topladım. Herhangi bir öneriniz var mıdır? (Bellekler 2x8 şeklinde olucak.)

Dosya Ekleri

• x.PNG
    x.PNG
    7,7 KB · Görüntüleme: 53
Arkadaşlar tavsiyelerinizle birlikte ekteki gibi yeni bir sistem topladım. Herhangi bir öneriniz var mıdır? (Bellekler 2x8 şeklinde olacak.)
Küçük kasaya yönelmişsin, ekran kartı desteğine falan dikkat et. Önerilere gelecek olursak, anakartı B550M-S2H yap, o anakart o sistemde sırıtıyor. İkinci olarak RAM'i 3200MHz yap ve tavsiyem Adata falan al. S40G SSD ile alakalı çok fazla şikayet duydum bence o da değişebilir. Son olarak da işlemci soğutucu o fiyatta sadece 2 ısı borulu falan biraz düşük gibi. 50 lira farka Aerocool Cylon 4 gibi bir soğutucu çok daha iyi iş görecektir.
Anakart: Gigabyte B550M S2H AMD B550 Soket AM4 DDR4 5100(OC)MHz mATX Gaming (Oyuncu) Anakart - incehesap.com
RAM: Adata XPG Gammix D30 AX4U320038G16A-SR30 8GB (1x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Kırmızı Gaming (Oyuncu) Ram - incehesap.com
SSD: Adata XPG SX6000 Pro ASX6000PNP-512GT-C M.2 PCI-Express 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Soğutucu: Raijintek AIDOS 4 Adet Isı Borulu, PWM Fanlı Intel & AMD Uyumlu Fiyat / Performans İşlemci Soğutucu - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik
Önerilerim genel olarak fiyatı hafif yukarı çekecek gibi, ancak bu kadar sistem topluyorsun o kadarcık artış olsun, boş artış değil çünkü. Çok da değil, ben bu sistemi toplarken 2600 ve 1660S diye çıktım yola 3600X, Wriath Prism ve 5700XT oldu :D. 6000 lira diye başladım, 8000 lira civarına bitirdim, şu an 11000 lira falan.

Küçük kasaya yönelmişsin, ekran kartı desteğine falan dikkat et. Önerilere gelecek olursak, anakartı B550M-S2H yap, o anakart o sistemde sırıtıyor. İkinci olarak RAM'i 3200MHz yap ve tavsiyem Adata falan al. S40G SSD ile alakalı çok fazla şikayet duydum bence o da değişebilir. Son olarak da işlemci soğutucu o fiyatta sadece 2 ısı borulu falan biraz düşük gibi. 50 lira farka Aerocool Cylon 4 gibi bir soğutucu çok daha iyi iş görecektir.
Anakart: Gigabyte B550M S2H AMD B550 Soket AM4 DDR4 5100(OC)MHz mATX Gaming (Oyuncu) Anakart - incehesap.com
RAM: Adata XPG Gammix D30 AX4U320038G16A-SR30 8GB (1x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Kırmızı Gaming (Oyuncu) Ram - incehesap.com
SSD: Adata XPG SX6000 Pro ASX6000PNP-512GT-C M.2 PCI-Express 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Soğutucu: Raijintek AIDOS 4 Adet Isı Borulu, PWM Fanlı Intel & AMD Uyumlu Fiyat / Performans İşlemci Soğutucu - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik
Önerilerim genel olarak fiyatı hafif yukarı çekecek gibi, ancak bu kadar sistem topluyorsun o kadarcık artış olsun, boş artış değil çünkü. Çok da değil, ben bu sistemi toplarken 2600 ve 1660S diye çıktım yola 3600X, wriath Prism ve 5700XT oldu :D. 6000 lira diye başladım, 8000 lira civarına bitirdim, şu an 11000 lira falan.

Sağolun hocam. Bellek konusunda 3000 ile 3200 MHz arası pek bir şey fark edeceğini sanmıyorum. Anakartı normalde B550 DS3h yapacaktım fakat en ucuzu 1000 TL olunca vazgeçtim. Bu 880 civarıymış. Kasa konusuna gelecek olursak önü mesh panel ve fanlı bir yapıda ayrıca ucuz olduğu için seçtim. Değiştirmesek bence daha iyi olur. 😀 Soğutucu olarak iki soğutucudan hangisi daha iyi soğutur? Teşekkürler.

Son düzenleme:
AMD kullanacaksın, 3000 ile 3200 fark eder, 3200 al. Bu arada orada 3 tane soğutucu var :D. Eğer fiyatına tamam dersen X128 tabii ki daha iyi soğutur, çift fanı ve 6 ısı borusu var Cylon'un 4 boru tek fanına kıyasla. Tek eksisi Cylon ARGB yani adreslenebilir RGB, X128 FRGB yani Fixed-RGB, nam-ı diğer Rainbow LED, nam-ı diğer düz ışık.

AMD kullanacaksın, 3000 ile 3200 fark eder, 3200 al. Bu arada orada 3 tane soğutucu var :D. Eğer fiyatına tamam dersen X128 tabii ki daha iyi soğutur, çift fanı ve 6 ısı borusu var Cylon'un 4 boru tek fanına kıyasla. Tek eksisi Cylon ARGB yani adreslenebilir RGB, X128 FRGB yani Fixed-RGB, nam-ı diğer Rainbow LED, nam-ı diğer düz ışık.
Teşekkürler. Ek 30-90 TL'ye değer o zaman. Konu çözüldü. Yardım eden herkese teşekkürler.

Geri
Yukarı