RTX 3070 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

Emily Kaldwin

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Karnaca
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Tulpar T7 V21.8

*7,3" QHD 2560x1440 165Hz %100 sRGB IPS Mat LED
Intel® Tiger Lake Core™ i7-11800H 8C/16T; 24MB L3; 8GT/s; 2.3GHz - 4.6GHz; 45W; *10nm SuperFin
*Mobile Intel® HM570 Chipset
*nVIDIA® GeForce® RTX3070 Max-Performance 8GB GDDR6 256-Bit DX12
*64GB (2x32GB) DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
*2TB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (7000 MB/s - 5200 MB/s)
Meslek
Grafik Tasarımcısı
RAM
64GB (2x32GB) DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
SSD veya HDD modeli
2TB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4
Ekran kartı
RTX 3070 8GB GDDR6 256-Bit DX12
İşlemci
i7-11800H
Bilgisayar açıkken odamda bırakıp yarım saat gibi bir süreliğine dışarı çıkmıştım.
"Wallpaper Engine" uygulamasının "güvenli başlatma" bildiriminden bilgisayarın kapanıp açıldığını anladım ve ilk kontrol ettiğim yer "C://Windows/minidump" kısmı oldu ve korktuğum başıma geldi. Bir adet minidump dosyası gördüm ve ben yokken boşta olan bilgisayarın mavi ekran hatası verdiğini düşünüyorum.

Daha önce bilgisayarda R6 ve Rocket League oyunlarını etkileyen Intel sürücü güncellemesi yüzünden olduğunu düşündüğüm bir mavi ekran sorunu ile uğraşmış ve bilgisayarı Monster desteğe vermiştim onlar da format attılar ve sorunu çözdüler.

İşlemci sürücüsü dışındaki sürücüleri güncelleyerek bilgisayarı kurmuştum ve sorunsuz kullanıyordum ama şimdi bunu görünce buraya da bir danışmak istedim. Sizce bu neden olmuş olabilir?

İşlemci sürücüsünü güncellemeyi düşünmüyorum aynı riski tekrar göze alamam.

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar kurup dener misin?
DDU İle önce Nvidia sonra İntel sürücülerini kaldırdım. Sonra nvidia geforce experience programından son sürücüyü yükle dediğimde kurulum başlatılamadı hatası verip durdu.
Ben de İntel driver support asistant ile intel sürücülerini güncelledim sonrasında nvidia'yı tekrar denediğimde sürücüler yüklendi fakat aşırı donma var ve görev yöneticisinde GPU 0 / GPU 1 diye iki adet ekran kartı gözüküyorken (İntel ve Nvidia'nın) artık biri gözükmüyor.

Sanırım yanlış birşey yaptım mavi ekran sorunu oyun dışında da devam edince DDU işine girdim ama şimdi ekran kartım da gözükmüyor.

Şimdi ne yapmalıyım? Çok bu işlerden anlayan biri değilim üstüne bi sorunla uğraşırken daha kritik yeni bir sorun çıktı.
1641606046520.png

Bu da son mavi ekranın çıktısı.

DDU İle önce Nvidia sonra İntel sürücülerini kaldırdım. Sonra nvidia geforce experience programından son sürücüyü yükle dediğimde kurulum başlatılamadı hatası verip durdu.
Ben de İntel driver support asistant ile intel sürücülerini güncelledim sonrasında nvidia'yı tekrar denediğimde sürücüler yüklendi fakat aşırı donma var ve görev yöneticisinde GPU 0 / GPU 1 diye iki adet ekran kartı gözüküyorken (İntel ve Nvidia'nın) artık biri gözükmüyor.

Sanırım yanlış birşey yaptım mavi ekran sorunu oyun dışında da devam edince DDU işine girdim ama şimdi ekran kartım da gözükmüyor.

Şimdi ne yapmalıyım? Çok bu işlerden anlayan biri değilim üstüne bi sorunla uğraşırken daha kritik yeni bir sorun çıktı.
1641606046520.png

Ekran kartım windows güncellemesinden sonra geri geldi ama mavi ekran işi çözülmüş müdür? şüpheliyim.
Dediğim gibi sürücüleri sildim yükledim ama daha önce format da yemişti bu laptop birnevi aynı yere geliyor yaptığım ile. (Laptop kasımda alındı ve en güncel sistemlerden biri Monster'ın raporuna göre 24 saat stress testinde bir anormallik de yaşanmamış)

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1263893

Ekran kartım windows güncellemesinden sonra geri geldi ama mavi ekran işi çözülmüş müdür? şüpheliyim.
Dediğim gibi sürücüleri sildim yükledim ama daha önce format da yemişti bu laptop birnevi aynı yere geliyor yaptığım ile. (Laptop kasımda alındı ve en güncel sistemlerden biri Monster'ın raporuna göre 24 saat stress testinde bir anormallik de yaşanmamış)
Dostum benim de aynı sorunum var Tulpar T7 v21.8 cihazım birebir aynı sıkıntıları yaşıyorum 1 hafta onarıma yolladım hiç bir halt yemeden ekran kartında sorun yok diyip geri verdiler.

Dostum benim de aynı sorunum var Tulpar T7 v21.8 cihazım birebir aynı sıkıntıları yaşıyorum 1 hafta onarıma yolladım hiç bir halt yemeden ekran kartında sorun yok diyip geri verdiler.
Hamachi ve zoom kullanıyordum o aralar sorunun kaynağı da onlarmış ne alaka bilmiyorum ama özellikle silip biraz zaman geçirdim ve yükleyip yine denedim program çalışmasa dahi yüklü olması bu bilgisayarda böyle bir dert yaratıyor.

Sildiğinde regedit hizmetler gibi yerlerde de kalıntısı kalmadan heryerde silmen gerekiyor sanırsam eğer sende de hamachi veya zoom varsa bu dediğimi deneyebilirsin.

(Programlara alternatif olarak)

Zoom için çözüm yolunu tarayıcı üzerinden kullanmakta buldum ki programdan çok daha iyi çalışıyor bir konuşma sırasında iş yaparken önüne çıkmıyor.

Hamachi yerine ise ngrok diye birşey kullanıyorum MC ve terraria oynarken iş görüyor.

Eğer sendeki sorun bu programlardan değilse farklı birşey söyleyemeyeceğim ama muhtemelen onu tetikleten bir program vardır. Yanlış hatırlamıyorsam olay görüntüleyicide belli oluyordu istersen orayı kontrol edebiliriz.

Geri
Yukarı