Çözüldü RTX 3070 sistemde oyun oynarken ekran kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wfect

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba bilgisayarı açıp yaklaşık 10 dakika kadar oyunda vakit geçirdikten sonra bir anda ekran siyah oluyor kapanıyor. Kasa çalışıyor tüm fanlar dahil, arkadan oyunun sesleri geliyor, Discord sesi de geliyor fakat o da 5-10 saniye sonra gidiyor sadece oyun sesi kalıyor.
Her şeyi söküp temizledim benchmark yaptım, eski driver kurdum sıcaklıkları kontrol ettim ekran kartı fan ayarlarını sıfırladım, hiçbir parçada sorun gözükmüyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Sistem;
RTX 3070.
Ryzen 5 5600X.
4x8 Corsair Vengeance 3000MHz RAM.
MSI MPG B550 Gaming Plus.
Crucial ve Samsung EVO SSD.
80+ Silver Gamepower Power Supply.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
2-3 yıldır bu şekilde kullanıyorum hiçbir problem yaşamdım, herhangi bir uzatma veya ek kablo kullanmadan direkt Power supplaydan gelen iki ayrı pinleri takıyorum.

3 yıldır bu şekilde kullanıyorsanız ekran kartının güç bağlantısı yanlış olduğu için, soketleri hasar almış olabilir.
Dediğim gibi ekran kartına yeterli güç sağlanmıyor, sokette veya PSU da sorun var.
Şimdi baştan aşağı söktüm bilgisayarı, PCI kablosunun güç kablosuna giren kısmı bu şekilde erimiş gibi duruyor bundan kaynaklı olabilir sanırım.

Sağdaki PSU'ya giren soldaki 2 tanesi ekran kartına giden.

Dediğim gibi ekran kartına yeterli güç sağlanmıyor, sokette veya PSU da sorun var.
IMG_20231108_170316.jpg
IMG_20231108_170108.jpg

Dosya Ekleri

• IMG_20231108_170316.jpg
    IMG_20231108_170316.jpg
    60,9 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar olayı çözdüm, bölgemde son zamanlarda çok fazla gidip gelmekte olan elektrik nedeni ile 2 hafta önce monitörüm bozulmuştu, üstüne Power Supply da kalan fazlalık akım ekran kartını besleyen kabloları eritmiş. Farklı kablo ile denediğimde bir sonuç alamadım ekran kartı, anakart, işlemci gibi her parçayı da başka bir sistemde denediğimde çalıştığını gördüm. Sorunumu yeni bir Power Supply alarak çözüme ulaştırdım. Akım dengeleyici prizlerin bir işe yaramadığını da burada görmüş oldum. Eğer ki başına bir şey geldiğinde sizi üzecek derecede pahalı bir sisteminiz varsa 1-1.5k düzeyinde bir UPS almanızı öneririm.

Sizin yaşadığınız soket erimesi, kablonun taşıyabileciğinin üstünde güç çektiğiniz için olmuş, elektrik kesintisiyle alakalı bir durum değil, zaten öyle olmasa soketin eriyebileceğini ben nasıl tahmin edebilirim.

Ekran kartının çektiği güç verilen güçten biraz fazla olduğu için, soketin hasar alması uzun sürmüş.

Yeni konular

Geri
Yukarı