RTX 3070 Ti sistem toplama ve parça değiştirme önerisi

Bluecurses

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Mevcut bir sistemim var. Değiştirmek niyetindeyim. Mevcut sistemimden hangi parçaları kullanmalıyım? Hangilerini değiştirmem mantıksız olur? Aklımdaki modelleri sağına yazdım, değiştirmek mantıklı mı olur gereksiz mi olur emin değilim birçoğunda. Oyun odaklı bir kullanıcıyım.

Ekran Kartı: MSI RTX 2060 Ventus - MSI RTX 3070 Ti Ventus 3X 8G OC 256Bit
Anakart: MSI B450 Tomahawk (Max versiyonu değil) - MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi
RAM: Corsair Vengeance 2x8 3000MHz - Corsair Vengeance 4x8 RGB Pro 3600MHz
RAM konusunda soru işaretleri var kafamda. Mevcut RAM'imi 3433 MHz OC yaparak stabil kullanabilir miyim bilgisi olan var mı? (B450 Tomahawk 3433MHz kadar destekliyor) Bir de eğer 3600 MHz RAM alırsam mevcut anakartımda Dual channel olarak çalıştırabilir miyim sıkıntı yaşamadan? (3433MHz çalışsa bile)
PSU ve Kasa: Xigmatek Astro 650W EN40933 - Corsair RM850W 80+ Gold ve Cooler Master TD500 mesh (Kasa değiştirmeden PSU mu değiştirmeliyim yoksa kasayı da mı değiştirmeliyim?)
İşlemci: Ryzen 7 5800X - Değiştirmeyi düşünmüyorum
Soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB - Değiştirmeyi düşünmüyorum
SSD: Samsung 970 EVO NVMe 500GB 3400MB-2300MB/s M.2 SSD - Corsair Force MP600 1 TB Gen4 M.2 SSD

Parçalar ideal seçimler midir? Daha fiyat performans hale nasıl getirilebilir? Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mevcut bir sistemim var. Değiştirmek niyetindeyim. Mevcut sistemimden hangi parçaları kullanmalıyım? Hangilerini değiştirmem mantıksız olur? Aklımdaki modelleri sağına yazdım, değiştirmek mantıklı mı olur gereksiz mi olur emin değilim birçoğunda. Oyun odaklı bir kullanıcıyım.

Ekran Kartı: MSI RTX 2060 Ventus - MSI RTX 3070 Ti Ventus 3X 8G OC 256Bit
Anakart: MSI B450 Tomahawk (Max versiyonu değil) - MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi
RAM: Corsair Vengeance 2x8 3000MHz - Corsair Vengeance 4x8 RGB Pro 3600MHz
RAM konusunda soru işaretleri var kafamda. Mevcut RAM'imi 3433 MHz OC yaparak stabil kullanabilir miyim bilgisi olan var mı? (B450 Tomahawk 3433MHz kadar destekliyor) Bir de eğer 3600 MHz RAM alırsam mevcut anakartımda Dual channel olarak çalıştırabilir miyim sıkıntı yaşamadan? (3433MHz çalışsa bile)
PSU ve Kasa: Xigmatek Astro 650W EN40933 - Corsair RM850W 80+ Gold ve Cooler Master TD500 mesh (Kasa değiştirmeden PSU mu değiştirmeliyim yoksa kasayı da mı değiştirmeliyim?)
İşlemci: Ryzen 7 5800X - Değiştirmeyi düşünmüyorum
Soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB - Değiştirmeyi düşünmüyorum
SSD: Samsung 970 EVO NVMe 500GB 3400MB-2300MB/s M.2 SSD - Corsair Force MP600 1 TB Gen4 M.2 SSD

Parçalar ideal seçimler midir? Daha fiyat performans hale nasıl getirilebilir? Önerilerinizi bekliyorum.

Hocam eğriye eğri doğruya doğru konuşmayı seven biriyim. Şimdi td 500 kullanan biriyim. Geçenlerde bir arkadaş td 500 iğrenç kasa toz filtresi bile yok diye td 500'e sıktı. Bu kasa bende var. Burada haklı. İlk olarak o td 500'den vazgeçin. Güzel duruyor evet. Piyasadaki en büyük ekran kartını alır evet. İyi hava sürkülasyonu evet. Ama toz filtresi yok. Size tavsiyem Phanteks p600. RAM'ler zaten minimum 3200 olmalı sendeki 3600.anakartına tam bakmadım. 2 tane M.2 yuvası olan ve PCI. 4 destekliyse. Sistem güzel.

@dogan_orun soldakiler benim sahip olduklarım, sağdakiler almayı düşündüklerim. Mevcut ramlerim 3000mhz, mevcut kasam xigmatek olan. Orada bir karışıklık olmuş zannedersem. Bahsettiğim yükseltmelerden hangileri gereklidir, gerekli olanlardan da seçimlerim yerine neler önerilebilir? Onun için açmıştım. Mesela phanteksin benim kasadan bana katacağı ekstrası ne olur? Benimkinde filtre var. Usb 3.0 benimki ama. Kasa kısmında bilgi olarak çok hakim değilim.

@dogan_orun soldakiler benim sahip olduklarım, sağdakiler almayı düşündüklerim. Mevcut RAM'lerim 3000MHz, mevcut kasam Xigmatek olan. Orada bir karışıklık olmuş zannedersem. Bahsettiğim yükseltmelerden hangileri gereklidir, gerekli olanlardan da seçimlerim yerine neler önerilebilir? Onun için açmıştım. Mesela Phanteks'in benim kasadan bana katacağı ekstrası ne olur? Benimkinde filtre var. USB 3.0 benimki ama. Kasa kısmında bilgi olarak çok hakim değilim.

Şimdi bende böyle bir sistem olsa ben bu sistemi yükseltmem. 4000 serisi kartları bekler ona para harcarım. Bu benim düşüncem. İlk dokunuş RAM yükseltmek iyi gelir. 32 GB iyi bir tercih. RAM konusu bence 3600 iyi bir tercih. RAM 3444 stabil OC yapar mısın bilmem. Çünkü ben OC yapmadım merak ta etmedim.:) ne yalan söyleyeyim. Burada sistem yükseltçeksen 3070 Ti iyi bir tercih ama bütçe varsa 3080 Ti veya 6800 XT olabilir. Anakart iyi bir anakart laf yok. Üst segment kullandıkça kalitesi gereği faz farkını göreceksin. Kasayı bence ekran kartı alınca ekran kartı sığmazsa değiştirmeni öneririm. Değiştirirken de td 500 düşünmeni istemem. PSU aslında yeterli. NVIDIA tarafından önerilen bir 650 PSU. Kullandıkça yıpranıyor. 850 Corsair iyi bir tercih. 3070 Ti'den yukarı bir ekran kartı alacaksan PSU değiş bence. Ben sistem yükseltirken alkımda 1000 PSU vardı. İleride yine sistem yüksletirsem kullanırım hesabına gitmiştim. Kampanya'da 850 Corsair bulmuştum İtopya'dan. İşlemcine'ye laf yok zaten.

Son düzenleme:
Yanıtınız için teşekkür ederim, belki dediğiniz gibi 4000 serisini beklerim.Mevcut psum 650 tam vermiyormuş, gold olmadığı için mi bilmiyorum. Bu anakarta 3600 mhz 32 Ram taksam randıman alabilir miyim? 3433 mhz olarak (max ana kart desteği) dual channel çalışır mı? Ya da 3070 Ti, anakartım pce 3.0 olduğu için performans düşer mi bilginiz var mı? Anakart değişmeli mi kararını vermek için.

Yanıtınız için teşekkür ederim, belki dediğiniz gibi 4000 serisini beklerim. Mevcut PSU 650 tam vermiyormuş, Gold olmadığı için mi bilmiyorum. Bu anakarta 3600 MHz 32 RAM taksam randıman alabilir miyim? 3433 MHz olarak (Max anakart desteği) Dual channel çalışır mı? Ya da 3070 Ti, anakartım pce 3.0 olduğu için performans düşer mi bilginiz var mı? Anakart değişmeli mi kararını vermek için.

Muhakkak pcl.4.0 ile perfornmans farkı var. Anakart ve RAM değişse 4000 serisi kart beklersin. Hem maddi olarak fazla yük binmeden kolay bir şekilde alacağın bir 4000 serisi kart olur. 650 PSU zamanla yıpranmışlığı da var. Tamam NVIDIA 650 PSU diyor kullandıkça yıllar geçtikçe. İlk aldığımız 650 PSU değil ister istemez. Anakart, RAM ve PSU alıp ekran kartını bekleyebilirsin. Yardımcı olsun diye bir video bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoya göre pek performans farkı yok gibi, 4000 serisini bekleyip şimdi anakart vs değişmemek de mantıklı gibi duruyor. Kenara şimdiden para ayırıp bir yatırım birimi ile, 4000 serisi gelince ddr5 pci 4.0 destekleyen ürünlerle kombin yapmak mantıklı gelmeye başladı bu videoyu görünce. Videonun sonunda önerilen videolarda 3000 mhz ve 3600 mhz karşılaştırmaları da mevcuttu. Oyun odaklı birisi için çok da bir fark yaratmıyor gibi. DDR5 serisi 4kmhz üzerine sonradan geçmek daha çok aklıma yattı. Uzun süredir Rainbow Six Siege oyuncusuyum. Videoda ise pci 3.0da Rainbow Sixte daha fazla average fps mevcuttu. Yani şuan 3600 mhz ram ve pci 4.0 yapmak bana pek de bir performans farkı yaratmayacak kullanım amacıma göre bakarsam. Demek ki biraz daha beklemek gerek gibi. Teşekkür ederim yanıtlarınız için

Videoya göre pek performans farkı yok gibi, 4000 serisini bekleyip şimdi anakart vs değişmemek de mantıklı gibi duruyor. Kenara şimdiden para ayırıp bir yatırım birimi ile, 4000 serisi gelince DDR5 PCI 4.0 destekleyen ürünlerle kombin yapmak mantıklı gelmeye başladı bu videoyu görünce. Videonun sonunda önerilen videolarda 3000 MHz ve 3600 MHz karşılaştırmaları da mevcuttu. Oyun odaklı birisi için çok da bir fark yaratmıyor gibi. DDR5 serisi 4kmhz üzerine sonradan geçmek daha çok aklıma yattı. Uzun süredir Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oyuncusuyum. Videoda ise PCI 3.0'da Rainbow Six'te daha fazla average FPS mevcuttu. Yani şu an 3600 MHz RAM ve PCI 4.0 yapmak bana pek de bir performans farkı yaratmayacak kullanım amacıma göre bakarsam. Demek ki biraz daha beklemek gerek gibi. Teşekkür ederim yanıtlarınız için

DDR5'i beklemeyi geçen sene bende çok düşünmüştüm. Benim kasayı hemen toplamam gerekiyordu. Bence iyi bir karar.

Yeni konular

Geri
Yukarı