RTX 3070 ve Ryzen 5 5600X'li sistem toplama

Bütçe
33.000 TL

feineken

Femtopat
Herkese selamlar.

Maksimum 33-34 bin liralık bir sistem topluyorum. Sistemin detaylarını aşağıda belirteceğim. Bu sistemle alakalı birkaç sorum olacak.

1) Seçtiğim ekran kartı diğer 3070'lere nazaran birkaç bin lira daha ucuz, sebebi OC özelliğinin olmaması mı? Yoksa başka bir durum mu var sizce?
2) İlk kez AMD işlemci kullanacağım. Intel konusunda az da olsa fikrim var ama AMD konusunda sıfırım. Biraz araştırdım ve Ryzen 5 5600X'in kimi i7 9. nesillerden bile iyi olduğunu gördüğüm benchmarklar oldu. Sizce Ryzen 5 5600X güzel bir işlemci mi? Beni 2-3 yıl sonra sıkıntıya sokar mı?
3) 5600X'e yakın fiyatlı ama daha iyi performans alabileceğim başka bir işlemci var mıdır?
4) bilgisayarı Sinerji'den topluyorum ama başka yerden öneriniz varsa bakabilirim.
5) Sistem içinde RAM SSD vs gibi partlara da yorumlarınızı almaktan mutlu olurum.

Kasaya eklediklerim aşağıdaki gibidir.
AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci
MSI B550-A Pro 4400MHz(OC) M.2 AM4 ATX Anakart
Corsair 16 GB(2x8) Vengeance RGB Pro SL 3200MHz CL16 DDR4 RAM
ASUS GeForce RTX 3070 Dual V2 8G 8 GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe 3500 MB OKUMA-3300 MB Yazma M.2 SSD (MZ-V7S1T0BW)
BitFenix 750W M 750 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı
Cooler Master Masterliquid ML120L V2 RGB 120 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

Ek olarak orijinal Windows 11 de ekliyorum.

Uzun oldu ancak yardımlarınızı rica ederim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm mesajı okudum ettim güzel, en rahatsız edici şey o sıvı soğutma. Önermiyorum onu, harici bir kule tipi alıp kendiniz taksanız daha F/P olur.

5600X'e alternatif Intel 12. nesil olur, ama onların da anakart maliyetleri kol gibi. 5600X'in performansı 2-3 sene üzmez.

Sinerji'den toplamaktansa neden kendiniz toplamıyorsunuz? Daha karlı şeyler çıkabilir doğrusu.

Herkese selamlar.

Maksimum 33-34 bin liralık bir sistem topluyorum. Sistemin detaylarını aşağıda belirteceğim. Bu sistemle alakalı birkaç sorum olacak.

1) seçtiğim ekran kartı diğer 3070'lere nazaran birkaç bin lira daha ucuz, sebebi OC özelliğinin olmaması mı? Yoksa başka bir durum mu var sizce?
2) ilk kez AMD işlemci kullanacağım. Intel konusunda az da olsa fikrim var ama AMD konusunda sıfırım. Biraz araştırdım ve Ryzen 5 5600X'in kimi i7 9. nesillerden bile iyi olduğunu gördüğüm benchmarklar oldu. Sizce Ryzen 5 5600X güzel bir işlemci mi? Beni 2-3 yıl sonra sıkıntıya sokar mı?
3) 5600X'e yakın fiyatlı ama daha iyi performans alabileceğim başka bir işlemci var mıdır?
4) bilgisayarı Sinerji'den topluyorum ama başka yerden öneriniz varsa bakabilirim.
5) sistem içinde RAM SSD vs gibi partlara da yorumlarınızı almaktan mutlu olurum.

kasaya eklediklerim aşağıdaki gibidir.
AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci.
MSI B550-A Pro 4400MHz(OC) M.2 AM4 ATX anakart.
Corsair 16 GB(2x8) Vengeance RGB Pro sl 3200MHz CL16 DDR4 RAM.
ASUS GeForce RTX 3070 Dual V2 8G 8 GB GDDR6 256 bit ekran kartı.
Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe 3500 MB OKUMA-3300 MB yazma M.2 SSD (MZ-V7S1t0bw)
Bitfenix 750W m 750 80+ Gold tam modüler güç kaynağı.
Cooler Master Masterliquid ML120l V2 RGB 120 mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu.

Ek olarak orijinal Windows 11 de ekliyorum.

Uzun oldu ancak yardımlarınızı rica ederim. :)

Sıvı soğutma hiç olmamış bir de 120'lik soğutucu 240'lık soğutucu alman daha iyi ve Cooler Master çok sesli çalışan soğutucu sana tavsiyem Corsair liquidfreezer ya da Lian Li 240'lık.

Bu bütçede 3070 alınmaz 3080 veya 3070 Ti varken.

Ben yakın zamanda 5600X ve 3070 sistem aldım.

5600X in şöyle bir avantaji var 2 sene kullanıp anakartı vs ellemeden AM4 soket başka bir işlemciye geçebilirsin. Ben de o yüzden tercih ettim. 5900X e geçmeyi düşünüyorum 2 sene sonra.

Bende de o ekran kartı var, 3 fan yerine 2 fan sorun olabilir diye düşünebilirsin ama ağır overclock yapma niyetin yoksa en ufak sorun yaşamazsın. Ben gayet agır işlerde kullanıyorum sorunum yok. Kasan iyi hava alıyorsa dert etme.

Tüm mesajı okudum ettim güzel, en rahatsız edici şey o sıvı soğutma. Önermiyorum onu, harici bir kule tipi alıp kendiniz taksanız daha F/P olur.

5600X'e alternatif Intel 12. nesil olur, ama onların da anakart maliyetleri kol gibi. 5600X'in performansı 2-3 sene üzmez.

Sinerji'den toplamaktansa neden kendiniz toplamıyorsunuz? Daha karlı şeyler çıkabilir doğrusu.
Birleştirme konusunda emin olamadım. Açıkçası bu konularda pek fikrimin olduğu söylenemez. Hangi ürün hangi parçayla uyumlu çalışır vs gibi olaylar biraz fazla kafamı kurcalıyor. O yüzden kolaya kaçmıştım ama doğru diyorsunuz.
Sıvı soğutma hiç olmamış bir de 120'lik soğutucu 240'lık soğutucu alman daha iyi ve Cooler Master çok sesli çalışan soğutucu sana tavsiyem Corsair liquidfreezer ya da Lian Li 240'lık.
Sıvı soğutma konusunda sizle birlikte TLP de eksi yorumda bulunmuş. Onu net olarak değiştireceğim. Belirttiğiniz iki ürüne de bakacağım ama onlar olmasa bile kesinlikle 240lık bakacağım. Teşekkür ederim.

Açıkçası çok fazla alternatif site bilmediğim için sadece sinerji ve itopyadan baktım. Başka yerlere de bakacağım. Paylaştığınız alternatifler için de teşekkür ederim.

@feineken

• GameGaraj
  • Gaming Gen TR
  • İtopya
  • Sinerji
  • İncehesap
  • PCKolik
  • QP Bilişim
  • Molecule Gaming
  • Tebilon
Bunlar hazır sistem satan güvenilir yerler, buralardan arama yapabilirsiniz.

Ben yakın zamanda 5600X ve 3070 sistem aldım.

5600X in şöyle bir avantaji var 2 sene kullanıp anakartı vs ellemeden AM4 soket başka bir işlemciye geçebilirsin. Ben de o yüzden tercih ettim. 5900X e geçmeyi düşünüyorum 2 sene sonra.

Bende de o ekran kartı var, 3 fan yerine 2 fan sorun olabilir diye düşünebilirsin ama ağır overclock yapma niyetin yoksa en ufak sorun yaşamazsın. Ben gayet agır işlerde kullanıyorum sorunum yok. Kasan iyi hava alıyorsa dert etme.
OC yapma gibi bir derdim yok ama diğer yorumlara da dayanarak bazı editlemeler yapacağım sistemde. Belki bütçeyi de birkaç bin lira daha zorlayıp 3070ti vs de bakabilirim. 5600x için de içim biraz daha rahatladı teşekkür ederim

3070'te ne varki alınmaz diyorsun?

Geri
Yukarı