RTX 3070 vs 3080 vs 4060 Ti

@SSutterFlyEffect kart gerçekten beklenilen gibi çıkmadı 3060 Ti'a göre çok kağıt üzerinde kısılmış bir kart ancak 3090 Ti ile kapışıyor

Ray Tracing kullanma gibi bir amacım yok hiç oyunlarda belki sorun bendedir ama öyle aman aman bir görsel farklılık hissetirmedi hiç. Bütçe sıkıntım yok. Sıkıntım yok derken 12-13 k bandında bir şeyler arıyorum.

Bu konuda alternatifler çok fazla mesela şimdi frame generation için 4000 serisini öne çıkarıyor ama 5000 serisinde de büyük ihtimal GDDR7leri göreceğiz o zamanki kartlar belki tarihin en fazla yükselen kartları da olabilir. Şimdi 7K 3070 alıp 5000 de beklenebilir şahsen ben öyle yapıyorum 3080 Ti aldım 4K için 5000 serisini bekliyorum. Bunu kafanız karıştırmak için söylemiyorum ama çok fazla alternatif mevcut. Ben şimdi bir kere alacağım daha da al sat değiştir uğraşamam diyorsanız 4060 Ti alın tek seferde işi bitirin.

Bu da ekran görüntüsü

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-09-23-19-21-40-965_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-09-23-19-21-40-965_com.android.chrome.jpg
    53,9 KB · Görüntüleme: 25
Ray Tracing kullanma gibi bir amacım yok hiç oyunlarda belki sorun bendedir ama öyle aman aman bir görsel farklılık hissetirmedi hiç. Bütçe sıkıntım yok. Sıkıntım yok derken 12-13 k bandında bir şeyler arıyorum.

Defalarca kararsız kalıyorum falan demişsiniz. Kas gücü pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü bu RTX 3080 bilmem ne gibi kartların geleceği olmayacak. O kadar para veriyorsunuz bari bir şeye değsin. Gerek teknolojileri gerek güç tüketimi falan derken RTX 4060 Ti tek seçeneğiniz. İleride pişman olursunuz, güncelini almıyorsanız.

Defalarca kararsız kalıyorum falan demişsiniz. Kas gücü pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü bu RTX 3080 bilmem ne gibi kartların geleceği olmayacak. O kadar para veriyorsunuz bari bir şeye değsin. Gerek teknolojileri gerek güç tüketimi falan derken RTX 4060 Ti tek seçeneğiniz. İleride pişman olursunuz, güncelini almıyorsanız.

İnanın bende kendimi 4060 Ti için ikna etmeye çalışıyorum, fakat gerek izlediğim videolar okuduğum yorumlar buradaki söylemler aksine 4060 Ti yın çok zayıf olduğu yönünde olduğu için kafam karışıyor sadece.

@kino Hocam temizinden 2.el 3090 almak bence yapılabilecek en mantıklı hareketlerden biri (en azından fiyat açısından 13k bandına bulunabiliyor.) 24gb vram e sahip olması ve kas gücü olarak neredeyse 4070ti a eşit olması açısından aslında beni bu düşünceye iten şey fsr 3 oldu. her ne kadar fsr 3'ün dlss 3 kadar iyi olmayacağını düşünsemde eğer dlss 3 e yakın bir performans verirse, 24gb vram bile almak için başlı başına bir sebep oluyor. güç tüketimi konusunda ise haklısınız diyebileceğim birşey yok ama undervolt yapılabilir diye düşünüyorum.

ayrıca fsr 3 geldiğinde frame generationu açmak için fsr 3 e ihtiyaç duymassak çok iyi olur yani görüntüyü dlss 2 ile upscale edip fsr 3 sayesinde frame generation açmak. Tabi fsr 3 ve fg özelliğinin 3000 serisi kartlar ile ne kadar optimize çalışacağı muamma🫤

@kino Hocam temizinden 2.el 3090 almak bence yapılabilecek en mantıklı hareketlerden biri (en azından fiyat açısından 13K bandına bulunabiliyor.) 24 GB VRAM'e sahip olması ve kas gücü olarak neredeyse 4070 Ti'a eşit olması açısından aslında beni bu düşünceye iten şey FSR 3 oldu. Her ne kadar FSR 3'ün DLSS 3 kadar iyi olmayacağını düşünsemde eğer DLSS 3'e yakın bir performans verirse, 24 GB VRAM bile almak için başlı başına bir sebep oluyor. Güç tüketimi konusunda ise haklısınız diyebileceğim bir şey yok ama undervolt yapılabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca FSR 3 geldiğinde frame generationu açmak için FSR 3'e ihtiyaç duymazsak çok iyi olur yani görüntüyü DLSS 2 ile upscale edip FSR 3 sayesinde frame generation açmak. Tabii FSR 3 ve fg özelliğinin 3000 serisi kartlar ile ne kadar optimize çalışacağı muamma🫤

Doğru düşünceler ama temiz 3090 bulmak çok zor. Benim gibi mininge takılan biri değilseniz rahatlıkla bulabilirsiniz ama.

3080 daha iyi olabilir , bircok izlediğim test videosu , "şayet onlarda tarafsız ve doğruysa" 3080 2k ve üstü çözünürlüklerde daha iyi olduğunu göstermekte.
1080p ile dls3 ciddi fark yapsada , yüksek çözünürlüklerde 3080 kas gücüyle alıyor.

Benim monitörüm 3440x1440 21:9 , ben 3080 alacağım mesela.

4060ti nin iyi olduğu konu , sıfır olması , az elektrik harcaması ve ısısı daha az olmasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı