RTX 3070 vs. RTX 3070 Ti

EmreKaa

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bu iki ekran karti hakkinda dusunceleriniz nelerdir?

Gigabyte GeForce RTX 3070 vısıon OC 8G: 849 euro

ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti OC 8 GB: 899 euro​

Sizce hangisi tercih edilmeli? Linkleri de asagiya birakiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

Bu iki ekran karti hakkinda dusunceleriniz nelerdir?

Gigabyte GeForce RTX 3070 vısıon OC 8G: 849 euro

ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti OC 8 GB: 899 euro​

Sizce hangisi tercih edilmeli? Linkleri de asagiya birakiyorum.

Hocam aradaki fiyat farkı sizin için önemli değilse 3070 Ti alın.

Bu arada bunun fiyati cok iyi degil mi arkadaslar? Ben Almanya'da ayni bilgisayari 1500 Euro'ya topluyorum. (Yani Euro-TL bazinda fark olmuyor)

Bu arada bunun fiyati cok iyi degil mi arkadaşlar? Ben Almanya'da ayni bilgisayari 1500 Euro'ya topluyorum. (yani euro-TL bazinda fark olmuyor)

1.500 birim mi az 15.000 birim mi ben matematiği iyice unutuyorum.

Birim olarak bahsetmiyorum. Genelde burada PC topladigimda "birim" olarak bahsedeceksek 10 kati degilde 15 kati oluyor Türkiye'de (Keske bu durumda olmasaydi tabi ki)
Yani bu PC'nin fiyati gayet iyi degil mi su anki fiyatlara göre?

Matematiği bilmem ama ekonomiyle aranız iyi değil, sanırım ekonomi iyi olmadığı için...
Bu birim mantığına bu sıralar çok fazla rastlıyorum. Bu yüzden bu konuya biraz değineceğim.
Şimdi EmreKaa bilgisayarı Almanya'da toplasa cebinden 1.500 euro çıkacak. İzne Türkiye'ye gelince buradan alsa cebinden 15.000 TL yani yine 1500 euro çıkacak. Almanya'da almış, Türkiye'de almış bir fark yok. O da buna istinaden diyor ki fiyatı çok iyi değil mi? Ben de diyorum ki fiyat olarak çok iyi. Ekonomik şartlar çok kötü. Ve önyargıyla yaklaşıp vergi konusunda dokundurma yapmak istediğinizi varsayarak kelimelerimin yettiğince açıklamak istiyorum:

Bu arada bunun fiyati cok iyi degil mi arkadaşlar? Ben Almanya'da ayni bilgisayari 1500 Euro'ya topluyorum. (yani euro-TL bazinda fark olmuyor)

Yani EmreKaa diyor ki ürünün fiyatı Almanya'da da Türkiye'de de aynı. Sonuçta donanım üreticileri/dağıtımcıları TL bazında ettiği kara bakmıyordur. Adamlara maliyeti atıyorum 1000 euro ise (nakliye, lojistik, reklam, pazarlama vs. gibi giderlerini de katarak) adam onu kar edebileceği bir uluslararası fiyattan satmak durumunda. Bu da dünyada çoğunlukla dolar olarak ölçülüyor. Yoksa sizin birim mantığınızla adam 1000 birime ürettiğini gelip Türkiye'de 15 bin birime satmak dururken neden Almanya'da 1500 birime satsın. Döviz kuru çok yüksek, bunu görmemek kabul etmemek zaten mümkün değil. Ama arkadaşın sorduğuyla sizin matematiğinizin bir alakası yok. Daha açıkça örneklemek gerekirse:
Almanya için bakalım;
Üretici/dağıtımcı maliyeti= 1000 euro, üretici/dağıtımcı 200 euro da kar koyuyor ürün 1200 euroya satılacak. Almanya da 300 euro vergi koyuyor ve 1500 euroya satılıyor.
Türkiye için bakalım;
Üretici/dağıtımcı maliyeti= 1000 euro, üretici/dağıtımcı 200 euro da kar koyuyor ürün 1200 euroya satılacak. Yani Türkiye'de bugünkü kurla yaklaşık 12000 TL. Türkiye de 3000 TL vergi koyuyor ve 15000 TL'ye satılıyor.

Yani üretici/dağıtımcı açısından Almanya'da satmış, Türkiye'de satmış, herhangi bir fark yok. Vergi oranları da çok yakın. Almanya'da elektronik ürünlerde de kesilen vergi %19 (vat), Türkiye'de %18 (KDV). Birim meselesine geri gelelim, o zaman aynı ürünler Japonya da yaklaşık 110000 bin Japon yenine satılıyor. Yani 110000 birime. Dünyanın en büyük 3.sü olan Japonya ekonomisi bitmiş mi demek bu? Aslında bu örneklerle varmak istediğim nokta; ekonomi kendi içerisinde birçok değişkeni barındırır. Dünyanın en büyük 4. ekonomisi Almanya ile en büyük 20. ekonomisi Türkiye'yi kıyaslamak zaten mantıksız. Ekonomi olarak Almanya'nın gerisindeyiz. 19 tane ülkenin gerisindeyiz. Ama bizim ülkemizde ideolojik mantık çoğu zaman gerçeğin önüne geçiyor ve insanlarımız her türlü olayı, konuyu iğneleyerek, sataşarak veya ironiyle değinmek zorunda hissediyor kendini. Bu konuyu burada noktalayım, çok uzun oldu zaten.

@EmreKaa, 3070 Ti ekran kartı daha performanslı. Fiyat farkına değer. ASUS'un ROG STRIX versiyonu soğutma, performans bakımından en iyi modelidir, fiyatı da doğal olarak daha yüksektir ancak TUF da fena değil. Gigabyte'dan da eğer bütçenize uygun denk getirebilirseniz Aorus Master öneririm.

Geri
Yukarı