RTX 3080 için Gigabyte Aorus 3080 Master vs Xtreme

Slaythema

Femtopat
Yer
Rusya
Daha fazla  
Meslek
Mak. Muh.
Merhaba,
Şöyle bir ikilemde kalmış durumdayım.
Şuanda yeni bir sistem topluyorum ekran kartı haricinde her şeyi almış bulunuyorum.
Mevcut aldığım ekipmanlar asagidaki gibi;

Kasa: Cooler Master Master Case H500M.
Anakart: Gigabyte X570 Aorus Master.
İşlemci: AMD Ryzen 9 5900X.
CPU cooling: NZXT Z73 Kraken.
RAM: Viper Patriot 4*8 GB 4400MHz.
PSU: Seasonic 1300W Gold.
Monitör: AOC 35" G-SYNC 100MHz (3840X1440)
M.2 SSD = Gigabyte 5000/4400.
SSD = Seagate 2x1TB.
HDD= Seagate 8TB ironwolf nas.

Not: Monitör elimde vardı Gaming laptop ile birlikte kullanıyordum.

Sorularım ise aşağıdaki şekilde;

1) Bu sisteme ilk basta monitörü satıp 4K FreeSync destekli yeni bir monitör alıp 6800XT kart almayı düşünüyordum.
Çünkü AMD'nin yeni teknolojisi olan Smart Access Memory ile işlemci ve ekran kartı AMD olunca performans artışı oluyor.
Ama araştırmalarımda AMD'nin halen driver sorunları olduğunu görmem beni bu yönelimden soğuttu.

2) Monitörü satmam gerekmeden, NVIDIA 3080 RTX alıp sistemi tamamlamak.
AMD işlemci ile NVIDIA ekran kartı kullanırsam Smart Access Memory teknolojisinden sanırım faydalanamıyacağım, bu performansı çok etkiler mi?

3) 3080 iki tane kart arasında kaldım. Gigabyte Aorus 3080 Master ve Xtreme.
Master ve Xtreme arasında sadece 60MHz'lik bir hız farkı var, Xtreme 3x8pin güç Master ise 2x8pin güç istiyor. Güçten yana sorun yok PSU sağlam zaten.

Son not: Yurtdışında yaşıyorum, bu sistemlerin Türkiye'de kaç liraya toplanacağını tahmin bile edemiyorummmm :(

Son düzenleme:
Xtreme de alınabilir ancak gerek görmüyorum, ben olsam master etrcih ederdim sanırım.

Bütçe varsa Xtreme alınabilir, Master modeli de üzmez. Ayrıca sanırsam Nvidia tarafında da Smart Access Memory teknolojisi gelecek ilerleyen aylarda.

Merhaba,
Soyle bir ikilemde kalmis durumdayim.
Su anda yeni bir sistem topluyorum ekran karti haricinde her şeyi almis bulunuyorum.
Mevcut aldigim ekipmanlar asagidaki gibi;

Kasa: Cooler Master Master Case H500M.
Anakart: Gigabyte X570 Aorus Master.
Islemci: AMD Ryzen 9 5900X.
CPU cooling: NZXT Z73 Kraken.
RAM: Viper Patriot 4*8 GB 4400MHz.
PSU: Seasonic 1300W Gold.
Monitör: AOC 35" G-Sync 100MHz (3840X1440)
M.2 SSD = Gigabyte 5000/4400.
SSD = Seagate 2x1TB.
HDD= Seagate 8TB ironwolf nas.

Not: Monitör elimde vardi Gaming laptop ile birlikte kullaniyordum.

Sorularim ise asagidaki sekilde;

1) Bu sisteme ilk basta monitöru satip 4K FreeSync destekli yeni bir monitör alip 6800XT kart almayi dusunuyordum.
Cunku AMD'nin yeni teknolojisi olan Smart Access Memory ile islemci ve ekran karti AMD olunca performans artisi oluyor.
Ama arastirmalarimda AMD'nin halen driver sorunlari oldugunu gormem beni bu yonelimden soguttu.

2) Monitöru satmam gerekmeden, NVIDIA 3080 RTX alip sistemi tamamlamak.
AMD islemci ile NVIDIA ekran karti kullanirsam Smart Access Memory teknolojisinden sanirim faydalanamiyacagim, bu performansi cok etkiler mi?

3) 3080 iki tane kart arasinda kaldim. Gigabyte Aorus 3080 Master ve Xtreme.
Master ve Xtreme arasinda sadece 60MHz'lik bir hiz farkivar, Xtreme 3x8pin guc Master ise 2x8pin guc istiyor. Gucten yana sorun yok PSU saglam zaten.

Son not: Yurtdisinda yasiyorum, bu sistemlerin Türkiye'de kac liraya toplanacagini tahmin bile edemiyorummmm :(

Öncelikle hayırlı olsun.
Gigabyte Xtreme almanızı öneririm.
O sistem burada 38000 TL yapıyor :(

Son not: Yurtdışında yaşıyorum, bu sistemlerin Türkiye'de kaç liraya toplanacağını tahmin bile edemiyorummmm :(
Bunu okuyana kadar troll konu olduğunu düşünyordum. Hayırlı olsun çok güzel sistem. Master da Xtreme de pek fark etmez açıkçası. Çok fiyat farkı yoksa xtreme alabilirsiniz ancak 60 mhz ancak 1 fps fark ettirir belki de.

Merhaba ;

Türkiye’de ben de bugün 3080 Xtreme siparişi verdim.
Master ile Xtreme arasında kaldım ben de fakat kağıt üstünde xtreme bir tık ağır basıyor..

Bir de xtreme modelinin kutu içeriğinde olan gigabyte’ın ponçik xtreme oyuncağından dolayı bu karta kaydım.
Tabi bir de fanlarında ki altın renginden dolayı.

Görsellik üzerine biraz önem veren biriyim xtreme siparişi verdim.
Eğer siz bu tür özel hissettirecek detaylara takılmıyorsanız Master’da üzmeyecektir.
Kart elime geçince foto atarım.
Muhtemelen Pazartesi günü elimde olur

Merhaba ;

Türkiye’de ben de bugün 3080 Xtreme siparişi verdim.
Master ile Xtreme arasında kaldım ben de fakat kağıt üstünde xtreme bir tık ağır basıyor..

Bir de xtreme modelinin kutu içeriğinde olan gigabyte’ın ponçik xtreme oyuncağından dolayı bu karta kaydım.
Tabi bir de fanlarında ki altın renginden dolayı.

Görsellik üzerine biraz önem veren biriyim xtreme siparişi verdim.
Eğer siz bu tür özel hissettirecek detaylara takılmıyorsanız Master’da üzmeyecektir.
Kart elime geçince foto atarım.
Muhtemelen Pazartesi günü elimde olur
Merhaba, dogru tercihi yapmissiniz, bende xtreme aldim. Sistemi kurdum son haline getirdim.
Poncik de kasanin icine ekran kartinin ustune cift tarafli bant ile koymayi dusunuyorum daha sonra
performansa deginmeme gerek yok zaten suan 1440p ultra ayarlarda tum denedigim oyunlarda sicaklik 75in ustune, fpsde 80in altina dusmedi.

sistemi kurduktan sonra soyle bir video cekmistim,
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba, dogru tercihi yapmissiniz, bende xtreme aldim. Sistemi kurdum son haline getirdim.
Poncik de kasanin icine ekran kartinin ustune cift tarafli bant ile koymayi dusunuyorum daha sonra
performansa deginmeme gerek yok zaten suan 1440p ultra ayarlarda tum denedigim oyunlarda sicaklik 75in ustune, fpsde 80in altina dusmedi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Kartın incelemelerinde çok gürültülü olduğunu söylüyorlar. Söylendiği gibi rahatsız edici bir gürültü var mı?

Hocam işlemci soğutucusundan memnun musunuz ?

Kartın incelemelerinde çok gürültülü olduğunu söylüyorlar. Söylendiği gibi rahatsız edici bir gürültü var mı?
Fan tam devirde calistigi zaman biraz gurultu yapiyor dogru ama suana kadar oynadigim hicbir oyunda tam devirde uzun sure calismadi. en fazla 15-20sn calisiyor sonra kartin sicakligi dusuyor ve stabil calismaya devam ediyor.
Hocam işlemci soğutucusundan memnun musunuz ?
hemde asiri derecede memnunum, nzxt arayuz programi ile sogutucunun ihtiyaci olan herseyi en ince ayrintisina kadar cok basit sekilde ayarlanabiliyor. amd 5900x islemci biostan volt degerini sabitlemezsen cok yuksek hizda calisiyor ve isinma problemi oluyor dolayisiylada sogutucu fanlari yuksek devirde calisiyor ve ses rahatsiz ediyor. biosdan volt degerlerini degistirdim islemci suan bosta 50 dereceyi tam yuktede 70 dereceyi gecmiyor hic. Ayrica lcd ekran senin icin pek onemli degilse Z73 yerine x73 modelini secebilrsin ayni performans daha ucuza.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı