RTX 3080 için i5-11600 uygun mu?

K serisinin ikinci elde değerini koruma sebebi yıllar sonra bile uygun bir anakart temin edip O.C. Yapılarak güncel işlemcilere denk veya yakın performans sergileyebiliyor olması. 2. ve 3. nesil K serisi i5 işlemciler düşük bütçeli ikinci el sistemlerde halen iş görüyor mesela.

Beni işlemci upgrade'i yapmaya fpsdeki 10 luk artış değil de daha çok bu stutter dedikleri ani takılmalar düşündürttürüyor, bu da çok can sıkıcı bir olay. Bu olayı yaşamayacağımı bilsem tabiki 10fps lik bir artış için fazladan 4-5bin lira vermek bende istemem.
Mikro kekelemelerin problemleri daha komplike bir durumdur. Daha çok sistemin komple uyumuna bakar. Kullandığınız bir mouse bile mikro kekelemeliğe neden olabilir. Bu yüzden PC setup komple birbirine uyumlu olmalıdır. RTX ve Intel 11600 işlemci her türlü birbirine uyumlu, ama diğer bileşenlerde önemli oluyor. Ama kendi tecrübelerime dayanarak bir şey söylersem, mikro kekelemelerin en büyük nedeni elektriktir. Tabii elektrik denilince akla hemen prizden bilgisayara gelen ev içi tesisatı olan elektrik olmasın, ama olabilirde. Oradan başlar, güç kaynağına ulaşan kablodan devam eder, kademe kademe her şey iyi olmalı. Anakart'ın VRM yapıları, kullanılan chipset, güç kaynağı. Mesela geçen gün mikro kekeleme sorunu olan bir arkadaşıma yardım ettim. 2 gün uğraştık ve sonunda AMD 2600 işlemcisi olan bilgisayarın neden mikro kekeleme yaptığını anlamış olduk. Bu modelde nedense daha çok kronik sorunlar vardı. Technopatta bile birileri sorundan bahsetmiş, ama nedense sorunun neden kaynaklandığını anlayamamışlar. Biz 2 gün boyunca uğraştık ve AMD 2600x ve 2600 özellikle kronik fabrika çıkışlı problemleri olan bir model. PBO kısmından "Auto" olan ayarı açık yaptık ve Scaler x10 yapınca güç kaynağından normalde default olarak gelmesi gereken 200A akım bu şekilde geldi. Böylece mikro kekemeleri ortadan kalktı :p PBO otomatik yani default ayardayken bu akım 120A olarak görünüyor. Bu yüzden akım düşük geliyor işlemciye. Kullanılan güç tüketimi ve frekanslar normal görünsede, akımın sağlıklı gelmemesi yüzünden takılmalar oluyordu. O yüzden buna önem veren birisiysen, elektrik akımın o işlemciye sağlam gelmesi gerekiyor.

Bir dipnot daha bu konu hakkında. 12600KF işlemcim olduğunu daha önce belirtmiştim. Mesela bu modelde E ve P corelar var. Default olarak yine her şey normal gibi görünsede, özellikle yüksek FPS oyunlarda E coreları kapatmak extra akıcılık sağlıyor. Bu konuda YouTubeda güç tüketimi ve FPS değerlerini inceleyen insanlar var. Benim anakartım MSI ve BIOS ayarlarında oyunlar için bir gecikme ayarı var. Bunu açtığım zaman E core olan işlemcileri daha bir ikinci plana atıyor kullanım sırasında, ve P coreların daha verimli çalışmasını sağlıyor bu şekilde. Yani kabaca anlatmam gerekirse işlemciye anakart üzerinden giden akımın büyük payını P corelar alıyor. Zaten default olarakta öyle, ama bu şeyi açtığım zaman daha çok bir pay almaya başlıyor :) Ayrıca genel olarak bir işlemcinin çoklu çekirdeklerini BIOS üzerinden kapatınca mikro kekelemeler ortadan kalkıyor. Yüksek FPS oyunlarında akıcılık biraz daha olumlu şekilde hissediliyor. Ama her oyun için olmuyor tabii ki, bir de kullanılan işlemcinin saf çekirdek sayısı önemli.

Son düzenleme:
Mikro kekelemelerin problemleri daha komplike bir durumdur. Daha çok sistemin komple uyumuna bakar. Kullandığınız bir mouse bile mikro kekelemeliğe neden olabilir? Bu yüzden PC setup komple birbirine uyumlu olmalıdır. RTX ve Intel 11600 işlemci her türlü birbirine uyumlu, ama diğer bileşenlerde önemli oluyor. Ama kendi tecrübelerime dayanarak bir şey söylersem, mikro kekelemelerin en büyük nedeni elektriktir. Tabii elektrik denilince akla hemen prizden bilgisayara gelen ev içi tesisatı olan elektrik olmasın, ama olabilirde. Oradan başlar, güç kaynağına ulaşan kablodan devam eder, kademe kademe her şey iyi olmalı. Anakartın VRM yapıları, kullanılan chipset, güç kaynağı. Mesela geçen gün mikro kekeleme sorunu olan bir arkadaşıma yardım ettim. 2 gün uğraştık ve sonunda AMD 2600 işlemcisi olan bilgisayarın neden mikro kekeleme yaptığını anlamış olduk. Bu modelde nedense daha çok kronik sorunlar vardı. Technopat'ta bile birileri sorundan bahsetmiş, ama nedense sorunun neden kaynaklandığını anlayamamışlar. Biz 2 gün boyunca uğraştık ve AMD 2600X ve 2600 özellikle kronik fabrika çıkışlı problemleri olan bir model. PBO kısmından "Auto" olan ayarı açık yaptık ve Scaler X10 yapınca güç kaynağından normalde default olarak gelmesi gereken 200A akım bu şekilde geldi. Böylece mikro kekemeleri ortadan kalktı :p PBO otomatik yani default ayardayken bu akım 120A olarak görünüyor. Bu yüzden akım düşük geliyor işlemciye. Kullanılan güç tüketimi ve frekanslar normal görünsede, akımın sağlıklı gelmemesi yüzünden takılmalar oluyordu. O yüzden buna önem veren birisiysen, elektrik akımın o işlemciye sağlam gelmesi gerekiyor.

Benim şu anki sistemimde bazen bu stutter durumunu yaşamaktayım. R6s oyununda round başlarında kesinlikle 1 ve round ortalarında 3-4 bazen de 0 kez yaşıyorum. Sebebini bulamadım. Her bileşenim kendi içinde aynı marka ve model uyumlu. Biraz işemciden işkillendim işte ama siz de elektrikten olabileceğini söylüyorsunuz. Şu an kullandığım PSU ekran kartım için önerilen wattdan 100 birim daha düşük. Sebebi belki budur?

Benim şu anki sistemimde bazen bu stutter durumunu yaşamaktayım. R6s oyununda round başlarında kesinlikle 1 ve round ortalarında 3-4 bazen de 0 kez yaşıyorum. Sebebini bulamadım. Her bileşenim kendi içinde aynı marka ve model uyumlu. Biraz işemciden işkillendim işte ama siz de elektrikten olabileceğini söylüyorsunuz. Şu an kullandığım PSU ekran kartım için önerilen wattdan 100 birim daha düşük. Sebebi belki budur?
Güç kaynağınızın tam modeli nedir ? Bir de mikro kekelemeler elektrik konusu ile direkt alakalıdır demek istemedim, ama daha çok bununla alakalıdır. Yani yukarıda yazdığım gibi örnek güç kaynağım her türlü sağlam, ayrıca monitörümü farklı, bilgisayarımı farklı prizlerden alırım elektriğini, aynı zamanda güçlü bir marka ve model olan regülatör kullanıyorum monitör için :p Sizin ya da farklı bir mikro kekeleme yaşayan bir kullanıcının sorununu pat diye anlayamayız. Bana inan ki kimse bunu anlayamaz. Format atarsın ve gerekli driverları kurarsın. Bunun üzerine mikro kekeleme devam ediyorsa öyle şunu kur, bu ayarı kapat ile olmuyor bu işler. Hani insanı deli eder her şey normal gibi görünürken neden mikro kekeleme olur yani. Ben bu sorunu uzun zaman boyunca yaşadım. Bu konuda UfoTest forumunu araştırdım. Orada aynı benim gibi komple sistem değiştirenler, hatta ev değiştirenler bile olmuş, ama sonuç aynı. Kafayı yedirtir. Mesela benim CS:GO'da ki kekelemelerim yüzünden değiştirdiğim mouse sayısı 1 sene içinde 20 tanedir. Monitör olarak 240Hz 4 tane değiştim. Komple kasayı 3 kere değiştim. Ekran kartları 10 a yakındır. Tabii bunların hepsi üst seviye değil, gtx 1060-1070-1660super RTX 2060 gibi...Sonunda CS:GO'da ki lanet olası problemi anladım. Oyun içi Raw input değeri default olarak 1. Bunun ben de mikro kekeleme ve mouse'un tutarsızlık yaratacağı aklımın ucundan geçmezdi. Hiçbir zamanda denememiştim kapatmayı xD İşte en son 3 ay önce Superlight aldım. Genel olarak DPI 800 kullananların CS:GO sens hızları 0.9 ile 1.5 e kadar değişiyor. DPI 400 yani yarı aşşağı yarı yukarı olunca oyun içi sens hızlarıda aynı orantıda değişiyor. Ama ben hangi mouse kullanırsam kullanayım DPI 800 sens 2.7 fln yaptığım zaman normal gibi oluyordu, fakat sadece mouse ivmesi öyle görüyordu, ama yine tutarsız ve yine takılma oluyordu. En son Superlight sattım ve Model D minus aldım, yanında da HyperX aldım. YouTube'da elaman HyperX modelin aynısını DPI 400 sens 1.95 kullanıyor. Ben yaptığım zaman sanırsın Titanic gemisine rotasyon veriyorum gibi oluyor, ama elaman rahatça dönüyor :))) Aynı şekilde Superlight kullanırkende gözlemledim, Twitch yayıncılara hep sordum DPI ve sens ayarın kaç diye, ama bir türlü aynı hissiyatı alamadım o kadar PC setup değişsem bile, ne zaman ki Raw input 0 yaptım, aaa bu ne ? Artık normal oldu. Model D ve HyperX mouse kendi performansını vermeye başladı oyun içi Raw girişi kapatınca. Benim bildiğim CS:GO Raw girişi 1 olması mouse'un kendi performasını kullanması demektir, ama ben de tam tersi 0 yaptığım zaman iki farklı sensör algısını ortaya koyuyor. Raw girişi 1 yapınca iki farklı sensör mouseların algısı aynı oluyor :D İşte böyle saçma bir şey.

Güç kaynağınızın tam modeli nedir ? Bir de mikro kekelemeler elektrik konusu ile direkt alakalıdır demek istemedim, ama daha çok bununla alakalıdır. Yani yukarıda yazdığım gibi örnek güç kaynağım her türlü sağlam, ayrıca monitörümü farklı, bilgisayarımı farklı prizlerden alırım elektriğini, aynı zamanda güçlü bir marka ve model olan regülatör kullanıyorum monitör için :p Sizin ya da farklı bir mikro kekeleme yaşayan bir kullanıcının sorununu pat diye anlayamayız. Bana inan ki kimse bunu anlayamaz. Format atarsın ve gerekli driverları kurarsın. Bunun üzerine mikro kekeleme devam ediyorsa öyle şunu kur, bu ayarı kapat ile olmuyor bu işler. Hani insanı deli eder her şey normal gibi görünürken neden mikro kekeleme olur yani. Ben bu sorunu uzun zaman boyunca yaşadım. Bu konuda UfoTest forumunu araştırdım. Orada aynı benim gibi komple sistem değiştirenler, hatta ev değiştirenler bile olmuş, ama sonuç aynı. Kafayı yedirtir. Mesela benim CS:GO'da ki kekelemelerim yüzünden değiştirdiğim mouse sayısı 1 sene içinde 20 tanedir. Monitör olarak 240Hz 4 tane değiştim. Komple kasayı 3 kere değiştim. Ekran kartları 10 a yakındır. Tabii bunların hepsi üst seviye değil, gtx 1060-1070-1660super RTX 2060 gibi...Sonunda CS:GO'da ki lanet olası problemi anladım. Oyun içi Raw input değeri default olarak 1. Bunun ben de mikro kekeleme ve mouse'un tutarsızlık yaratacağı aklımın ucundan geçmezdi. Hiçbir zamanda denememiştim kapatmayı xD İşte en son 3 ay önce Superlight aldım. Genel olarak DPI 800 kullananların CS:GO sens hızları 0.9 ile 1.5 e kadar değişiyor. DPI 400 yani yarı aşşağı yarı yukarı olunca oyun içi sens hızlarıda aynı orantıda değişiyor. Ama ben hangi mouse kullanırsam kullanayım DPI 800 sens 2.7 fln yaptığım zaman normal gibi oluyordu, fakat sadece mouse ivmesi öyle görüyordu, ama yine tutarsız ve yine takılma oluyordu. En son Superlight sattım ve Model D minus aldım, yanında da HyperX aldım. YouTube'da elaman HyperX modelin aynısını DPI 400 sens 1.95 kullanıyor. Ben yaptığım zaman sanırsın Titanic gemisine rotasyon veriyorum gibi oluyor, ama elaman rahatça dönüyor :))) Aynı şekilde Superlight kullanırkende gözlemledim, Twitch yayıncılara hep sordum DPI ve sens ayarın kaç diye, ama bir türlü aynı hissiyatı alamadım o kadar PC setup değişsem bile, ne zaman ki Raw input 0 yaptım, aaa bu ne ? Artık normal oldu. Model D ve HyperX mouse kendi performansını vermeye başladı oyun içi Raw girişi kapatınca. Benim bildiğim CS:GO Raw girişi 1 olması mouse'un kendi performasını kullanması demektir, ama ben de tam tersi 0 yaptığım zaman iki farklı sensör algısını ortaya koyuyor. Raw girişi 1 yapınca iki farklı sensör mouseların algısı aynı oluyor :D İşte böyle saçma bir şey.
Geçmiş olsun hocam atlatabilmişsin :D. Şuanki sistemimde özet geçeyim Asus Tuf RTX3060, Asus Tuf B560-plus wifi anakart, i5 11600, Asus Tuf 550w Bronz, 2x8 HyperX ram mevcut. Klavyem yine Asus bir tek monitör ve mouse değil. Bu sistemle 2 ev değiştirdim stutter devam ediyor ve en çok Rdr2 ve R6 da yaşıyorum. Ben psu dan kaynaklı diye düşünüyorum çünkü bazen arada çok nadir sistem kendini direk kapatıyor sanki eşektrik gitmiş gibi ama 1 saniye sonra ben güç düğmesine basmadan birden kendini oto startup yapıyor. Sanki psu besleyemiyor gibi düşündüm bu durumu.

Yeni konular

Geri
Yukarı