RTX 3080 için oyunda 78 derece normal midir?

BerzerkFrost

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Memur
3 gün önce Vatan Bilgisayar'dan ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB OC WHITE EDITION aldım. Sürekli oynadığım oyunlardaki sıcaklık ve kullanım değerleri biraz saçma geldi. Genellikle Rainbow 6, Rust ve War Thunder oynuyorum. R6 ve WT'de gürültülü Coil Whine oluşmakta, görüntü değiştikçe Coil Whine ses şiddeti artmakta ve gerçekten rahatsız ediyor. Önceki ekran kartımda(MSI RTX 2060 Gaming Z) sadece R6'da Operatör sekmesindeyken Coil Whine sesi oluşuyordu. Coil Whine'dan dolayı kartı zaten garantiye göndermeyi düşünüyorum fakat bir de ısı sorunu var.

Coil Whine sesi videosu

R6'da bekleme ekranındayken bile yüksek sıcaklıklarda çalışan kart Rust'tayken düşük kullanımda çalışıyor. İşlemci darboğazı söz konusu değil. CBP ve PBO kapalı moddayken CPU Ratio 45'de kullandığım R7 5800X gayet rahat bir şekilde yaklaşık 1/2 yükte çalışıyor. Bu sıcaklık değerleri ROG STRIX serisi için yüksek mi yoksa kartı temelli iade mi etmeliyim?

20220728204723_1.jpg
20220728204922_1.jpg
20220728205112_1.jpg
20220728211045_1.jpg
20220728213223_1.jpg

Rust ayarları: 2K çözünürlük, tüm ayarlar en yüksekte.

R6 ayarları: 2k çözünürlük, gecikme düşük olması için High-Medium ayarlar.

Vsync, Gsync ve FreeSync kapalı.

Oda sıcaklığı: 25C.

Anakart: ASUS TUF X570
PSU: CORSAIR RM850X
KASA: Cooler Master Custom uzay montaj

Son düzenleyen: Moderatör:
@nuwwanda fanlar sadece %40'da dönmüyor hocam, sıkıntı orda işte keşke öyle olsa. 😀 😀 RPM'lerden hemen öncesi yüzdesi. Yani görsellerde %76-%90 arasında dönmüş ki bende de ayni durum var. Kulağınızın dibinde 2500 RPM'de dönen 78 derece bir kart istiyorsanız alabilirsiniz. Açıkçası soğutma performansı büyük hayal kırıklığı. Stok halde Cyberpunk'ta 76 derece/2400 RPM'den UV ile 58-59 derece/1650 RPM'e kadar düşürebildim. Stabilite testleri yapıyorum. En azından 3080 için ROG önermiyorum. (Z Trio 3070 kullanmıştım, eğer 3080 kartı da 3070 gibiyse kesinlikle çok iyi bir karttı. %45 fan devri 1600 RPM'e denk geliyordu, kart cw'i saymazsanız tam yükte fısıltı kadar sessizdi. ROG'da 1600 RPM yaklaşık %67'ye denk geliyor ki fanlar bir hayli sesli.)

Siz GPU Clock'dan bayağı taviz vermişsiniz hocam. 0.85mV/1860MHz de kartı %99 yük altında 60 derece/ 1500 RPM'lerde tutabilmiştim, oyun testi yapmadım ama benchmark skorları olarak stok hale göre FPS kaybım çok oldu.

Sıcaklık değerleriniz %99 yükte ne oldu peki?

Bu değerleri zaten hiç anlamıyorum. Bu kartın nasıl bir kasa kullanırsanız kullanın Q-Mode 1360 RPM'de 73 derecede çalışması imkansız. Yani nasıl ortamlarda ne şartlarda test ediliyor anlayamıyorum, kullanıcı sonuçları ile test sonuçları inanılmaz farklı. Şu ana kadar ROG 3080 sahibi 5 kişiyle konuştum, hepsinde aynı durum var. İnternette kullanıcı videolarına bakıyorum, aynı durum. Gel gelelim incelemelere, videolara bakıyorum dünyanın en sessiz, en serin çalışan 3080'i.

Örneğin ayni karta sahip biriyle konuşuyorum, adamda sıcaklıklar 72 derecelerdeymiş ama kasası benim kasama göre daha geniş ve havalandırması daha iyi. Diyorum 3-5 derece fark bundan kaynaklanır, incelemelere bakıyorsunuz sizdeki kart ile o kartlar arasında dağlar kadar fark var.
hocam 6900XT'nin 16Bin'e düşme fiyatını görünce sipariş geçtim HB'den. Yanlış mı yaptım bilmiyorum. Ne yapsam iptal edip 3080 mi geçsem tekrardan bilemedim :(

hocam 6900XT'nin 16Bin'e düşme fiyatını görünce sipariş geçtim HB'den. Yanlış mı yaptım bilmiyorum. Ne yapsam iptal edip 3080 mi geçsem tekrardan bilemedim :(
6900XT çok daha güçlü bir kart RTX3080'den. Ama 90 derece junction sıcaklığı görürsen panik yapma. AMD tarafından verilen bilgiye göre 110C'ye kadar kabul edilebilir.

6900XT çok daha güçlü bir kart RTX3080'den. Ama 90 derece junction sıcaklığı görürsen panik yapma. AMD tarafından verilen bilgiye göre 110C'ye kadar kabul edilebilir.
Hocam 90 Derece ne demek yahu :D. AMD'nin en kral kartını sipariş geçtim ama içim hiç rahat değil neden böyle bilmiyorum :D

Sapphire Nitro SE + mı söylemiştin ?
Kart bu hocam. Valla içime sinmiyor bir türlü şimdi siparişi iptal edip şunu alasım var :

Hem monitörüm 2k hem de gerçek G-SYNC teknolojisi var monitörümde. Açarım DLSS Reflex RTX mis gibi oynarım diyorum. Siz ne dersiniz ?

Kart bu hocam. Valla içime sinmiyor bir türlü şimdi siparişi iptal edip şunu alasım var :

Hem monitörüm 2k hem de gerçek G-SYNC teknolojisi var monitörümde. Açarım DLSS Reflex RTX mis gibi oynarım diyorum. Siz ne dersiniz ?
Reflex abartıldığı kadar iyi değil. Kasa içi hava akışın iyiyse problem yaşamazsın.

Reflex abartıldığı kadar iyi değil. Kasa içi hava akışın iyiyse problem yaşamazsın.
Siz ne dersiniz sizce değer mi? iptal edip 3080 almaya. 6900XT daha güçlü ama bu durumda monitörümde olan G-Sync'yi kullanamayacağım. + olarak RTX performansı 3080 ile yarışabilir mi acaba? Hem DLSS de var. Kafam çok karışık hocam çook :)

Siz ne dersiniz sizce değer mi? iptal edip 3080 almaya. 6900XT daha güçlü ama bu durumda monitörümde olan G-Sync'yi kullanamayacağım. + olarak RTX performansı 3080 ile yarışabilir mi acaba? Hem DLSS de var. Kafam çok karışık hocam çook :)
G-Sync'in bir etkisi yok ki :D. Ben 6900XT kullanıyorum monitörüm Premium Freesync destekliyor ama açmıyorum bile. Çünkü gerek yok. RT kullanabilirsin FSR destekleyen oyunlarda.

Hiçbir RTX kart dlss olmadan akıcı bir şekilde oynatamıyor oyunu zaten.

Hocam 90 Derece ne demek yahu :D. AMD'nin en kral kartını sipariş geçtim ama içim hiç rahat değil neden böyle bilmiyorum :D
ROG 3080'de stok halinde hotspot sıcaklığı maksimum 91 derece, haberiniz olsun. Hepsinde böyle mi bilmiyorum ama en azından benim kartımda böyle.

Yani hocam dediğim gibi herhangi birine ROG 3080 önermiyorum. Sağlam kart, görüntüsü hoş, malzeme kalitesi üst düzey ama sıcaklıklar ve fan profili bahsettiğim gibi. Stok halde %85/2400(yanlış hatırlamıyorsam) küsür RPM'de 76-77 dereceleri gördü kart. Eğer alacaksanız coil whine'ı dert etmenize gerek yok, bir süreden sonra fan sesinden zaten duyamıyorsunuz. 😀 😀

Geri
Yukarı