RTX 3080 Mh/s değerinin günden güne düşmesi

Unchallengeable

Zeptopat
Merhabalar, yaklaşık olarak 11 gün önce PhoenixMiner ile Ethermine üzerinden kazım yapmaya başladım.

Bilgisayarımdaki donanımlar:
  • Ryzen 9 3900X
  • Gigabyte GeForce RTX 3080 vısıon OC
  • 2x16 GB 3200 MHz RAM.
Kullandığım ayarlar fotoğraftaki gibidir.

Adsız.png

İlk başlarda 98-90 Mh/s arasında bir değer alıyordum. Daha sonra 80 Mh/s'ye düşmeye başladı (programı kapatıp yeniden açtığımda 96 Mh/s'lerden başlıyordu ve yine düşüyordu). GPU sıcaklığı da 48 derecede falan oluyor yani normalde 51-54 arasında oluyordu 90'larda kastığı zaman.

Ve bugün de 70 Mh/slere kadar düştü. 180W çalışıyor 48 derecede (normalde 210-230 Watt 51-54 derecede çalışıyordu).

Tüm ayarlarım ve her şeyim aynı, sürücüler güncel, bilgisayarda arka planda çalışan hiçbir şey yok (Discord, Spotify vb.).
Sizce bu sorun neden olmuş olabilir ve ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bellek sıcaklığı önlemli burada hocam. Ben kendi ayarlarımı paylaşım hocam. Eğer arka olanda hicbirsey çalışmaz ise 102 civarında çalışıyor. (Kendi ayarlarını kendin bulman lazım, 3080 RAM ısınıyor. 110 görmen bile normal en yaparsan yap kazarken düşmüyor suprim x bende ki kart )

Sıcaklık düşük görünüyor ama RAM sıcaklığı 110 civarı. Oc ayalarına dikkat edin ekran kartına zarar verebilir.

Dosya Ekleri

• 7E8D73DF-3193-4778-A24F-2530E240CF8C.jpeg
    7E8D73DF-3193-4778-A24F-2530E240CF8C.jpeg
    492,1 KB · Görüntüleme: 592
Bellek sıcaklığı önlemli burada hocam. Ben kendi ayarlarımı paylaşım hocam. Eğer arka olanda hiçbir şey çalışmaz ise 102 civarında çalışıyor. (kendi ayarlarını kendin bulman lazım, 3080 RAM ısınıyor. 110 görmen bile normal en yaparsan yap kazarken düşmüyor Suprim X bende ki kart )

Sıcaklık düşük görünüyor ama RAM sıcaklığı 110 civarı. OC ayalarına dikkat edin ekran kartına zarar verebilir.

Değerler bu şekilde ki bilgisayarı 1 saat kapalı tuttuktan sonra denedim ondan sonra açtım konuyu, yani ekran kartı 28 derece falandı çalıştırmaya başladığımda ve yine yüksek değerlerde başlayıp 70 mh/s ye inip orda sabit kaldı yaklaşık 1 dakika içerisinde.

Ayarlarımı da Core clock -200 Memory clock +950 Power limit %65 ve temp limit 82 santigrat olarak yapmıştım yine ona döndürdüm 70 mh/s de yine. Ve hem Watt hem sıcaklık her şey düşük önceki günlere göre, dediğiniz gibi ısındığı için kendisini korumaya alsa kıssa bu 10 günlük süreç içinde yine denk gelirdim ve kısa süreli olurdu şu an sürekli olarak 70 mh/s de bilgisayarı 1 saat kapalı tutup yeni açtığım zaman sıcaklıklar düşükken de 30 saniye içinde 70 mh/s ye düşmesi garip geliyor.

Dosya Ekleri

• Aida.png
    Aida.png
    219,2 KB · Görüntüleme: 287
  • gpu sıcaklık.png
    gpu sıcaklık.png
    441,1 KB · Görüntüleme: 171
Ben korumaya aldı demedim hocam. Sıcaklık olarak yanlış değere bakıyorsun dedim. Arka olanda bir şey çalışmaz ise sistem bostayken ben o değerleri alıyorum.

İsindiginda ne yapar kendini kapatır, hızını mi keser bilmiyorum.

Gminer yazılımını dene, ya da alternatif yazılım dene, GPU yazılımını değiştir güncelle, bunlari bir dene hocam.
Ben korumaya aldı demedim hocam. Sıcaklık olarak yanlış değere bakıyorsun dedim. Arka olanda birsey çalışmaz ise sistem bostayken ben o değerleri alıyorum.

isindiginda ne yapar kendini kapatır, hızını mi keser bilmiyorum.

Gminer yazılımını dene, yada alternatif yazılım dene, gpu yazılımını değiştir güncelle, bunlari bir dene hocam

Deneme amaçlı olarak yine 25 dakika kapattım bilgisayarı ve resimdeki ayarlarla açtım programı ve kademeli olarak yine 70'e kadar düştü, sadece mh/s değil Watt ve sıcaklık da düşüyor yani gücü kesiyor bir şekilde ekran kartı.

Eski sürücüyü deneyin, TT oluyor gibi bir durum yok ortada, öyle olsa 70e kadar düşmez. Sürücü kaynaklı bir sorun gibi duruyor.

446.27 sürümünü yükledim, bilgisayarı yeniden başlattım ama yine durum aynı.

Bu arada, PhoenixMiner'dan başka T-Rex miner denedim onda da aynı mh/s yi alıyorum.

66,5 a kadar düştü mh/s .
Sıcaklık 46 dereceye kadar düştü, hiçbir şekilde de mh/s artmıyor başka fikri olan varsa söylesin lütfen.
Bellek sıcaklığı önlemli burada hocam. Ben kendi ayarlarımı paylaşım hocam. Eğer arka olanda hicbirsey çalışmaz ise 102 civarında çalışıyor. (Kendi ayarlarını kendin bulman lazım, 3080 RAM ısınıyor. 110 görmen bile normal en yaparsan yap kazarken düşmüyor suprim x bende ki kart )

Sıcaklık düşük görünüyor ama RAM sıcaklığı 110 civarı. Oc ayalarına dikkat edin ekran kartına zarar verebilir.
Hocam merhaba, bellek sıcaklığına baktım dediğiniz gibi 108-110 civarındaydı bu yüzden birkaç saat önce kazım yapmayı bıraktım. Ne yaparak bu sıcaklığı düşürebilirim acaba?

Dosya Ekleri

• sonhal.png
    sonhal.png
    177 KB · Görüntüleme: 358
Son düzenleme:
Vrm lerin uzerindeki fabrika cikisi konulan termal pad ler gigabyte kartlarda oldukca kalitesiz. Bu padleri degistirerek 15-20 c derecelere varan farklar elde edebilirsiniz (youtube ta 30c yi goren var). Ya da rig ya da kasanizin hava akisini iyilestirmeye calisin, kapali kasadaysa acik sisteme gecin, acik sistemdeyse kartin onune ya da yanlarina fan koyun. Fanlarla yaptiginiz duzenege gore 5-6 c dusurursunuz vrm sicakliklarini.

Deneme amaçlı olarak yine 25 dakika kapattım bilgisayarı ve resimdeki ayarlarla açtım programı ve kademeli olarak yine 70'e kadar düştü, sadece mh/s değil Watt ve sıcaklık da düşüyor yani gücü kesiyor bir şekilde ekran kartı.

446.27 sürümünü yükledim, bilgisayarı yeniden başlattım ama yine durum aynı.

Bu arada, PhoenixMiner'dan başka T-Rex miner denedim onda da aynı mh/s yi alıyorum.

66,5 a kadar düştü mh/s .
Sıcaklık 46 dereceye kadar düştü, hiçbir şekilde de mh/s artmıyor başka fikri olan varsa söylesin lütfen.

Hocam merhaba, bellek sıcaklığına baktım dediğiniz gibi 108-110 civarındaydı bu yüzden birkaç saat önce kazım yapmayı bıraktım. Ne yaparak bu sıcaklığı düşürebilirim acaba?
Bence Düşünemezsin hocam, bu kart bu değerlerde çalışıyor. 2 ekstra fan kullanıyorum değerler bu, yakında ring kasaya koyacağım kapalı baya iyi Sogutma sistemi var bakalım orada ne olacak ama umudum yok. Normal değerler diye düşünüyorum artık ben

Yeni konular

Geri
Yukarı