Çözüldü RTX 3080 sistem oyun sırasında kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

192267

Kilopat
Arkadaşlar PC'de oyun oynarken özellikle Valorant ve New World oyunlarında PC kendini kapatıyor. Bunun nedeni ne olabilir?
PC yakın zamanda kendim parçalarını takarak topladım (daha önce hiçbir tecrübem yok) Değerlerin olduğu fotoğrafları paylaşıyorum.

PSU 750 Gold
Ekran kartı RTX 3080
İşlemci 5800X
Soğutma Lian Li galahad 360 mm

Dosya Ekleri

• Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    352 KB · Görüntüleme: 139
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun zaten %90 XMP ile ilgili. Araştırmadan 4000 MHz RAM almayın lütfen. Sorun ondan kaynaklı değilse bile almanız gerekenden daha kötü performans alıyorsunuzdur çünkü işlemcinin bellek kontrolcüsü 4000 MHz RAM ile senkronize çalışamaz.

Sorunun bellek ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. RAM yüzünden kapanan sistem görmedim.
Bu makale Ryzen 5000 serisi çıkmadan önce yayınlanmış ve böyle bir rivayet vardı zaten ancak gerçek olamadı.
Makale AMD PDF'inden sızan bir görsele dayanıyor ve gerçek de çıktı 😎

PSU sorunu diyorum. Asus PSU takınca nasıl bağladın? Kartın her girişine ayrı kablo çektin mi?

Sorunun bellek ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. RAM yüzünden kapanan sistem görmedim.
Stabil olmayan bir RAM OC'si yüzünden (2033 FCLK 4067 MHz (5800X)) Valorant oynarken küt diye bilgisayar kapandı ve boot etmedi. BIOS sıfırlamam gerekmişti. Yani imkansız bir şey değil. 4000 MHz 2000 FCLK kullanacaksa bile VDDP, IOD ve vSoC arttırmalı ki stabil olabilsin, stok VDDP ve stok vSoC ile zor. Gerçi ben 5800X'ime 1.20 vSoC ve 1.05 VDDP vermeme rağmen 2000 FCLK yapamadım o ayrı konu ama yapabilenler de var tabii ama stok vSoC ile çok çok çok zor ve kapanması da olası.

Tabii PSU kaynaklı mıdır orasını bilmem ama RAM kaynaklı bir kapanma olabiliyor. Bunu anlamanın yolu da RAM'i 3600'e çeksin ve tekrar denesin. Öyle bir sorun yaşamaya hala devam ediyorsa RAM kaynaklı değil diyebilirim.

Son düzenleme:
Stabil olmayan bir RAM OC'si yüzünden (2033 FCLK 4067 MHz (5800X)) Valorant oynarken küt diye bilgisayar kapandı ve boot etmedi. BIOS sıfırlamam gerekmişti. Yani imkansız bir şey değil. 4000 MHz 2000 FCLK kullanacaksa bile VDDP, IOD ve vSoC arttırmalı ki stabil olabilsin, stok VDDP ve stok vSoC ile zor. Gerçi ben 5800X'ime 1.20 vSoC ve 1.05 VDDP vermeme rağmen 2000 FCLK yapamadım o ayrı konu ama yapabilenler de var tabii ama stok vSoC ile çok çok çok zor ve kapanması da olası.

Tabii PSU kaynaklı mıdır orasını bilmem ama RAM kaynaklı bir kapanma olabiliyor. Bunu anlamanın yolu da RAM'i 3600'e çeksin ve tekrar denesin. Öyle bir sorun yaşamaya hala devam ediyorsa RAM kaynaklı değil diyebilirim.
3800 çekmiştim ve kapanma devam etti.

Sorun zaten %90 XMP ile ilgili. Araştırmadan 4000 MHz RAM almayın lütfen. Sorun ondan kaynaklı değilse bile almanız gerekenden daha kötü performans alıyorsunuzdur çünkü işlemcinin bellek kontrolcüsü 4000 MHz RAM ile senkronize çalışamaz.

XMP Kapatıp denedim aynı sorun devam etti hatta OC kapatım standart mode aldım yine kendini kapattı hocam

3600 ile dene. 3600'de bile hala yaşıyorsan RAM kaynaklı değil diyebilirim.

Aynı şekilde kapattı kendini.
Sadece MSI Afterburner'dan Power limit %30 cekince kapanmadı oyunlarda ama o zamanda malum görüntü kalitesi ve FPS
Sanırım yeni bir PSU bakmaya başlayacağım. Yeni PSU taktıktan sonra paylaşırım.
İlgilenen cevap veren herkese teşekkür ederim.
Güncelleme: PSU teknik servise gitti. Teknik servis 3080 ile test ettiklerini herhangi bir sorun olmadğını söylediler. PSU'yu PC'ye taktım yaklaşık 1 saat kapanan oyunları oynadım sorun olmadı ama daha tekrar girmek istediğim oyuna girer girmez yine kapandı. :(
Güncelleme.
Teknik servis yeni PSU gönderdi kapanma sorunu çözüldü.

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı