Çözüldü RTX 3080 sistem oyun sırasında kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

192267

Kilopat
Arkadaşlar PC'de oyun oynarken özellikle Valorant ve New World oyunlarında PC kendini kapatıyor. Bunun nedeni ne olabilir?
PC yakın zamanda kendim parçalarını takarak topladım (daha önce hiçbir tecrübem yok) Değerlerin olduğu fotoğrafları paylaşıyorum.

PSU 750 Gold
Ekran kartı RTX 3080
İşlemci 5800X
Soğutma Lian Li galahad 360 mm

Dosya Ekleri

• Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    352 KB · Görüntüleme: 139
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar PC de oyun oynarken özellikle Valorant ve New World oyunlarında PC kendini kapatıyor. Bunun nedeni ne olabilir?
PC yakın zamanda kendim parçalarını takarak topladım (daha önce hiçbir tecrübem yok) değerlerin olduğu fotoğrafları paylaşıyorum.

PSU 750 Gold.
Ekran kartı RTX 3080.
İşlemci 5800X.
Soğutma Lian Li galahad 360 mm.

Isınıyor olabilir diyeceğim ama bu oyunlarda çok ısınmamalı. Yine de bir kontrol edin oyun esnasındaki sıcaklık değerlerini.

Aklıma gelen ilk sonuçlar;
CPU ısısı yüksek mi oluyor?
GPU sıcaklığı?
Mavi ekran mi veriyor aslında yoksa tak diye gidiyor mu? Son kapanma sorunlarını gösteren bir kısım var Windows'ta oradan bakabilirsin.
En son seçenek güç kaynağı.

PSU markası nedir?
Ekran kartının oyundaki sıcaklığını kontrol edin.

Bende 2 3 gün öncesine kadar 1600 AF sistem topladım. Sırf RAM'lerim uyumlu değil diye oyunlarda ekran kartı hatası verip atıyordu. RAM'lerinizin Ryzen desteği var mı bir bakın derim.

PSU markası nedir?
Ekran kartının oyundaki sıcaklığını kontrol edin.

PSU ve arkadaşımda aynı şekilde kullanıyor ama onda hiçbir sorun yok.

Aklıma gelen ilk sonuçlar;
CPU ısısı yüksek mi oluyor?
GPU sıcaklığı?
Mavi ekran mi veriyor aslında yoksa tak diye gidiyor mu? Son kapanma sorunlarını gösteren bir kısım var Windows'ta oradan bakabilirsin.
En son seçenek güç kaynağı.

Sıcaklıklar gayet normal şekilde ve mavi ekran vs olmuyor direkt pat diye kapatıyor PC kendini.

Bende 2 3 gün öncesine kadar 1600 AF sistem topladım. Sırf RAM'lerim uyumlu değil diye oyunlarda ekran kartı hatası verip atıyordu. RAM'lerinizin Ryzen desteği var mı bir bakın derim.

Ramlarden olacağını düşünerek söküp tekrar taktım ama yine aynı sorun devam ediyor.

%90 belleklerden kaynaklı. OC var ise kapatın. BIOS fabrika ayarlarına dönüp dener misiniz?

OC kapalı hocam default şekilde kullanıyorum açıkçası şu an.

Dosya Ekleri

• Screenshot_17.png
    Screenshot_17.png
    174,6 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleyen: Moderatör:
PSU ve arkadaşımda aynı şekilde kullanıyor ama onda hiçbir sorun yok.

Sıcaklıklar gayet normal şekilde ve mavi ekran vs olmuyor direkt pat diye kapatıyor PC kendini.

Ramlarden olacağını düşünerek söküp tekrar taktım ama yine aynı sorun devam ediyor.

OC kapalı hocam default şekilde kullanıyorum açıkçası şu an.

Çalıştır'a eventvwr.msc yazıp Windows Günlükleri -> Sistem kısmına göz atabilir misin? Kırmızı uyarılar var mı? Varsa neler yazıyor?

Bu sorun benim eski bilgisayarım yük altında kaldığında oluyordu. Güç kaynağı arızalıydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı