RTX 3080 ve 600W PSU bulunan sistem oyun sırasında kapandı

Sadettin 06

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni karta geçtim RTX 3080 16 pin.
Ama benim Power Supply 600W 8 pin dönüştürücü ile 16 pin yaptım.
İlk başlarda sorun yoktu bugün Forza 4 Full ayarlarda oynarken bir anda PC kapandı.
Yanık kokusu geldi ve 16 pin dönüştürücü çok ısınmıştı, kartın içine falan baktım kısa devre gözükmüyor. Anakartta da gözükmüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda da görüldüğü üzere PC açmaya çalıştığımda RGB LED'ler pır pır ediyor.

Sizce problem nedir?
Çok zarar açar mı?

Bence Power Supply'da bir problem var ama anlayan arkadaşlar varsa bir dönüş yaparsa çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230909_012042.jpg
    IMG_20230909_012042.jpg
    104,6 KB · Görüntüleme: 439
  • IMG_20230909_012050.jpg
    IMG_20230909_012050.jpg
    79,3 KB · Görüntüleme: 453
  • IMG_20230909_012054.jpg
    IMG_20230909_012054.jpg
    67,8 KB · Görüntüleme: 421
Son düzenleyen: Moderatör:
Ezberden yorum yapan sensin. Ben vardır diye tahmin ediyorum diye yazmışım. Yoksa zaten yapacağı bir şey yok. Varsa o şekilde bağlasın dedim.

600W PSU ile sayısız kullanıcı sorunsuz 3080 kullanıyor. 750W öneriliyor diye 750W altı kullanamayacak diye bir şey yok. CPU'su belli sisteminin geri kalanı belli. O sistem 500W'ı bile zor aşıyor toplasan, belki aşmaz. Pcpartpicker'da zaten test edilebilir.

Alışmışsınız ezbere o sisteme o W yetmez diye. Önerilen rakamlar her zaman abartılıdır. Bireysel olarak tecrübe etmediyseniz konuşmayın.

Usulca attığım grafiğe bak, ezberden konuşuyorsun tabii bahse konu PSU sistemi besleyemiyor RTX 3080 yüzünden. Neyine ezbere konuşayım, gitmişim PSU özelliklerini araştırmışım. Senin tartışma usulün sana yöneltileni aynen muhatabına yazmaksa ben onu ilkokulda bıraktım kendi kendine devam edebilirsin. 600W diye ezberden konuşuyorsun, modelin özelliklerine bir bak bakalım her 600W PSU aynı özelliklerde mi?

Usulca attığım grafiğe bak, ezberden konuşuyorsun tabii bahse konu PSU sistemi besleyemiyor RTX 3080 yüzünden. Neyine ezbere konuşayım, gitmişim PSU özelliklerini araştırmışım. Senin tartışma usulün sana yöneltileni aynen muhatabına yazmaksa ben onu ilkokulda bıraktım kendi kendine devam edebilirsin. 600W diye ezberden konuşuyorsun, modelin özelliklerine bir bak bakalım her 600W PSU aynı özelliklerde mi?
Önce PSU yetersiz diyorsun sonra 12V diyorsun.

750-800 öneriliyor diyorsun. Önerileri biz de biliyoruz. Ama 600W bu sisteme yetmez diye lanse etmek yanlış.

12V beslemesi azdır, PSU kalitesizdir ona yorum yapan var mı? Ben zaten ilk mesajımda PSU kalitesinden bağımsız konuştuğumu yazmıştım. PSU kalitesi kötü ise 2000W da yetmez.

Ayrıca 12V beslemesi yeterli bile olsa tek 8 pin üzerinden PSU yine sorun yaratırdı çünkü tek 8 pinden 300W üstü güç almanın kabloları yakması olası. 200-250'ye kadar kullanılıyor ama 300-350W biraz fazla tek 8 pin için. Çünkü 8 pinin standart değeri 150W'dır. Ama her PSU'da 2x 8 pin olmadığı için insanlar daisy chain olarak kullanabiliyor. Hatta bazı PSU üreticileri güç kaynağı ile direk bu şekilde kablolar da verebiliyor. Sadece 300W üstü bunun için biraz tehlikeli.

Anlık olarak 3080'li bu sistemin 750-800W tükettiğine dair bir kaynak gösterir misin?

Bu özeti.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu da direkt kaynak gamers nexus.
Boşuna önerilen 750W ve üstü değil mühendisler böyle belirlemiş.
Daha iyi mi bileceksin.
Bari milleti yanlış bilgilendirmeyin.

PSU da 8 pin oldugunu belirtmissin. 16 pin dönüştürücü taktigindan dolayi PSU restart vermis. PSU da kesinlikle PCI Express kablo dönüştürücü kullanilmamalı. 8 pin uretilen kabloyu 16 pine ceviremezsin. Denersen boyle olur maalesef. Bir ihtimal PSU'nun watt gucu yetersiz gelmis olabilir ama sen yinede PSU'yu degistir.

İlk başlarda sorun yoktu bugün Forza 4 Full ayarlarda oynarken bir anda PC kapandı.
Yanık kokusu geldi ve 16 pin dönüştürücü çok ısınmıştı, kartın içine falan baktım kısa devre gözükmüyor. Anakartta da gözükmüyor.

Bu videoda da görüldüğü üzere PC açmaya çalıştığımda RGB LED'ler pır pır ediyor.

Sizce problem nedir?
Çok zarar açar mı?

Bence Power Supply'da bir problem var ama anlayan arkadaşlar varsa bir dönüş yaparsa çok sevinirim.

Hocam sorunu başlıkta kendiniz çözmüş gibisiniz?

Bu özeti.
Daha iyi mi bileceksin.
Aynı videoda 750W güç kaynağı anlık 900W verebilir diyor. (Dakika 11:32 öncesi)

Anlık güç tüketimi muhtemelen çoğu "iyi" güç kaynağı için sorun değil. Çünkü öyle olsaydı ben dahil başka bir sürü insanın sistemi yanmalıydı. Ve herkes 1000W güç kaynağı kullanmalıydı.

600W PSU 3080 diye Reddit gibi sitelerde arama yaparsan pek çok kullanan olduğunu görürsün. Hatta 3090 bile kullanan var. Tabii bazı durumlarda undervolt yapılırsa daha risksiz olur.

Zaten şu konudan zerre anlıyor olsaydınız 150W rated olan kablodan 320W çekilmesinin ana sorun kaynağı olduğunu anlardınız.

İyi güç kaynakları ile güç yetersiz gelince zaten genelde sistem kapanır. Ben hala arkadaşın kablosunun yanmış olabileceğini düşünüyorum. Ama kendisi bir bilgi vermediği için bilmiyoruz. Güç kaynağı da aynı sebepten zarar görmüş olabilir tabii.

Sizce problem nedir?
Çok zarar açar mı?

yanık kokusu gelmemiştir hocam. Bios pilini sıfırlamayı deneyin. Çoğu sorunun çözümüdür kendisi.

Bu özeti.
Daha iyi mi bileceksin.

Bilgi sahibi olanda olmayanda yazıyor lafta bulunsun RTX 4080 MSI Suprim X modeli kullanıyorum PSU EVGA 750G 2 Gold sorunsuz.

Bilgi sahibi olanda olmayanda yazıyor lafta bulunsun RTX 4080 MSI Suprim X modeli kullanıyorum PSU EVGA 750G 2 Gold sorunsuz. 408.
Bilgi sahibi olanda olmayanda yazıyor lafta bulunsun RTX 4080 MSI Suprim X modeli kullanıyorum PSU EVGA 750G 2 Gold sorunsuz.
4080 için 750-850 tavsiye ediliyor zaten.

*olan da olmayan da

Son düzenleme:

Sizce problem nedir?
Çok zarar açar mı?

Kapanması son derece normal 600w nasıl beslesin 3080'ni

Yeni konular

Geri
Yukarı