RTX 3080 sistem problemleri

Tahirbng

Decapat
Sistemimin özellikleri:
CPU: Ryzen 2600 ( işlemciyi güncellemek için 8 Ekim'deki AMD etkinliğini bekliyorum)
RAM: 16 GB 3000 MHz Corsair.
PSU: Xigmatek Calibre 600W.

Merhabalar 17 Eylül'de Palit RTX 3080 ekran kartı aldım. Ancak ekran kartına yüklendiğim anda sistem mavi ekran hatası veriyordu bu yüzden güç kaynağımı yenilemeye karar verdim ve forumdaki arkadaşların önerisi ile Zalman ZM750-GVII Giga MAX750W 80+ Plus Bronze Güç Kaynağı Fiyatı linkteki ürünü sipariş ettim. Ürün bugün geldi ve kurulumu yaptım ancak Rainbow Six Siege 2K testimde oyun başlar başlamaz sistem yine kapanıyor üstelik bu kez mavi ekran da almıyorum.

Rainbow Six Siege 4K testimde sistem stabil ve ekran kartı kullanım oranı yüzde 99 FurMark 2K testimde sistem stabil ve kullanım yüzde 99 ancak bunun dışında her oyunda ve çözünürlükte sistem kapanıyor. Ben işlemci darboğazı diye düşünüyorum fakat darboğaz sistemin kapanmasına yol açar mı? Yardımcı olursanız memnun olurum...

Darboğaz kesinlikle var. Şüpheye bile düşmemeniz gerekmekte. 3600 ile darboğaz yapan bir grafik kartı kendisi. Büyük ihtimalle sorun tamamen bundan ibaret. Yeni işlemci alana kadar kullanmamanızı tavsiye ederim. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Darboğaz kesinlikle var. Şüpheye bile düşmemeniz gerekmekte. 3600 ile darboğaz yapan bir grafik kartı kendisi. Büyük ihtimalle sorun tamamen bundan ibaret. Yeni işlemci alana kadar kullanmamanızı tavsiye ederim. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Peki darboğaz sistemin kapanmasına yol açar mı?

Anakartınız nedir?

ASUS Prime B450-M BIOS güncellemem işe yarar mı? Uzun bir zaman oldu.

Sistemin darboğaz yapması kapanmasına sebep olmaz bana göre. Bu arada güç kaynağının 12V kanalında verdiği değer nedir? Onu yazar mısınız?

2x8pin olarak kablo taktınız değil mi? O değer yeterli görünüyor. İsterseniz BIOS güncelleyin ve deneyin ilk olarak.

Genellikle sistem kapanmasının üç belirgin sebebi vardır. Kısa devre, PSU sorunları ve bileşen arızaları. Ekran kartında sorun olmasındansa güç kaynağında olsa daha iyi olur sanki.

Yeni konular

Geri
Yukarı