Çözüldü Ryzen 7 5800X ve RTX 3080 sistemde stabilite problemleri

• Konuyu başlatan Foxie
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 513
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Foxie

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus TUF Gaming X570-PLUS(WI-FI) | Ryzen 7 5800X | Asus ROG Strix RTX 3080 10G LHR | Phanteks P500A DRGB | Corsair Force MP600 1TB SSD | Kioxia Exceria G2 1TB SSD | GSKILL RipjawsV 16x2 32GB 3200Mhz CL16 | Cooler Master G800 800W 80+ Gold | MSI MAG274QRF-QD 2K-165HZ 1ms 27" | Asus TUF Gaming VG259QR FHD - 165HZ 1MS 24.5" | Logitech MX Mechanical Mini | HyperX Pulsefire Raid | Logitech G733
Meslek
Game Developer
RAM
GSkill F4-3200C16S-16GVK X2 32Gb 3200mhz cl16, set değil.
SSD veya HDD modeli
Corsiar Force MP600 1TB ve Kioxia Exceria G2 1 TB
Ekran kartı
Asus Rog Strix 3080 10Gb LHR
Anakart
Asus Tuf Gaming x570 Plus Wi-Fi
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800x CPB ve PBO açık
Bu sistemde ara sıra garip problemler yaşıyorum, mesela bu tarz takılma problemi 2-3 ayda bir oluyor.
(Windows 10-11 ikisinde de oluyor videodaki problem)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2 sefer bu problemi yaşadım

Dün de anakarttaki Bluetooth bozuldu yani bilgisayar hiç Bluetooth yokmuş gibi davranıyordu, reset atmak çözüm olmadı. Ben de bilgisayarı kapattım, enerjiyi kesip statik elektriği boşalttım ve düzeldi, eski laptoplarda bu problemi yaşadığımda da pili söküp takınca düzeliyordu.

Bir keresinde PC düzgün çalışmasına rağmen ekran kartının güç bağlantılarının orada kırmızı LED yanıp sönüyordu, bilgisayarı kapat aç yapınca düzeldi.

Güç kaynağım Cooler Master G800, kutusuz satılan bir model. QP Bilişim'den almıştım sistemi komple. Ucuza geliyordu güç kaynağını bulk alınca, bana şu ana kadar 3080 sistemlerde sorun olmadı dediler, ama ben biraz güç kaynağından şüpheleniyorum.

Ayrıca RAM'ler aynı marka model olmasına rağmen çipleri farklı biri Samsung diğeri Hynix, set değiller diğerini sonradan aldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Son durum nedir?

PSU değiştirmedim. Bir arkadaşım'da da benzeri oluyormuş, PC uyku modundan çıktıktan sonra oluyor demişti, benim de uyku modu 1 saate ayarlıydı ve çok sık uyku moduna giriyordu PC, onu 5 saat yaptım ve yaklaşık 2 aydır hiç yaşanmadı, eskiden ayda 1 olurdu en az.
Son durum nedir?

PSU değiştirmedim. Bir arkadaşım'da da benzeri oluyormuş, PC uyku modundan çıktıktan sonra oluyor demişti, benim de uyku modu 1 saate ayarlıydı ve çok sık uyku moduna giriyordu PC, onu 5 saat yaptım ve yaklaşık 2 aydır hiç yaşanmadı, eskiden ayda 1 olurdu en az.

Çözüm

Geri
Yukarı