RTX 3080 sistem problemleri

Tahirbng

Decapat
Sistemimin özellikleri:
CPU: Ryzen 2600 ( işlemciyi güncellemek için 8 Ekim'deki AMD etkinliğini bekliyorum)
RAM: 16 GB 3000 MHz Corsair.
PSU: Xigmatek Calibre 600W.

Merhabalar 17 Eylül'de Palit RTX 3080 ekran kartı aldım. Ancak ekran kartına yüklendiğim anda sistem mavi ekran hatası veriyordu bu yüzden güç kaynağımı yenilemeye karar verdim ve forumdaki arkadaşların önerisi ile Zalman ZM750-GVII Giga MAX750W 80+ Plus Bronze Güç Kaynağı Fiyatı linkteki ürünü sipariş ettim. Ürün bugün geldi ve kurulumu yaptım ancak Rainbow Six Siege 2K testimde oyun başlar başlamaz sistem yine kapanıyor üstelik bu kez mavi ekran da almıyorum.

Rainbow Six Siege 4K testimde sistem stabil ve ekran kartı kullanım oranı yüzde 99 FurMark 2K testimde sistem stabil ve kullanım yüzde 99 ancak bunun dışında her oyunda ve çözünürlükte sistem kapanıyor. Ben işlemci darboğazı diye düşünüyorum fakat darboğaz sistemin kapanmasına yol açar mı? Yardımcı olursanız memnun olurum...

İşlemci ısınıyor olabilir, RAM'ler de sıkıntı olabilir. Dediklerimi sırayla yapın, Chipset update, Bios update, DDU, Memtest86+ deneyim RAM'leri, diğer arkadaşların dediği gibi kart arızalı olabilir, dürüst olmam gerekirse bu tür sıkıntılar nadiren çözüme kavuşturuluyor, genelde hep donanım arızası oluyor. Minidump dosyalarını paylaşın birde.
Işlemcinin sıcaklığı stabil duruyor, DDU deneyecem. Ccleaner kullandığım için Minidump dosyaları silinmiş :(

Bu model altı PSU aldırmıyorum. 700TL bandına yaklaşana keşke bunu alsaydın.

Hocam emin misiniz? Zalman marka yani boru'da değil, bütün sertifikaları falan da var.
Işlemcinin sıcaklığı stabil duruyor, DDU deneyecem. Ccleaner kullandığım için Minidump dosyaları silinmiş :(
Hocam CCleaner'ı kayıt defteri için kullanın sadece onu da yaparken yedek alın, öbür türlü temizlikler elle kolaylıkla yapılabiliyor.

Bu model altı PSU aldırmıyorum. 700TL bandına yaklaşana keşke bunu alsaydın.

Sanırım bir önceki konumda Zalman'ı siz önermiştiniz :) ama güç kaynağı kaynaklı problem olduğunu düşünmüyorum NVIDIA'nın tavsiye sınırları içindeyim.
@Tahirbng Kullandığınız PSU'nun modüler olmaması kötü olmuş fakat düzgün çalışmamasının sebebi o değil tabii ki. Güç kablolarını tekrar kontrol etmeniz gerek. Kablolamayı yanlış yapmış olabilirsiniz. Ekran kartında problem olduğunu pek sanmıyorum ama garanti olsun diye başka kasada deneme şansınız varsa iyi olur. Kafada soru işareti bırakmaz.

Ayrıca @Artorias74'nin dediklerini yapmakta fayda var. Dediği gibi gözden kaçırdığınız ısı problemi olabilir. Özellikle ekran kartının ısısını kontrol edin. Belki de programı düzgün çalışmadığı için fanlar devreye girmiyordur ve ısınıp, kapanmasına yol açıyordur.
Maalesef ekran kartı sıcaklıkları da stabil. Yarın başka bir kasada deneyecem ama orda da işlemci darboğazı yapması muhtemel

@Tahirbng Darboğaz yapsın, o önemli değil. İşlemci %100 kullanılmasın yeter. Ekran kartında sorun olmadığından emin olmak lazım. Diğer kasada stabil kapanmadan çalışırsa, sorunu başka yerde arayacağız.

Sanırım bir önceki konumda Zalman'ı siz önermiştiniz :) ama güç kaynağı kaynaklı problem olduğunu düşünmüyorum NVIDIA'nın tavsiye sınırları içindeyim.

Maalesef ekran kartı sıcaklıkları da stabil. Yarın başka bir kasada deneyeceğim ama orada da işlemci darboğazı yapması muhtemel.

Ama bunu al demiştim. Hepsiburada'ya mecburum demiştiniz oradaki en ideal seçenek bütçenize göre Zalman gibiydi.

İşlemci darboğazından bilgisayar kapanmaz onla alakası yoktur. Farklı RAM ile deneyin şansınız varsa.

@Tahirbng Hocam siz minidump dosyasını paylaşmazsınız biz teşhiş koyamayız, Görev Yöneticisi > Başlangıç > CCleaner devre dışı bırakın, hatayı test edin ve minidump dosyasını paylaşın, mavi ekran hata kodunuda paylaşırsanız iyi olur.

@Tahirbng Hocam siz minidump dosyasını paylaşmazsınız biz teşhiş koyamayız, Görev Yöneticisi > Başlangıç > CCleaner devre dışı bırakın, hatayı test edin ve minidump dosyasını paylaşın, mavi ekran hata kodunuda paylaşırsanız iyi olur.
Hocam önceki miniDump dosyaları silinmiş. Şimdiki sorunda ise mavi ekran hatası vermeden sistem kapanıyor.
Kardeşimin kasası ile şu an deneme yapacam sorun daha net anlaşılabilir.

Ekran kartı arızalıysa umalımki vBios, VRAM falan arızalıdır, çip arızalı çıkarsa tamiri servisi falan çok uğraştırır.
Büyük ihtimal arkadaş kartı Gamegaraj'dan almıştır. Orası iade konusunda nasıl bir politika izliyor hiçbir bilgim yok. Umarım arıza yoktur. Çünkü stoklar berbat durumda, isteseler yerine yenisini de veremezler.

Yeni konular

Geri
Yukarı