RTX 3080 sistem problemleri

Tahirbng

Decapat
Sistemimin özellikleri:
CPU: Ryzen 2600 ( işlemciyi güncellemek için 8 Ekim'deki AMD etkinliğini bekliyorum)
RAM: 16 GB 3000 MHz Corsair.
PSU: Xigmatek Calibre 600W.

Merhabalar 17 Eylül'de Palit RTX 3080 ekran kartı aldım. Ancak ekran kartına yüklendiğim anda sistem mavi ekran hatası veriyordu bu yüzden güç kaynağımı yenilemeye karar verdim ve forumdaki arkadaşların önerisi ile Zalman ZM750-GVII Giga MAX750W 80+ Plus Bronze Güç Kaynağı Fiyatı linkteki ürünü sipariş ettim. Ürün bugün geldi ve kurulumu yaptım ancak Rainbow Six Siege 2K testimde oyun başlar başlamaz sistem yine kapanıyor üstelik bu kez mavi ekran da almıyorum.

Rainbow Six Siege 4K testimde sistem stabil ve ekran kartı kullanım oranı yüzde 99 FurMark 2K testimde sistem stabil ve kullanım yüzde 99 ancak bunun dışında her oyunda ve çözünürlükte sistem kapanıyor. Ben işlemci darboğazı diye düşünüyorum fakat darboğaz sistemin kapanmasına yol açar mı? Yardımcı olursanız memnun olurum...

Kullanmış olduğun PSU bozuk değilse çok rahat bir şekilde beslemesi lazım. OCCT üzerinden Power testine soktuğunda kapanmıyorsa sorun PSU değildir. DDU ile mevcut driverleri silin ve tekrar yükleyin. Sorun devam ederse muhtelemen donanımsal bir sorun var ekran kartında.

PSU'da sıkıntı olabilir belli değil. Kaliteli PSU ile deneyin.(850W Gold+ gibi)

Keşke deneme şansım olsaydı...
Kullandığım PSU henüz bugün elime ulaştı yeni PSU alıp tekrar aynı sorunları yaşarsam boşa masraf yapmış olurum :(
Kullanmış olduğun PSU bozuk değilse çok rahat bir şekilde beslemesi lazım. OCCT üzerinden Power testine soktuğunda kapanmıyorsa sorun PSU değildir. DDU ile mevcut driverleri silin ve tekrar yükleyin. Sorun devam ederse muhtelemen donanımsal bir sorun var ekran kartında.
Peki DDU deneyeyim

Öyle garanti yok artık bu yeni nesil aletlerde 50 kere başımıza gelen olay. RX 5000 serisinde FurMark'ta vs kapanmayan OCCT'yi geçen aletler oyunda ekran kapatıyor. PSU değişmeden de düzelmiyor umarım arkadaşınki de böyle olsun. PSU'larda bütün olay Watt gücü veya yükte yapay testlerde idare etmesi değil artık bu bir gerçek.

Öyle garanti yok artık bu yeni nesil aletlerde 50 kere başımıza gelen olay. RX 5000 serisinde FurMark'ta vs kapanmayan OCCT'yi geçen aletler oyunda ekran kapatıyor. PSU değişmeden de düzelmiyor umarım arkadaşınki de böyle olsun. Bütün olay Watt gücü veya yükte yapay testlerde idare etmesi değil artık bu bir gerçek.
İyiki 1 tane bozuk PSU'lu sistem gördün her yere aynı şeyi yazıp millete boş yere PSU aldırıyorsun.

Driver'i DDU ile sil yeniden kur.

Maalesef DDU da sonuç vermedi üzgünüm :(
Hepinize yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Yarın Ekran Kartını aldığım yer ile görüşeceğim. Bir gelişme olursa sizi de haberdar ederim. Tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için, iyi akşamlar dilerim.

Geri
Yukarı