RTX 3080 sistem problemleri

Tahirbng

Decapat
Sistemimin özellikleri:
CPU: Ryzen 2600 ( işlemciyi güncellemek için 8 Ekim'deki AMD etkinliğini bekliyorum)
RAM: 16 GB 3000 MHz Corsair.
PSU: Xigmatek Calibre 600W.

Merhabalar 17 Eylül'de Palit RTX 3080 ekran kartı aldım. Ancak ekran kartına yüklendiğim anda sistem mavi ekran hatası veriyordu bu yüzden güç kaynağımı yenilemeye karar verdim ve forumdaki arkadaşların önerisi ile Zalman ZM750-GVII Giga MAX750W 80+ Plus Bronze Güç Kaynağı Fiyatı linkteki ürünü sipariş ettim. Ürün bugün geldi ve kurulumu yaptım ancak Rainbow Six Siege 2K testimde oyun başlar başlamaz sistem yine kapanıyor üstelik bu kez mavi ekran da almıyorum.

Rainbow Six Siege 4K testimde sistem stabil ve ekran kartı kullanım oranı yüzde 99 FurMark 2K testimde sistem stabil ve kullanım yüzde 99 ancak bunun dışında her oyunda ve çözünürlükte sistem kapanıyor. Ben işlemci darboğazı diye düşünüyorum fakat darboğaz sistemin kapanmasına yol açar mı? Yardımcı olursanız memnun olurum...

Maalesef DDU'da sonuç vermedi üzgünüm :(
hepinize yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Yarın ekran kartını aldığım yer ile görüşeceğim. Bir gelişme olursa sizi de haberdar ederim. Tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için, iyi akşamlar dilerim.

Yeni karta geçerken format atmadınız mı? Bir deneyin.

Sorun PSU kaynaklı olabilir. Bunun gibi bir konu var NVIDIA forumunda 2080 Ti ile ilgili. Orada adam yazmış Corsair 750 Plus kullandığını ve kapandığını, sonra 850 Plus ile değiştiğini ve sorunun düzeldiğini belirtmiş. PSU belki tam olarak bozuk değildir ama yine de ayıplıdır ve bazı durumlarda stabilite sağlamiyordur. Hatta şunu sorayım, siz güç kaynağının montajını düzgün yaptınız mı? Böyle ufak hatalar kaçabilir gözden. Aynı sorunu başla arkadaşım yaşamıştı en sonunda PSU montajinda PSU fanının kasadaki izgarali kısma gelmediği ve çok ısındığı için kapandığı ortaya çıktı. Yani her şey olabiliyor bu tip durumlarda.

Şimdi sen gidip o 3080'i o PSU'ya takarsan o sistem oyundayken kendini kapatır. En az 850 Watt PSU alman lazım. Onun dışında X570 anakartın yoksa PCI-E4'ten hiçbir fayda alamazsın. Bu arada 3080 için en az R7 3700X almak zorundasın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun PSU kaynaklı olabilir. Bunun gibi bir konu var NVIDIA forumunda 2080 Ti ile ilgili. Orada adam yazmış Corsair 750 Plus kullandığını ve kapandığını, sonra 850 Plus ile değiştiğini ve sorunun düzeldiğini belirtmiş. PSU belki tam olarak bozuk değildir ama yine de ayıplıdır ve bazı durumlarda stabilite sağlamiyordur. Hatta şunu sorayım, siz güç kaynağının montajını düzgün yaptınız mı? Böyle ufak hatalar kaçabilir gözden. Aynı sorunu başla arkadaşım yaşamıştı en sonunda PSU montajinda PSU fanının kasadaki izgarali kısma gelmediği ve çok ısındığı için kapandığı ortaya çıktı. Yani her şey olabiliyor bu tip durumlarda.

Dediğiniz gibi kasanın yapısından dolayı PSU fanının yarısı kapalı kalıyordu. PSU'yu kasa dışına çıkarıp testler yaptım ve test sonuçları ilk başta umut vaad ediyordu. Oynadığım oyunların bazılarında 10-15 dk sonunda hiçbir sıkıntı olmadı ancak BF 5'te oyuna başladığım gibi sistem aynı şekilde kapandı. Diğer oyun testlerinde ekran kartı yüzde 99 kullanıldı ve hiçbir sıkıntı çıkmadı.

OCCT programı ile güç kaynağını test eder misin?
Dün yaklaşık 15 dakika test ettim ve foruma görselleri yükledim hiçbir sıkıntı olmadı hem ekran kartı hem cpu birlikte yüzde 100 de kullanılıp sıkıntı çıkarmadı.

Geri
Yukarı