RTX 3080 sistemde “nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti” hatası

CortezCortez

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Sistemimde yaşadığım bir sorun için sizden yardım istiyorum. 3900X işlemci kullanmaktayım. 3600MHz G.Skill 16 GB RAM'lerin 2'sini taktığımda sistemde bir sorun yok. Ancak 4 slota da takınca ekranın çeşitli bölgelerinde pembe, mavi, beyaz pikseller (bozulma) oluyor. Çoğunlukla ise ekran donuyor ancak ses gelmeye devam ediyor. Olay günlüğünden baktığımda “nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti” hatasıyla karşılaşıyorum.
Format ve temiz driver kurulumlarını iki sene içerisinde birçok kez denedim ancak fayda etmedi. Memtest ile RAM'leri ayrı ayrı, 2'li ve 4'lü olarak test ettiğimde hiçbir sorun çıkmadı. Başta güç kaynağının yetersiz olduğunu düşünüyordum ancak RAM'leri 64 ‘den 32'ye indirdiğimde sorunun olmadığını fark ettim ve yeni bir PSU almadım.
3900X işlemci Max 3200MHz destekliyor. 4 adet 16 GB RAM'i takıp D.OC.P ile 2800MHz de ‘de 2300MHz de ‘de aynı sorun oluyor. Ancak 2 adet RAM takıp D.OC.P ile 3600MHz'ye overclockladığımda sorun olmuyor.
Dual kit RAM'lerden birini daha sonra aldım ancak alırken seri nolarına vs dikkat ederek her şeyi uyumlu şekilde aldım.
Bahsettiğim zamansız piksel bozulmasıyla ilgili video linkini de aşağıya bırakıyorum.
Bu sorunun neden kaynaklandığıyla ilgili fikriniz var mı? Donımlar da gözümden kaçan bir uyumsuzlukta olabilir. (keşke öyle olsa da çözsek). Teşekkürler.
Not: Ekran donmadan önce fare imlecinde işlem yapıyormuş gibi mavi yuvarlak dönüyor. 3-5 saniye sonra ekran donuyor. Ses gelmeye devam ediyor. Ne zaman olacağı da belli olmuyor. Bazen masaüstünde hiçbir şey yapmazken bazense aynı anda 5 farklı program acık ve işlem yükü varken.
İlgili video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemim;
• ASUS ROG Crosshair VIII Hero AMD X570 AM4 Ryzen DDR4 4600MHz (O.C.) M.2 anakart.
• AMD ryzen™9 3900X soket AM4 3.8 GHz 64MB 105W 7nm işlemci.
• ASUS GeForce RTX 3080 OC 10GB 320bit GDDR6X (DX12) PCI-Express 4.0 ekran kartı.
• G.Skill 64 GB (4x16 GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL16 DDR4 (Dual kit RAM (2))
• Corsair RM serisi RM750 750W 80 Plus Gold modüler güç kaynağı.

• Corsair 500GB Force MP600 gen. 4 PCI-e NVMe M.2 SSD (4950 MB okuma / 2500 MB yazma)
• Samsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (okuma hızı 3400 MB / yazma hızı 2300 MB)
• Corsair iCUE 465X 3x120mm RGB fanlı temper camlı MidT ATX siyah kasa.
• Corsair LL120 RGB 120mm fan CO-9050071-WW X6.
• Corsair Hydro serisi™ H150i Pro RGB LED sıvı soğutma sistemi.
• Corsair commander Pro ışıklandırma ve fan kontrol ünitesi.
• Corsair lighting Node Core.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun GPU'da mı, işlemci RAM ile mi alakalı, PSU 'mu besleyemiyor ya da başka bir şey mi çözemiyorum hocam. GPU arızalı olduğunu netleştirebilirsem garantiye yollayabilirim.

Hocam RAM'larin hepsini takıp Memtest ile 19 saatlik testi başarıyla geçtim. Dual kit RAM'ler uyumlu olmazsa geçme ihtimali var mı? Bilmediğimden soruyorum.

Hocam tüm slotları tek tek Memtest ile test yaptım. Herhangi bir hata vermedi.

Benzer sorunu 2-3 kere yaşadık, maalesef GPU arızalı çıkmıştı. Birebir aynı sıkıntı. GPU kernel olarak aktif ancak BIOS'u yüzünden sürücüyle iletişimi kesiliyordu. Sıfırdan BIOS bile yükledik ama nafile. Garantiden değiştirdik.

Ram slotlarindan ziyade o islemci 4 tane dual ranki kaldirabilecek bir bellek kontrolcusune sahip degil diye dusunuyorum.

Gene 4x16 olacak sekilde 3200 Mhz da deneyebilir misin?
4x16 2800 de bile denedim. Aynı sorun oldu hocam. Başta ben de sorunun bu olduğunu düşünmüştüm ancak malesef.

Memtest'ten geçer hocam arıza yok sonuçta.
Memtest uyumu değil arızayı tespit ediyor.

Hocam o zaman RAM'lerden birinde uyumsuzluk sorunu var.
Konuda bahsettiğimiz iki sorunun kaynağı da ram uyumsuzluğu olabilir mi hocam yoksa şu piksel bozulmasıyla alakalı GPU sıkıntısı der misiniz?

Benzer sorunu 2-3 kere yaşadık, maalesef GPU arızalı çıkmıştı. Birebir aynı sıkıntı. GPU kernel olarak aktif ancak BIOS'u yüzünden sürücüyle iletişimi kesiliyordu. Sıfırdan BIOS bile yükledik ama nafile. Garantiden değiştirdik.
Valla biraz umut oldunuz hocam. İnşallah sorun budur. Er geç garantiye göndereceğim. Teşekkürler. Bu arada bu piksel bozulma sorunu sizde de var mıydı?

4x16 2800 de bile denedim. Aynı sorun oldu hocam. Başta ben de sorunun bu olduğunu düşünmüştüm ancak malesef.

Konuda bahsettiğimiz iki sorunun kaynağı da ram uyumsuzluğu olabilir mi hocam yoksa şu piksel bozulmasıyla alakalı GPU sıkıntısı der misiniz?

Valla biraz umut oldunuz hocam. İnşallah sorun budur. Er geç garantiye göndereceğim. Teşekkürler. Bu arada bu piksel bozulma sorunu sizde de var mıydı?
Taiphoon burnerdan her bir ramin SPD sini okuyup ss atar misin?

Buyuk ihtimal Hynix cikacaktir Turkiye den aldiysan. Veya Cpu Z den baksanda olur hepsinde Hynix yaziyorsa ayni ciptir zaten.

1655846451682.png

Evet, 2 kartta beyaz ve yeşil renkte oluyordu. Diğer kartta tıpkı sizdeki gibi oluyordu.

4x16 2800 de bile denedim. Aynı sorun oldu hocam. Başta ben de sorunun bu olduğunu düşünmüştüm ancak maalesef.

Konuda bahsettiğimiz iki sorunun kaynağı da RAM uyumsuzluğu olabilir mi hocam yoksa şu piksel bozulmasıyla alakalı GPU sıkıntısı der misiniz?

Vallahi biraz umut oldunuz hocam. İnşallah sorun budur. Er geç garantiye göndereceğim. Teşekkürler. Bu arada bu piksel bozulma sorunu sizde de var mıydı?

Hocam siz kendi yazınızda çift RAM kullandığımda problem olmuyor demişsiniz.
GPU arızalı olsa çiftde de aynı problem olmaz mıydı?

Evet hocam deneme yanılma yoluyla bu şekilde şimdilik bu şekilde devam ediyor. Eğer sorun buysa 64 gb lik tek paket ram alacağım. Ancak işlemcinin ya da anakartın uyumsuzluğuyla ilgili bir problem varsa boşuna para harcamakta istemiyorum.

Taiphoon burnerdan her bir ramin SPD sini okuyup ss atar misin?

Buyuk ihtimal Hynix cikacaktir Turkiye den aldiysan. Veya Cpu Z den baksanda olur hepsinde Hynix yaziyorsa ayni ciptir zaten.

Eki Görüntüle 1427385
Hepsi hynx hocam.

Hocam az önce şu piksel bozulma olayı yine oldu. Yani RAM ile onun bi alakası yokmuş. Sanırım ekran kartıyla alakalı bir durum o. Diğer ekran donma olayı yaşanacak mı bakacağım. Kullanmaya devam ediyorum 2 RAM takılı iken.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı