RTX 3080 Suprim X aşırı ısınıyor

hero88645

Yoctopat
Daha fazla  
Daha yeni İtopya'dan sistem topladım ve ekran kartım RTX 3080 Suprim X modeli. Fakat Hitman 3, Ghostrunner, Control tarzı bütün oyunlarda ekran kartı sıcaklığı 80 dereceye çıkıp 80 81 arası kalıyor. Normalde LoL oynuyorum orada 35 40 derecede falan mail attım normalin çok üstünde bir sıcaklıkmış fakat yine de size de sormak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha yeni İtopya'dan sistem topladım ve ekran kartım RTX 3080 Suprim X modeli. Fakat Hitman 3, Ghostrunner, Control tarzı bütün oyunlarda ekran kartı sıcaklığı 80 dereceye çıkıp 80 81 arası kalıyor. Normalde LoL oynuyorum orada 35 40 derecede falan mail attım normalin çok üstünde bir sıcaklıkmış fakat yine de size de sormak istedim.

Kasada ne kadar fan var? Ve burada ekran kartının hangi pozisyonda olduğu, ve kasadaki sirkülasyon da önemli.

Hangi sistemi aldınız? Bileşenler nedir? Afterburner ile mi test ettiniz? FPS kaybı yaşamıyorsanız undervolt denediniz mi?
ryzen 5 5600x var işlemci olarak anakart olarak da asus tuf b550 plus var
Hangi sistemi aldınız? Bileşenler nedir? Afterburner ile mi test ettiniz? FPS kaybı yaşamıyorsanız undervolt denediniz mi?
testleri hem afterburner hemde nvidia performans dan yaptım undervolt tarzı overclock konularında pek bilgili değilim garantisine falan birşey olmasın diye kurcalamıyorum
80 derece %100 kullanımda normal bir sıcaklık aslında. Kasanız nedir ?
cooler master masterbox td500
sanırım birde testlerde fan hızı maks 1500 rpm e çıkıyor bu az mı acaba? genelde 1100 de falan
80 derece %100 kullanımda normal bir sıcaklık aslında. Kasanız nedir ?
evet ama bazen ısınmadan dolayı çöküyor watch dogs 2 yi geçen hafta bitirdim orada baya kez çöktü dikkate almadım hitman 3 ü yeni indirdim fps e falan bakiyim derken fark ettim

Son düzenleme:
Kasanın hava sirkülasyonunda yada kartta problem var. Çünkü Suprim X aşırı ısınmıyor. Suprim X ile oyun oynayıp, mining yapıyorum. Kartın 65 dereceyi geçtiğini görmedim oyundayken. Kartla hafif oyunlar oynadığımı da söyleyemem. Eğer kasanın hava sirkülasyonu sorunluyosa gayet olası bir şekilde kart ısınacaktır. Cooler Master ML240L ile ilk kasam olan Rampage Raider'da fanlar full devirde çalışırken 80-90 dereceleri görüyordum. Şimdi Asus TUF GT301 kasamda fanlarımın 2 si aktif çalışmıyor, sıvı soğutma fanları ise %75'te çalıyor ve aldığım sıcaklık 75-80 derece :). Hava sirkülasyonu çok çok önemli soğutma açısından.

Kasanın hava sirkülasyonunda yada kartta problem var. Çünkü Suprim X aşırı ısınmıyor. Suprim X ile oyun oynayıp, mining yapıyorum. Kartın 65 dereceyi geçtiğini görmedim oyundayken. Kartla hafif oyunlar oynadığımı da söyleyemem. Eğer kasanın hava sirkülasyonu sorunluyosa gayet olası bir şekilde kart ısınacaktır. Cooler Master ML240L ile ilk kasam olan Rampage Raider'da fanlar full devirde çalışırken 80-90 dereceleri görüyordum. Şimdi Asus TUF GT301 kasamda fanlarımın 2 si aktif çalışmıyor, sıvı soğutma fanları ise %75'te çalıyor ve aldığım sıcaklık 75-80 derece :). Hava sirkülasyonu çok çok önemli soğutma açısından.
Anladım.Bana itopya ekran kartını mağazaya bakmaları için yollamamı söylediler fakat pc siz çok kalamam derslerim için de lazım farklı bir çözüm yolu var mı diye buraya yazmıştım ama sanırım ekran kartı problemli zaten kasayı onlar seçip test yaptılar kasayla ilgili olduğunu düşünmüyorum

zaten kasayı onlar seçip test yaptılar kasayla ilgili olduğunu düşünmüyorum
Kasa modeli atar mısınız? Bazen firmalar MSI CoreLiquid gibi berbat soğutucularıda veriyorlar. Suprim X devasa bir kart. Her kasaya kolayca sığmaz.

Ayriyeten kartı verdiğinizde sistemi kullanabilirsiniz. Tabii bunun için işlemcinin Intel olması lazım. (AMD'de de bu mümkün fakat G model APU işlemci takmanız gerek ki üst düzey sistemlerde çok çok nadiren kullanılır.) Eğer F serisi olmayan Intel bir işlemciniz varsa, ekran kartsız kullanabilirsiniz.

Bir diğer çözüm olarakta aşırı düşük seviye ekran kartlarını geçici olarak ikinci elden almak. 200-400 lira arası görüntü vermekten fazlasını yapamayacak kartlar var. Çok basic oyunları çalıştırırlar ama yapabilecekleri totalde bu. Ama hiç yoktan iyidir, sistemi kullanmak istiyorum derseniz tercih edilebilecek bir yöntem.

Yeni konular

Geri
Yukarı