RTX 3080 Ti kart aşırı fazla ısınıyor

Lutfueko

Hectopat
Merhaba, halihazırda kullandığım 1600 AF ve EVGA 1070'i yenilemek için Gainward Phoenix 3080 Ti aldım. 3080 Ti'ların biraz fazla ısındığını biliyorum fakat thermal throttle yaşadığımı düşünüyorum. Durum şöyle,

Kartı heaven, superposition testine soktuğumda çip sıcaklığı 83'lere hızlı gelip, 1880'lerden frekans 1600'lere düşerek sonra tekrar çıkmaya çalışıyor. Fan da bu esnada birkaç saniye yüzde yüz çalışıp biraz sakinleyip tekrar fulleniyor. Bu esnada VRAM'lerde ve hottest spot da sıkıntı yok. 85 dereceleri geçmiyorlar. Ki çoğu insanda bu sıkıntı olmuş. 105 derecelerde VRAM'ler. Bu modelde PCB arkasına da termal ped koyulmuş, ondan VRAM sıcaklığı kısıtlayıcı değil.

Diğer ek bilgiler şunlar.
  • Kasa Corsair 275 airflow. Önde 3 intake arkada 2 çıkış olaral yöneli (ki 4 senedir öyle kullandım yeni değil)
  • Parçaları yenilemeden önce tüm fanları temizledim.
  • 5600X Arctic Freezer Duo ile soğutuyorum yani hava girişini engelleyecek bir radyatör yok.
Son olarak işlemci tarafında undervolt vs ayarları ile çok aşinayım, orada bu kadar frekans düş çık olayı yok iyi bir ayar ile. GPU cam benzer ısı frekans beklemem yanlış mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı