RTX 3080 Ti'da sıvı metal 10-15 derece fark ettirdi

DemirKipi

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel Core i7-10700K
Ekran Kartı: Palit RTX™ 3080 Ti GameRock OC
Anakart: Asus TUF GAMING Z490-PLUS
RAM: GSKILL (2x8GB) RipjawsV DDR4 3200MHz CL16
SSD: Corsair MP510 240GB M.2 & Samsung 1TB 980 M.2
Kasa: Lian Li Lancool-215Soğutucu: Scythe Fuma 2
PSU: Thermaltake Toughpower GF1 750W 80+ Gold
Zamanında ikinci el Palit RTX 3080 Ti GameRock OC almıştım. İçim rahat etmediğinden bütün termal pedleri ve termal macunu yenilemiştim. Bu sayede sıcaklıklar fena değil seviyesine ulaşmıştı. Üstüne bir de undervolt yaptım tadından yenmedi.

Daha sonra kartın fan sesi beni rahatsız ettiğinden bir de Noctua fan mod yaparak fanlarını değiştirdim ve ses sorununu da çözmüş olmuştum.

Yakın zamanda elime sıvı metal geçti. Açtım kartı, dikkatli bir şekilde sıvı metali sürdüm ve kartı kapattım.

Test sonuçlarında 2 dakika içerisinde 78-80 derece seviyelerine ulaşan kart yarım saat test yapmama rağmen 68 dereceyi geçemedi. O kadar şey yaptım ama hiçbiri bir sıvı metal etkisi yapamadı. Önceki kullandığım termal macun da gerçekten kaliteli bir termal macundu. Testine göre yer yer 10 ila 15 derece ısı düşüşü oldu.

Şimdi soruyorum; bütün koşullar aynıyken sadece bir sıvı metal nasıl bu kadar fark ettirebiliyor?

Eski termal macunum: Cooler Master Mastergel Maker
Yerine kullandığım sıvı metal: THERMALTAKE TG-60 Sıvı Metal

Not: Sıvı metal iletken olduğundan ve risk içerdiğinden dolayı tavsiye konusu değildir.

Yeni nesil(2010+? Ve sonrası) GPU'lar IHS kullanmadığından dolayı direk olarak silikonu kaplayan zar ile temas ettiriyorsun.

Direk ısı kaynağı ile temas ettiği için LM çok daha avantajlı CPU'ya göre.

O yüzden GPU'da 10-30 arası sıcaklık düşüşleri normal kabul edilebilir.

Son düzenleme:
Şimdi soruyorum; bütün koşullar aynıyken sadece bir sıvı metal nasıl bu kadar fark ettirebiliyor?

Sıvı metal sürdüğünüz zaman soğutucu plaka ile ekran kartının çipi birebir temas ediyormuş gibi oluyor. Bu da termal macuna göre çok daha hızlı ısı geçişine yardımcı oluyor.

GPU'lar IHS kullanmadığından dolayı direk olarak silikonu kaplayan zar ile temas ettiriyorsun.

Direk ısı kaynağı ile temas ettiği için LM çok daha avantajlı CPU'ya göre.

O yüzden GPU'da 10-30 arası sıcaklık düşüşleri normal kabul edilebilir.
Ekran kartı soğutucuları yeterli geliyor ancak bir iletken yüzünden bu denli fark olabiliyorsa ekran kartı üreticilerinin bu konuda tercihlerini değiştirmemeleri şaşırtıcı doğrusu.

Hocam laptopumda bende uygulamak istiyorum ancak çok riskli bir iş. En garanti şekilde nasıl önlem alınabilir?
Dikkatli olursanız çok da riskli değil aslında. Mümkün olduğunca az kullanacaksınız, güzelce yaydığınıza emin olacaksınız ve çevresine taşma riskine karşı 4 bir tarafına yanmaz ve iletken olmayan bant yapıştıracaksınız.

Ekran kartı soğutucuları yeterli geliyor ancak bir iletken yüzünden bu denli fark olabiliyorsa ekran kartı üreticilerinin bu konuda tercihlerini değiştirmemeleri şaşırtıcı doğrusu.

Dikkatli olursanız çok da riskli değil aslında. Mümkün olduğunca az kullanacaksınız, güzelce yaydığınıza emin olacaksınız ve çevresine taşma riskine karşı 4 bir tarafına yanmaz ve iletken olmayan bant yapıştıracaksınız.
İşlemci delidi gibi düşünebilirsin olayı. Ama CPU zarının yüzey alanı GPU’ya göre çok daha az o yüzden daha az etkili oluyor.

Örnek vermek gerekirse;

Ryzen 7xxx serisinin CCD yüzey alanı 70mm kare.

6900XT’nin ise 520mm kare.

Aynı kart arkadaşımda var alalı 2 yıl olacak neredeyse ve kart 70 dereceyi geçmiyor. Sıvı metalle o kartın 60 derece olması lazım. Arkadaş mı yanılıyor diye reviewlere baktım guru3d incelemesinde maksimum 72 derece görmüş. Sorunlu kartla boşa uğraşmışsın, üstüne sıvı metal riski almışsın ama bir sıkıntı var o kartta.

Geri
Yukarı