RTX 3080 vicdan azabı

Ben zamanında 1000 liraya Asus Rog Strix GTX1050ti almıştım 0 mağzadan. Jilet gibi, amacım tabi o zamanlar eGPU yapmaktı. Üstünü gereksiz gördüm. 10xx serisi varken 0 fiyatı 1800 liraları gördü. Sıfır fiyatı şu anda 1.700, 1,800 lira civarında ikinci el piyasasını da bilen bilir. Almazsın, dolar 10 lira olur. O zaman ne olur? Ona göre karar ver. Ha dolar 10 lira olmayadabilir. Maddi durumuna göre bu işler.
Parasını bir şekilde öderim kimseyi zor duruma sokmadan diyorsan al.
Bu satın alım işlemi birilerini zora düşürecekse ilk önce psikoloğa görün öyle al kartı.

RogStrix olayına gelecek olursak eğer muhakkak kartların hepsinin içerisinde aynı grafik işlemcisi var. Fakat farklar var. Üretim süreçleri var, Asus RogStrix ürünlerini ya da tamamını insan eli değmeden üretiyor. Lehimleme işlemleri, lehimleme kalitesi, lehimde kullanılan materyalin miktarı alaşımı, bir dünya devre elamanı kullanılıyor minik çekirdekler kullanılıyor bunların kalitesi, VRAM kalitesi bunlar markadan markaya değişim gösterir.
Soğutucu blok mevzu var, ASUS RogStrix güzel bir soğutma tasarımına ve materyaline sahip.
Yani olay "aynı ekran kartını alıyorsun neden fazladan para veresin?" den ötede.
Olay aynı noktaya geliyor. Senin paran neye müsaade ediyor? Eğer paran yetiyorsa al, yetmiyorsa paranın yettiğini al. Hayat elimizin altındaki makinelerden fazlası.

Sırf ekran kartına 10.000 TL verilmiş bir bilgisayarın toplam maliyeti, 20.000-25000 TL olacaktır. Benim düşünceme göre bir bilgisayara vereceğim maks. para; aylık, eve giren paranın yarısı olacaktır. Eğer ayda 40.000-50.000 TL veya üstünde bir geliriniz varsa kaçırmayın derim çünkü size uygundur. Ama yok aylarca çalışmanız sonucunda bu paraları kazanabiliyorsanız pek mantıklı bir iş değildir. Ama tabii hobi, mantıksızlık olabilir :)

Sırf ekran kartına 10.000 TL verilmiş bir bilgisayarın toplam maliyeti, 20.000-25000 TL olacaktır. Benim düşünceme göre bir bilgisayara vereceğim maks. para; aylık, eve giren paranın yarısı olacaktır. Eğer ayda 40.000-50.000 TL veya üstünde bir geliriniz varsa kaçırmayın derim çünkü size uygundur. Ama yok aylarca çalışmanız sonucunda bu paraları kazanabiliyorsanız pek mantıklı bir iş değildir. Ama tabii hobi, mantıksızlık olabilir :)

Hocam bu mantıkla, TR şartlarında ortalama ayda 5bin eve para giriyor desek, 2.5k'lık pc bakmamız gerek.

Ortalama bir laptop bile 7-8k iken, onun alınabilmesi için 15k'lık bir gelir olması gerek.

Bu hesap tutmadı sanki, kimse pc alamaz.

Ben 4 ay önce kasa topladım. Kasa için 7k bütçe ayırmıştım. 11k'lık kasa topladım. Şu an pişmanım, neden daha iyisini almadım diye. Bu tarz yüklü bütçeli teknolojik şeylerde en iyisini toplayıp kafa rahat 10 sene beklemek mantıklı geliyor. Tekrar sistem toplayacak olsam kasa için 15k'dan aşağı bütçe ayırmazdım, uzun vadede değiyor.

Olaya şöyle bakıyorum. 15k'lık pc bana 10 sene gitse, senelik 1.5k, aylık ise 125 lira vermek mantıklı.

Geri
Yukarı