RTX 3080 için işlemci önerisi

Şu an piyasadaki işlemciler bu ekran kartını besleyemiyor mu ? Tam anlayamadım ben. Bir arkadaş 10900K OC ile anca yetiyor diyor.

RTX 3080 fiyatlarından haberin yok sanırım veya çok iyi niyetli bir arkadaşsın :) Nvidia'nın kendi sitesinde belirttiği Founder Edition zaten bizim ülkeye gelmiyor. Gelse bile o fiyattan olacağına gerçekten inanıyor musun? Aylardır herkese kartların pahalı olacağını söyledim, ısrarla ucuz olacağını söylediler. Şimdi o kişiler ortada yoklar.

Kullandığın işlemci her türlü darboğaz yapar. 2K çözünürlükte bile ekran kartı kendini tam olarak kullanmıyor. Böyle bir ekran kartını kullanmak için en az 3700X veya i7 10700K kullanılmalı. i7 6700 ile hele 1080P için kullanacaksan, hiç yanına bile yaklaşma. Maalesef işlemci değişikliğine gitmen gerekiyor. Ayrıca belirtmek isterim ki, işlemciyi değişsen bile 3080 ile sabit 240 FPS alamazsın. Oynadığın oyunlara ve optimizelerine göre değişir.

RTX 3080 fiyatlarından haberin yok sanırım veya çok iyi niyetli bir arkadaşsın :) NVIDIA'nın kendi sitesinde belirttiği founder Edition zaten bizim ülkeye gelmiyor. Gelse bile o fiyattan olacağına gerçekten inanıyor musun? Aylardır herkese kartların pahalı olacağını söyledim, ısrarla ucuz olacağını söylediler. Şimdi o kişiler ortada yoklar.

Kullandığın işlemci her türlü darboğaz yapar. 2K çözünürlükte bile ekran kartı kendini tam olarak kullanmıyor. Böyle bir ekran kartını kullanmak için en az 3700X veya i7 10700K kullanılmalı. i7 6700 ile hele 1080P için kullanacaksan, hiç yanına bile yaklaşma. Maalesef işlemci değişikliğine gitmen gerekiyor. Ayrıca belirtmek isterim ki, işlemciyi değişsen bile 3080 ile sabit 240 FPS alamazsın. Oynadığın oyunlara ve optimizelerine göre değişir.

NVIDIA'nın sitesinde yazdığını sadece referans alıyorum o fiyattan çıkmayacak ama 2080 Ti'ları da geçmez diye düşünüyorum ki fiyat yükleyen sitelerde bunu doğruluyor.
Herkeste bir bu kartı alırcaksan 4K kullanmalısın yok 2K'ya kardeşim ben 240Hz kullanmak istiyorum 1080P 240 Hz kullanacağım. Ayrıca oyunu yazamamışım ondan sabit 240 alamazsın demişsin Valorant oynuyorum ve şu anki sistemle zatenmin 170 civarına düşüyor 200 civarlarında geziyor ama yayın başladığı anda çatışma sahnesine 90'a kadar düşüyor.

@Alieren38 Kart çıktı aslında. Stoklara zor giriyor. Oyundan oyuna değişir demiştim zaten. 1080P için o işlemci ile kullanman çok zor, hatta imkansız. Durmadan drop yersin. Nereden biliyorum? Çünkü 3080 sahibiyim ve R7 3700X ile kullanıyorum. Başta 1080P olarak kullanırım bir süre demiştim, baktım olmuyor gidip 2K monitöre geçtim. Aşırı güçlü bir kart ve 2K için bile kullanımı %99'lara çıkmıyor. Yani burada kullanan birisinin yorumunu alıyorsun. Senin bileceğin iş fakat hayal kırıklığı yaşarsın.

@Alieren38 kart çıktı aslında. Stoklara zor giriyor. Oyundan oyuna değişir demiştim zaten. 1080P için o işlemci ile kullanman çok zor, hatta imkansız. Durmadan drop yersin. Nereden biliyorum? Çünkü 3080 sahibiyim ve R7 3700X ile kullanıyorum. Başta 1080P olarak kullanırım bir süre demiştim, baktım olmuyor gidip 2K monitöre geçtim. Aşırı güçlü bir kart ve 2K için bile kullanımı %99'lara çıkmıyor. Yani burada kullanan birisinin yorumunu alıyorsun. Senin bileceğin iş fakat hayal kırıklığı yaşarsın.

Tamamdır teşekkür ederim bekleyip her şeyi toptan alacağız işlemci değiştirince ana kartta değişecek RAM'lerimin MHz'si düşük RAM değiştireceğim falan derken şu dolar ve vergiyle patlicam sanırım ama mantıklısı o gibi gözüküyor :( yeniden teşekkür ederim.
@Alieren38 Kart çıktı aslında. Stoklara zor giriyor. Oyundan oyuna değişir demiştim zaten. 1080P için o işlemci ile kullanman çok zor, hatta imkansız. Durmadan drop yersin. Nereden biliyorum? Çünkü 3080 sahibiyim ve R7 3700X ile kullanıyorum. Başta 1080P olarak kullanırım bir süre demiştim, baktım olmuyor gidip 2K monitöre geçtim. Aşırı güçlü bir kart ve 2K için bile kullanımı %99'lara çıkmıyor. Yani burada kullanan birisinin yorumunu alıyorsun. Senin bileceğin iş fakat hayal kırıklığı yaşarsın.
ne kadara aldın bu arada ve hangi markanın

@Alieren38 Rica ederim. İtopya'dan Asus Tuf modelini aldım. 8.269 TL tutmuştu. Doların artmasından dolayı fiyatlar yine oynadı tabii. Ama yine de İtopya üzerine 200 TL zam yaptı sanıyorsam. Almak istiyorsan, Palit 3080 ile bulabileceğin en ucuz model.

3080 kullanıyorum i7 10700K ile 2K için yeterli darboğaz yapmıyor. Bu kart tam gücünü 2K'da bile vermiyor. 1080P için alınmaz. 1080P için maks kart 2070'dir benim için fazlasını alsanda performansından yararlanamazsın. Senin oynadığın oyun için 2070 bil fazla. 10700K 3080 vs alacaksan 2K monitörün olacak en az ve 750W sağlam PSU olacak. Yok 2K yok 4K diyenlerin bir bildiği için öyle diyor. 2K 3080 ile i7 9700K, i9 9900K'da olur. Ayrıca 9 binden aşağı düzgün 3080 alamazsın ki fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Sana naçizane tavsiyem ikinci el 2060-2070 al geç. İşlemcinde dursun. Valorant için zahmete gerek yok çerez oyun bu kartlar için.

3080 kullanıyorum i7 10700K ile 2K için yeterli darboğaz yapmıyor. Bu kart tam gücünü 2K'da bile vermiyor. 1080P için alınmaz. 1080P için maks kart 2070'dir benim için fazlasını alsanda performansından yararlanamazsın. Senin oynadığın oyun için 2070 bil fazla. 10700K 3080 vs alacaksan 2K monitörün olacak en az ve 750W sağlam PSU olacak. Yok 2K yok 4K diyenlerin bir bildiği için öyle diyor. 2K 3080 ile i7 9700K, i9 9900K'da olur. Ayrıca 9 binden aşağı düzgün 3080 alamazsın ki fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Sana naçizane tavsiyem ikinci el 2060-2070 al geç. İşlemcinde dursun. Valorant için zahmete gerek yok çerez oyun bu kartlar için.

Evet bu kart Valorant için çok güçlü ama sonuçta ben bir kartı alıp 1 sene kullanmayacağım.
Ve sadece Valorant'ta oynamıyorum şu anki sistemim zaten 6 yıllık falan ben kendime yavaş yavaş toplayıp bunu abime vereceğim. 1080P içinde alınır dostum ben oyunu 60 FPS 60 Hz oynamam şimdi diyiceksinizki 2K 240 HZ monitör var o zaman bu kartla bana ayar fulleyip 2K'da 240 FPS al yeni nesil oyunlarda o zaman görüşürüz.
Peki arkadaşlar

Radeon RX 5700 XT NITRO+ SE 8GB​

için işlemcim 1 yıl idare eder mi

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı