Çözüldü RTX 3080'li sistemde yer alan input lag

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

belial

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Zotac AMP Holoblack Rtx3080
Amd Ryzen 9 5950x
Corsair Dominator 32gb Ram
Asus Rog Strix b550xe Anakart
Cougar 750w Gold Psu
1TB Samsung QVO sata3 ssd
1TB Gigabyte Aorus GP-ASM2NE6100TTTD 1 TB M.2 SSD

165hz Asus VG249q1a monitör
Razer Viper 8000hz Mouse
Logitech g413 carbon klavye
Razer Gigantus mouse pad
Senheiser Game one kulaklık
Öncelikle tüm Technopat kullanıcılarına merhaba.
Uzun yıllardır maruz kaldığım bir input lag problemi vardı. Yaklaşık olarak 2 sene önce Technopat'ta bu problem ile ilgili birçok konu açmıştım. Sürekli uğraşıyor ve araştırma yapıyordum. Yaptığım her ayarda sistem anlık olarak düzeliyor fakat bu baş belası sorun tekrardan geri geliyordu.
Bu sorunun kullanmakta olduğum i5 4670K ve RX 5500 XT 8 GB sistemimde Windows ve BIOS ayarları ile düzelmediğini görünce kendime Ryzen9 5950X ve RTX3080 barındıran yeni bir sistem topladım. FPS değerlerimin eskisine oranla aşırı derecede artmasına rağmen input lag sorununun devam ettiğini gördüğüm gün bunun Windows'ya da sistem ile alakalı olmadığını anladım ve detaylı araştırma yapmaya başladım. Yabancı forumlarda ve profesyonel elektronik ve elektrik ile alakalı forumlarda yaptığım uzun araştırmalar sonucunda aslında bunun sebebinin üç tane ana anahtar kelimeden oluştuğunu anladım. Bunlar emi, rfi, kirli elektrik kavramlarıydı. Bu sorunları yaşayan birçok yabancı insan vardı. Sorunun kesin çözümünün lokasyon değiştirmek olduğunu söyleyenlerden tutun solar panel sistemi ile bilgisayarını düzelttiğini iddia edenler vardı.
Alman bir eski profesyonel CS:GO oyuncusu ile tanıştım. Kendisi 4 farklı bilgisayar değiştirdiğini ve 4 farklı lokasyonda denediğini Online UPS, özel parazit filtreleri, ferrit bobinler ve buna benzer birçok ileri düzey düzeltme ekipmanları denemesine rağmen sorunu çözemediğini belirtti. Kendimden örnek verecek olursam bursada yaşıyorum fakat 4 sene boyunca Edirne'de üniversite okudum ve bilgisayarımı Edirne'de birçok farklı yerde çalıştırdığım halde bu sorunu çözemedim ve dedikleri lokasyon değiştirme tezleri çürümüş oldu.

Çok uzatmak istemiyorum ve soruna sebep olan şeyi paylaşmak istiyorum.

bugün şans eseri input Lag'ın sebebini buldum. Bu kesinlikle ama kesinlikle placebo değildir onu şimdiden söylemek istiyorum.
Bilgisayara 3.5mm jack girişi üzerinden bağlı olan kulaklığım bugün oyun oynarken heyecandan ayağımın takılması ile yerinden çıktı ve ses gitti. Fakat o an rekabetçi bir oyunun en çekişmeli yerindeydim ve oynamaya mecburen devam ettim. Bir anda fare ve klavye hareketlerimin tepkimesinin mükemmel olduğunu fark ettim. Ekranım olması gereken akıcılığa sonunda ulaştı. Daha sonra kulaklığımı jak girişine geri taktım fakat o da ne lanet input lag sorunu anında geri geldi. Bende bu sayede bu sorunun kaynağından emin oldum.

Şimdi kulaklık ile input lag ne alaka diyenler olacaktır. Onuda hemen açıklamak istiyorum. Yabancıların EMİ/RFİ diye adlandırdığı olayı kulaklığı taktığımız jack girişi sebebiyle bir şekilde sistemin gecikmesini etkiliyor.

Sorunu buldum fakat nasıl çözebilirim bilmiyorum. Ses olmadan oyunda oynanmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı