RTX 3090 100 derece Memory sıcaklığı fazla mı?

Hocam bilgi olsun diye soruyorum bu sıcaklıklar sadece 3090'a mı özel?

Bak dostum kartın 24 GB belleği var cipin etrafında 12 GB için yer var diğer 12 GB belleği de PCB'nin arkasına koymuşlar oraya kartın arka braketi temas ediyor dolayısıyla yeterli derecede sogutulamiyor.

Peki hangi ped önerirsiniz kaç adet kaç mm hangi marka?

Kartı sıfır almışsın garanti süresi bitene kadar kullan daha sonra termal ped değişimi yaparsın şu an garanti dışı kalmasını istemeyiz.

Peki hangi ped önerirsiniz kaç adet kaç mm hangi marka ?
Siz değiştirmeyin garanti dışı kalır. Ölçüler (kalınlık dahil) modelden modele bile değişiklik gösterebilir. 10-12 W/MK işinizi çözer. Kartın markası Gigabyte gibi hissettim. Servisler değişim sağlıyor ama bazıları fabrikasyon olanı takıyor e o da zaten işe yaramıyor. Bknz Gigabyte.

Bak dostum kartın 24 GB belleği var cipin etrafında 12 GB için yer var diğer 12 GB belleği de PCB'nin arkasına koymuşlar oraya kartın arka braketi temas ediyor dolayısıyla yeterli derecede sogutulamiyor.

Kartı sıfır almışsın garanti süresi bitene kadar kullan daha sonra termal ped değişimi yaparsın şu an garanti dışı kalmasını istemeyiz.
Aynı sorun 3080 üstü tüm kartlarda Çar. 2W/mk ped kullanılmış çoğunda.Asus ve MSI teknik serviste durumu çözüyor sadece Gigabyte ile sorun yaşadım. İnatla 2W lık pedi takıyorlar.

Merhaba, arkadaşlar zaten durumu belirtmiş. Bende kendi tecrübemi yazayım dedim.
Sahip olduğum kart Evga Rtx 3090 XC3 Ultra. Warzone 2.0 ve Cyberpunk 2077 oynadım. Bir buçuk saatin ardından değerlerim şöyle;
1669389523575.png

Kendim Hybrid soğutucu taktığım için gördüğünüz gibi çekirdek sıcaklık değerleri 50 dereceyi geçmemiş. Aynı zamanda undervolt'lu kullanıyorum. 0.900mv üstüne çıkmasın diye ayarladım. Ön tarafındaki belleklerin pedleri için hybrid soğutucudan çıkanları kullandım. Arka tarafına kendim trendyol'dan Pullsar markalı pedleri(17w/mk yazıyor fakat ne kadar doğrudur bilmiyorum) temin ettim. Boyutları için Evga destek için iletişime geçtim ve söylediler. 2mm'lik kullanmak gerekiyormuş. Arka tarafındaki pedleri değiştirdikten sonra oyun oynarken gördüğünüz gibi 88 derece maksimum görmüş. Pedleri değişmeden önce 100 dereceye çok rahat çıkıyordu.
Bu durum yüzünden Türkiye'deki garantim büyük ihtimalle iptal oldum fakat Evga destek bana sıkıntı olursa hala Avrupa'ya gönderebileceğimi söyledikleri için montajını kendim yaptım. Zaten garanti temizlik ve bakım için içini açmıyordu. Diğer markalarda nasıl bilmiyorum.

@Süleyman Yusuf Evga termal ped değişikliğine izin veriyor hocam garanti bozulmuyor. Evga 3090 değişmiş bir şekilde garantiye gitti ve garanti kapsamında değişti.
Garanti yerimiz farklı olabilir belki, benimkiler yapmadılar.
Bende normalde Evga her şeye izin veriyor diye biliyordum.

Geri
Yukarı