RTX 3090 için fiyat/performans işlemci önerisi

Mining için almıştım kartı dedim ileride mining biterse oyun oynarım belki diye 1080p de yetebilecek bir işlemci önerisi istiyorum.
1080p'de RTX 3090 kullanan ilk insan olursunuz. Şu anda o ekran kartını 1080p'de darboğaz yapmayacak işlemci yok.
Konu troll herhalde.

Ekran kartı ne kadar iyi olursa olsun o bütçede ki işlemcilerin yaptığı darboğaz ekran kartının performansını yok bile edebilir oyun oynayamazsınız.
Ekran kartı istediği kadar darboğaz yapsın, işlemci oyun için yeterli ise oyununu yağ gibi oynar...
Ve bu bütçede 10400F vs. var. 10400F köpek gibi darboğaz yapsa da oyunlarını akıcı bir biçimde oynar. Alacağı sallıyorum 200FPS ise 100FPS olur.

1080p'de RTX 3090 kullanan ilk insan olursunuz. Şu anda o ekran kartını 1080p'de darboğaz yapmayacak işlemci yok.
Konu troll herhalde.
Oyuncu birisi değilim konu troll de değil. Elimde 3080 ve 3090 var ancak kullandığım ana bilgisayarın monitörü vga girişli ve maksimum 1080p destekliyor. Yani sırf oyun oynamak için sistemi baştan da dizmek istemiyorum onun için idarelik bir işlemci istedim.

Ekran kartı istediği kadar darboğaz yapsın, işlemci oyun için yeterli ise oyununu yağ gibi oynar...
Ve bu bütçede 10400F vs. var. 10400F köpek gibi darboğaz yapsa da oyunlarını akıcı bir biçimde oynar. Alacağı sallıyorum 200FPS ise 100FPS olur.
O karta 10400F taktığınız zaman droplardan adam kasayı yumruklar. Ayrıca oynayacağı oyuna göre değişen bir faktör. Belli ki siz konu sahibine i5 10. nesil önereceksiniz, durmayın devam edin.

İşin saçma yanı, kartın tüm gücünü kullanamaması olacak. 1500$'lık kartın olsun, ama 400$'lık kartı olanla aynı FPS'i al.
Çok mantıksız, kartı sat daha iyi. Zaten 3090'ı satıp yerine 3070 alsa bile 1080p'de senelerce sıkıntısız oynar.
Oyuncu birisi değilim konu troll de değil. Elimde 3080 ve 3090 var ancak kullandığım ana bilgisayarın monitörü vga girişli ve maksimum 1080p destekliyor. Yani sırf oyun oynamak için sistemi baştan da dizmek istemiyorum onun için idarelik bir işlemci istedim.
Hocam bak VGA dediğimiz giriş, milattan öncesinde kaldı.
Eğer miningden sıkılırsan 3090'ı sat. 3080'i sisteme tak. En az Ryzen 5600X, i5 10600K gibi bir işlemci al. Bir de 2K veya 4K monitör al, oyna.
Çünkü iki kart da çok güçlü, 1080p'de 1500 liralık işlemciyle oynamaya kalkarsan karta yazık etmiş olacaksın. Bir zararı yok karta, sadece 1500$'lık kart kullanacaksın ama 500$'lık kartla aynı performansı alacaksın. Sen dediklerimi yap, keyfine bak.

Not: RTX 3090'a VGA monitör takma. Kesinlikle takma. Karta hakaret bildiğin. Mis gibi kartın var ama 10+ senelik çamur gibi, kalitesiz görüntüde oynayacaksın.

İşin saçma yanı, kartın tüm gücünü kullanamaması olacak. 1500$'lık kartın olsun, ama 400$'lık kartı olanla aynı FPS'i al.
Çok mantıksız, kartı sat daha iyi. Zaten 3090'ı satıp yerine 3070 alsa bile 1080p'de senelerce sıkıntısız oynar.
Konu o değil. Evet, abzürt bir kombinasyon olacak belki kartın yarısını kullanamayacak ama yağ gibi de oyununu oynar.
Bütçeyi 2500 TL yapsam yine mi yetersiz?
5600X alınabilir, ama yine kartın tam potansiyeline erişemezsiniz. Ama herhangi bir oyunda 200FPS altı almazsınız herhalde.

Geri
Yukarı