RTX 3090 için fiyat/performans işlemci önerisi

• Konuyu başlatan xious
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 954

xious

Centipat
Daha fazla  
3090 üstüne bir sistem kurmaya çalışıyorum fakat ekran kartı bütçemin çoğunu yedi. Beni uzunca bir süre götürebilecek ve sıkıntı çıkarmayacak bir işlemci arıyorum. 9000TL'ye kadar çıkabilirim fakat fiyat performans olursa diğer parçalara daha çok bütçe ayırabileceğim. DDR4 veya DDR5 fark etmez ama sanırım DDR5 anakartlar gereğinden fazla pahalı şu aralar.

Genelde günlük kullanım ve oyun için kullansam da sık sık çoklu programlama da yapıyorum ve çekirdek sayısı bu alanda işime geliyor. Fakat belli bir seviye hızın üstünde 2-4 çekirde fazla olmuş çok da fark etmeyebilir benim için, o yüzden bottleneck yaratmayacak ve sağlam bir işlemci arayışındayım.

Şimdilik Intel i5-13600KF düşünsem de önerilere açığım...

Amd için 5800x3d
İntel için K ibreli i5 veya i7 12.nesil uygun bulabilirseniz 13. Nesil olabilir.
5800x3d için hep iyi okudum ama biraz eski kalmıyor mu artık?
13600KF gayet mantıklı bir seçenek. Ekran kartını almadıysanız 4070'i bekleyebilirsiniz.
3090 için güzel bir indirim yakaladığım için şu an ekran kartım hazır, onun üstüne kurmaya çalışıyorum. 4070'in RAM kaç olacaktı bir bilginiz var mı?

5800x3D için hep iyi okudum ama biraz eski kalmıyor mu artık?

3090 için güzel bir indirim yakaladığım için şu an ekran kartım hazır, onun üstüne kurmaya çalışıyorum. 4070'in RAM kaç olacaktı bir bilginiz var mı?

Hocam F/P dediğiniz ve 7xxx serisi hakkında bilgim olmadığı için önerdim.

Darboğaz diye bir kavram vardır. Belki bir işlemci bir e. kartını 1080p' de iyi besleyemez ama 2K' da iyi besleyebilir. Çözünürlük arttıkça yük işlemciden alınır, ekran kartına verilir. 8K' da bir i5 8600K RTX 3080 besler belki sözgelimi.

Hocam tam olarak anlamadım, daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek işlemci mi gerekir? Ben şimdilik 1080p olarak kullanmayı düşünüyordum.

1080p de o işlemciler darboğaz yapacaktır diye düşünüyorum. 5800x3D almanı öneririm. Bütçe sanırım fazla 7. nesil önerebilirim AMD konusunda, Intel'de ise 13600KF işini görür 2K ve 4K'da.

Geri
Yukarı