RTX 3090 neden bu kadar pahalı?

Senin ülkenin çok uyanık satıcıları 29 Dolarlık maliyeti olan mikrofonu garantisiz bir şekilde yurt dışından gelecek şekilde 745 TL'ye satıyor. Ben bunu gördükten sonra hiçbir şeye şaşırmıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam Oğuz Sasi, ülkeyi en basit ve en mantıklı şekilde anlatan birisi bence. Herkes adamla dalga geçse de, her gün izlerim yayınlarını. Bu videoda dedikleri de gayet mantıklı.

Hocam Oğuz Sasi, ülkeyi en basit ve en mantıklı şekilde anlatan birisi bence. Herkes adamla dalga geçse de, her gün izlerim yayınlarını. Bu videoda dedikleri de gayet mantıklı.
Ben hâlâ da düşünüyorum 29 birimlik şey nasıl 745 birim olabiliyor. Sanki parayı ağaçtan topluyoruz gibi. Kimse de bir şey demiyor/diyemiyor o da diğer uyuz olduğum şey.

Bu arada, vergilerden dolayı değil diyenleri de anlamıyorum. Ülkedeki vergilendirme sistemi çok mantıklı da, o yüzden değil herhalde. Adamlar her şeyden vergi alıyor. Ülkeye bir kitap sokman için bile gümrük vergisi veriyorsun. Bence daha bir şeyden bahsetmeye gerek yok.

Bilgisayar bileşenlerinin bu kadar pahalı olması vergilerden dolayı değil kurdan dolayı. Bilgisayar bileşenlerinde araba veya konsollardaki kadar saçma düzeyde vergiler yok çünkü. Tabii ki vergiler de fiyatı artırıyor ama bilgisayar bileşenlerine olan vergiler diğerlerine göre daha anlaşılabilir düzeyde.

KDV'nin açılımı Katma Değer "VERGİSİ".Yazdıklarınız çelişiyor .)

Gümrük vergisi.
Gümrük vergisi ve KDV Avrupa ülkelerinde de var. Bizde ekstradan bir vergi yok. Avrupa'da 250 dolara satışa çıkan bir ürünün içinde bu vergiler var ama sizin mantığınızdaki insanlar bizim satıcılar oradan 250 dolara alıp üstüne gümrük vergisi ve KDV ekleyerek satıyor sanıyor öyle bir şey yok.

Normal şartlarda fiyat dolar bazında orada ne ise burada da aynı olması lazım.

Bu arada, vergilerden dolayı değil diyenleri de anlamıyorum. Ülkedeki vergilendirme sistemi çok mantıklı da, o yüzden değil herhalde. Adamlar her şeyden vergi alıyor. Ülkeye bir kitap sokman için bile gümrük vergisi veriyorsun. Bence daha bir şeyden bahsetmeye gerek yok.
Hayır burada denilmek istenen normal KDV ile gelen fiyatlandırma değil. Öğle olsa bile hesaplayınca şuan ki fiyatlara göre yine yarı yarıya geliyor neredeyse. Evet stok problemi, Covid-19, ve mining olayı da var ama asıl nedeni bu değil, tamamıyla bizim satıcıların ortamı boş bulup yaptıkları fahiş fiyatlandırma...

Adam gerçi oyuncuya satmış, miningciye satmış pek umurunda olmaz, karına bakar geçer.

Hayır burada denilmek istenen normal KDV ile gelen fiyatlandırma değil. Öğle olsa bile hesaplayınca şuan ki fiyatlara göre yine yarı yarıya geliyor neredeyse. Evet stok problemi, Covid-19, ve mining olayı da var ama asıl nedeni bu değil, tamamıyla bizim satıcıların ortamı boş bulup yaptıkları fahiş fiyatlandırma...

Adam gerçi oyuncuya satmış, miningciye satmış pek umurunda olmaz, karına bakar geçer.
Öyle zaten de ben satıcı olsam yine de standart fiyatından satardım.

İlginçtir ki devletimiz bilgisayar bileşenlerinden ÖTV almıyor. Bilgisayarın bir lüks olmadığını anlıyorlar fakat arabanın veya bir oyun konsolunun lüks olmadığını hala anlayamadılar. Ülkemdeki satıcılar da harika. Yurtdışındaki vergili fiyatın üstüne vergi koyup üstüne sanki o aradaki sözde vergi cebine kalmayacakmış gibi üstüne bir de daha fazla kar koyuyor. Ülkede herkes tutabildiğini itiyor başka diyecek bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı