RTX 4090 neden bu kadar pahalı?

NVIDIA'nın sitesinde 35kdan satışa sunulacağı yazıyordu ama tabii ki de büyükler yedirmedi ve 4090 stoklarının çoğunu aldı şimdi de kara borsaya düştü 20 30k yüksek fiyat koyuyorlar.
Kara borsa ile alakası yok, ezbere yorum yapmayın. MSRP fiyatını, kuru ve vergileri göz önüne alırsak 40K altına satılmasını beklemek fazla iyimser.

Son düzenleme:
35k vergisiz fiyatı hocam büyüklerle alakalı bir durum yok maalesef.

ÖTV ekran kartında yok hocam.

Evet ama bir yerden sonra vergininde üstüne çıkıp çok fazla fiyat biçenler var.

Kara borsa ile alakası yok, ezbere yorum yapmayın. MSRP fiyatını, kuru ve vergileri göz önüne alırsak 40k altına satılması beklemek fazla iyimser.

Bir ümit hocam alacağımdan değil ama ilk baktığımda o fiyatı görünce mutlu olmuştum sonrasında arkasını aramadım ama baktığımdada 1 aya 50 60k ya satılacağını anladım.

Enflasyonun ve doların yüksek olması, alınan vergilerden ötürü bu kadar pahalı. Ayrıca kart çıkalı 1 ayını bile doldurmadı. 3090'dan 2 kat daha güçlü ve şu an iki katı ülkemizde. Alabilecek kişiler parası olanlar bu kadar basit.

Normal. Ekonomi belli, üretim maliyeti belli. Ayrıca asgari ücretle çalışan bir kişinin bu karta ihtiyacı yok. Render ve ağır işler için uygun bir kart. Oyun için GTX 1050 2 GB bile iş görebiliyor.
Hocam yeni çıkan AAA oyunlar 2060-2070 istemeye başladı 1050 nasıl iş görsün. 1050 devri biteli bir kaç yıl oluyor.

Hocam yeni çıkan AAA oyunlar 2060-2070 istemeye başladı 1050 nasıl iş görsün. 1050 devri biteli bir kaç yıl oluyor.

Sence asgari ücretli bir adamın derdi 3A oyunları yüksek ayarlarda oynamak mıdır? Ona göre yazdım. Parası olan adam gelip GTX 1050 almaz zaten. Bir çok oyunda hala iş görüyor.

Bence alacaksanız alın fiyatı artmadan.
Kartın size pahalı gelmesi yaşadığımız ülkenin ekonomisinden, halkın alım gücünden kaynaklı bir durum. Belçika’da en düşük saatlik ücretle çalışan 1 aylık maaşı ile 1,5 RTX 4090 alabiliyorsun, ülkemizde asgari ücretli 8 aylık maaşı ile alabiliyor. Tamamamiyle alım gücü ile alakalı. Kimsenin fiyat artırdığı yok. Kartın marka ve modeline göre Dolar kuruna endeksli TL karşılığı + vergi+ ithalatçı ve satıcı kârı derken fiyatlar bu şekilde. Alım gücümüz düşük olduğu için fiyatlara pahalı demek, bahane bulmak mantıklı değil. İlk önce ülke olarak bu durumu sorgulamamız lazım. Neden böyle dememiz lazım.

NVIDIA'nın sitesinde 35kdan satışa sunulacağı yazıyordu ama tabii ki de büyükler yedirmedi ve 4090 stoklarının çoğunu aldı şimdi de kara borsaya düştü 20 30k yüksek fiyat koyuyorlar.
Arkadaşım Nvidia sitesindeki fiyatlar vergisiz+ ithalatçı satıcı payı olmayan fiyatlar. Şunu bir türlü anlayamadınız.

Yurt dışında vergisiz fiyatı 1600$(yani 30000 TL). %20 gümrük vergisi eklendiğinde 36000 TL yapıyor. Üstüne bir de %18 KDV eklenince 42500 TL ediyor. Hala 30000 TL imiş diyenler var. Kar payı koyulmadığı halde 42500 TL iken.

Ürünü bilmeye gerek yok pahalı olması için hangi ürün olursa olsun sınıfında en iyi olan ve rakipsiz olan bir ürün teknolojik açıdan en gelişmiş ekran kartı oyun için bir üstü olsa RTX 4080'den bir tık pahalı olur üstü olmadığı için ve Premium bir performans verdiği için şişiriliyor fiyatı örnek rolls royce var Mercedes var roolsroyce daha exclusive ikide gidiyor ama en lüks roolsroyce'dur.

Çünkü türkiyedesin.

Yurt dışındada dudak uçurttan bir fiyatta hocam araba parası :D

Geri
Yukarı