Çözüldü RTX 3090 sistem kapanıp açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArdaStrix

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
FurMark tersindeyken sistem kapanmıyor. Oyuna girdiğimde henüz daha açılış ekranındayken sistem kendini kapatıyor, daha sonra tekrar açılıyor.
Superposition testinde ayarlar ortadayken kapanmıyor ama yüksek veya Extreme'ye çektiğimde yine kapanıp açılıyor. FurMark'ta 370W çekiyor ekran kartı.
Sorunun güç kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü ondan dolayı olsaydı FurMark'ta da kapanırdı.
Sistem özellikleri:
i9 13900K.
G.Skill Trident Z5 32 GB 5600MHz CL36
ASUS ROG STRIX Z790F
Fury renegade 2TB
Palit GameRock RTX 3090
ROG STRIX 750W
Bir aydan fazladır bu sorunu yaşıyorum. İllallah ettirdi artık. @Recep Baltaş

Şunu da ekleyeyim:
MSI Afterburner üzerinden ekran kartı gücünü %30-40 civarına çektiğimde oyunda kapanma yaşanmıyor. Ama gücü kısıtladığım için yer yer donmalar vb. yaşıyorum.

Çözüm
PSU gücü yetmiyor, OCCT Power testi yaparak netleştirebilirsiniz.
Aynı ekran kartına sahibiz. Aynı şekilde Cooler Master 750W PSU vardı bende de. Bazı basit oyunlarda sıkıntı olmuyordu. Ama PUBG veya daha ağır oyunlarda menüde bile gidiyordu. Sonra 1000W MSI PSU aldım bir daha olmadı. Kartın soğutma kısmı çok iyi değil bu arada. Çünkü bayağı kafa patlattım. Haberin olsun bakır pad denedim PC kendini kapattı. Sonra ice Dragon Ultimate pad aldım. Onunla 95 derece görüyor VRAM'ler daha iyi oldu. Metalik macun sıktım onda da GPU hotspot çok artıyor fan açıyor ama en iyi öyle kullanılıyor. İdare ediyorum kısacası. Termal pad bilgisi için Palit'e mail atabilirsin hemen PDF atıyorlar. Bunlar da ek bilgi kalsın. Umarım konu dışı denmez.

FurMark tersindeyken sistem kapanmıyor. Oyuna girdiğimde henüz daha açılış ekranındayken sistem kendini kapatıyor, daha sonra tekrar açılıyor.
Superposition testinde ayarlar ortadayken kapanmıyor ama yüksek veya Extreme'ye çektiğimde yine kapanıp açılıyor. FurMark'ta 370W çekiyor ekran kartı.
Sorunun güç kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü ondan dolayı olsaydı FurMark'ta da kapanırdı.
Sistem özellikleri:
i9 13900K.
G.Skill Trident Z5 32 GB 5600MHz CL36
ASUS ROG STRIX Z790F
Fury renegade 2TB
Palit GameRock RTX 3090
ROG STRIX 750W
Bir aydan fazladır bu sorunu yaşıyorum. İllallah ettirdi artık. @Recep Baltaş

Şunu da ekleyeyim:
MSI Afterburner üzerinden ekran kartı gücünü %30-40 civarına çektiğimde oyunda kapanma yaşanmıyor. Ama gücü kısıtladığım için yer yer donmalar vb. yaşıyorum.
Bendede rtx 3080 ti var. Oyunlarda 400 wat cekiyor. Corsai rm1000x gold plus psu kullanıyorum.3090 dahamı az çekiyor anlamadım. O sisteme yetip yetmediğine emin değilim yetersede ucu ucuna, ama o psu bu sisteme yakışmamış. En az 850 w psu lazım. 1000 w ise kafan ve sistemin çok rahat olurdu.

Aynı ekran kartına sahibiz. Aynı şekilde Cooler Master 750W PSU vardı bende de. Bazı basit oyunlarda sıkıntı olmuyordu. Ama PUBG veya daha ağır oyunlarda menüde bile gidiyordu. Sonra 1000W MSI PSU aldım bir daha olmadı. Kartın soğutma kısmı çok iyi değil bu arada. Çünkü bayağı kafa patlattım. Haberin olsun bakır pad denedim PC kendini kapattı. Sonra ice Dragon Ultimate pad aldım. Onunla 95 derece görüyor VRAM'ler daha iyi oldu. Metalik macun sıktım onda da GPU hotspot çok artıyor fan açıyor ama en iyi öyle kullanılıyor. İdare ediyorum kısacası. Termal pad bilgisi için Palit'e mail atabilirsin hemen PDF atıyorlar. Bunlar da ek bilgi kalsın. Umarım konu dışı denmez.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli. GameRock 3080 bile 391 watt çekiyormuş yük altında. 3090 modelinin daha da fazla çektiğini düşünürsek yanında da 13900K olunca güç kaynağının yetmemesi normal aslında. 6 Nisan'da yeni güç kaynağı alıp deneyeceğim. Sonucu yazarım.

Hocam bu arada kart fabrikadan nasıl çıktıysa öyle kullanıyorum. Furmark'ta 70 küsür derecelerde, çokta kötü değil sanki.
İstanbul içi macun ve pad değişimi yaptırabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli. GameRock 3080 bile 391 watt çekiyormuş yük altında. 3090 modelinin daha da fazla çektiğini düşünürsek yanında da 13900k olunca güç kaynağının yetmemesi normal aslında. 6 Nisan'da yeni güç kaynağı alıp deneyeceğim. Sonucu yazarım.

Hocam bu arada kart fabrikadan nasıl çıktıysa öyle kullanıyorum. FurMark'ta 70 küsur derecelerde, çok da kötü değil sanki.
İstanbul içi macun ve pad değişimi yaptırabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Maalesef bilmiyorum. Ben kendim yapmıştım. Devreyi de özel sıvıyla kapladım. Metalik macun kullanmamdaki sebep normal macunları çok çabuk harcamasından dolayı padler eriyene kadar kullanırım diye düşündüm. FurMark değil de daha ağır oyunlarda deneyin bayağı bir zorlayın. Ben 2K monitörde Battlefield 5 scale 200 alarak zorlayıp değerlere bakıyordum.

1200 Watt PSU alınca sorunum çözüldü. Şimdide şöyle bir sıkıntı var. Benim ekran kartında riser olduğu için cama yakın duruyor. FIFA 23 oynarken 85 derece kart. 😃
Fanlarının üflediği kısımdaki cam ısınıyor bayağı.

1200 Watt PSU alınca sorunum çözüldü. Şimdide şöyle bir sıkıntı var. Benim ekran kartında riser olduğu için cama yakın duruyor. FIFA 23 oynarken 85 derece kart. 😃
Direk elektirik diregine kanca atsaydin kardes. 1200 biraz abarti olmamis mi 😮

Direk elektirik diregine kanca atsaydin kardes. 1200 biraz abarti olmamis mi 😮
Bir kere alayım bir daha almayayım mantığı ile aldım ürünü. Ekran kartı ve işlemci 700 watt civarı çekiyor. Kasada 10 tane RGB fan var, onlarıda hesaba katarsak eğer 1000 watt alsaydım sınırda kalabilirdi. 1200 temiz oldu.

1200 watt PSU alınca sorunum çözüldü. Şimdide şöyle bir sıkıntı var. Benim ekran kartında riser olduğu için cama yakın duruyor. FIFA 23 oynarken 85 derece kart. 😃

Bende de var dikey takmak için ama yan tarafın kapaklı camı takılmıyor. Bence gereksiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı