RTX 3090 sistem toplama

Bütçe
65000-75000
Her şekilde biraz daha sabretmek iyi olur, AM5 Ryzen Asya piyasasında indirime girmiş. Oraya özel mi bilemiyorum ancak aynı şey burası içinde geçerli olursa AM5'te seçenek olabilir.

O dediğiniz kablo yanma olayı NVIDIA 4090 adaptöründe yaşanmakta. AMD ile alakalı bir durum değil. Bu seride sıkıntı yok ve aslında RX 7000 serisi 1 ay içerisinde çıkacak. O kartları beklemeyi de düşünebilirsiniz.

3-seçtiğiniz ASUS PSU gerçekten sağlam ve pahalı bir PSU. İleriye yöneliklik konusunda işinizi görür.

1-dediğim gibi RGB için gerçekten çok para veriliyor bu durumlarda. O kasa neredeyse tamamen gösteriş için tasarlanmış. Alacağınız fanlarla beraber bilgisayarınız renk saçacak. Sıvı soğutucusunun üzerinde LED ekranı var, ortalama bir performansı var. O tür ürünlerde daha iyi performans veren ama görünümü normal olan ve genelde o ürünlerin %60 civarında fiyata sahip olan alternatifler bulunuyor.
Sıvı soğutucusu kısmında RGBli ve RGBsiz Liquid Freezer 360.
Kasa kısmında sandığımdan daha pahalı olan p600s ve kardeşi p500a
Fan kısmında ise gerçekten sessiz olan nf-p12 (Avusturya'dan geliyor), RGB isterseniz bora digital ve p12 bulunuyor.
Önerilerinizi dikkate alacağım, inceleyeceğim şu an sadece kafamda sistem ve parçalarını oturtmaya çalışıyorum.

Ekstradan bir 10000 daha çıkacak durumum yok. Bilgisayar dizmeye kalkarsak bu işin sonu yok alınır yani her şeyin en iyisi. Ben bütçem dahilinde bir şey kurmak istiyorum. 4080 aldık diğer parçaları da güncellemem gerekecek o ekran kartını desteklemek için falan.

Ne açıdan daha iyi olur hocam

Değil mi ya AMD daha iyi gibi ama @messinicocugu Intel işlemcili olanı tercih etmemi söyledi.
Öyle dediyse bir bildiği vardır hocam.

Kablosu eriyen RTX 4090 hocam yanlış duymuşsunuz onu :D AMD'nin yeni çıkartacağı ekran kartlarından bahsediyorum evet. 7900 XTX RTX 4080'den güçlü olur diye düşünüyorum RTX 4090 zannetmem ama 1000 dolarlık çıkış fiyatı var ancak buna da pek kanmamak gerek. AMD AiB partnerlerinin TDP değerini, kaç pin gerektirdiğini değiştirme hakları var. Piyasaya girsin bekleyelim biraz otursun ondan sonra yine tavsiyede bulunuruz.
Yeni yıldan sonra piyasa nasıl olur acaba

Intelden şaşma mı diyorsun

Hocam kritik bir noktadayız doğrusu. Yeni teknolojiler tanıtılıyor, bu bütçeye toplanabilecek durumdalar ancak yılbaşı bize nasıl yansır hiç bilmiyorum maalesef.

İster istemez bilgisayar dizmek için biraz beklemek durumundayım. Bütçemi tam anlamıyla toparlamış sayılmam. Dua edelim de herkesin bütçesine uygun bir enflasyon olur.

Şimdilik evet 12600K bile 5900X ile aynı performansı verirken 13700KF yerine almak saçma olur.

Hımm bu dediğini de dikkate alacağım.

Geri
Yukarı