RTX 3090 sistem toplama

Bütçe
65000-75000
Bu bilgisayarı bana arkadaş dizdi ama benim gönlümde yatan sistem amd işlemcili bir sistem. Amd işlemci toplamaya kalktığım zaman bir anda herkes am5 soket am5 soket demeye başlıyor. Am5 soketli bir işlemci kurmaya kalktığı zaman da bakiyemin çok üstüne çıkıyorum. Dostlar bana yardımcı olun ya

Aklımda bulunsun. İş görür mü bu monitör? Bilmediğim için soruyorum.
Bütçen yetmiyorsa am4 de kurabilirsin sıkıntı etme.

Bu bilgisayarı bana arkadaş dizdi ama benim gönlümde yatan sistem AMD işlemcili bir sistem. AMD işlemci toplamaya kalktığım zaman bir anda herkes AM5 soket AM5 soket demeye başlıyor. AM5 soketli bir işlemci kurmaya kalktığı zaman da bakiyemin çok üstüne çıkıyorum. Dostlar bana yardımcı olun ya

Aklımda bulunsun. İş görür mü bu monitör? Bilmediğim için soruyorum.

İş görür hocam güzel monitördür.

Tabii, neden paylaşamayasın?
Anakart : Asus Rog Crosshair VIII Dark Hero X570 AM4 AMD Ryzen DDR4 4866MHz

İşlemci : AMD Ryzen 9 5950x

GPU : Evga RTX 3090

PSU : Asus ROG THOR 1000P2-Gaming 1000W

Ram : GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z NEO DDR4 4000MHz CL18 1.40V Dual Kit RGB PC

SSD : Kingston KNG 1TB FURY RENEGADE Gen4 SFYRS/1000G

Soğutucu :

OPSİYON 1 -

Asus ROG RYUJIN 360 RGB

OPSİYON 2 -

NZXT Kraken Z73 RL-KRZ73-01

OPSİYON 3 -

MSI MAG CoreLiquid 360R V2

Kasa : Lian Li O11 Dynamic Evo Black O11DEX Temperli Cam ARGB USB Type-C Siyah E-ATX Mid-Tower Gaming (Oyuncu) Kasa

Monitör : MSI Optix MAG274QRF QD 27" 165Hz 1ms (HDMI+Display) G-Sync Compatible WQHD Rapid IPS Oyuncu Monitör

AMD işlemcili kurduğum bilgisayar ise bu. Soğutucu, monitör ve kasa konusunda kararsızım bunda da.

İş görür hocam güzel monitördür.
Sen yetkili birine benziyorsun 😂 amd işlemcili sistemime de bakabilir misin?

Birkaç görüşüm var:
1-görünüş o kadar önemli mi? Çünkü sırf görünüş için harcadığınız para gerçekten absürt sayılır. Örneğin sıvı soğutucu için daha iyi performans veren ama ışıksız Liquid Freezer 360, kasa için daha iyi soğutma sağlayan ve daha ucuz P500A, ve ışığı olduğu için gereksiz pahalı olan 7 tane fan.
2- anakart ve işlemci fena değil ancak gerçekten iyi soğutma istiyor.
3-sistemi ne kadar uzun kullanacak olsanız da bir süre sonra yükseltme durumu oluyor, ondan dolayı Power supplya yatırım iyi olabilir.

Açıkçası kalanı size kalmış, oyun için 3090 hayli hayli taşır sizi ancak 6950XT gibi alternatifler bulunuyor, tamamen tercih meselesi. Ayrıca işlemci anakart konusunda 7700X ve B650 gibi bir seçeneğe de bakabilirsiniz.

Birkaç görüşüm var:
1-görünüş o kadar önemli mi? Çünkü sırf görünüş için harcadığınız para gerçekten absürt sayılır. Örneğin sıvı soğutucu için daha iyi performans veren ama ışıksız Liquid Freezer 360, kasa için daha iyi soğutma sağlayan ve daha ucuz P500A, ve ışığı olduğu için gereksiz pahalı olan 7 tane fan.
2- anakart ve işlemci fena değil ancak gerçekten iyi soğutma istiyor.
3-sistemi ne kadar uzun kullanacak olsanız da bir süre sonra yükseltme durumu oluyor, ondan dolayı Power supplya yatırım iyi olabilir.

Açıkçası kalanı size kalmış, oyun için 3090 hayli hayli taşır sizi ancak 6950XT gibi alternatifler bulunuyor, tamamen tercih meselesi. Ayrıca işlemci anakart konusunda 7700X ve B650 gibi bir seçeneğe de bakabilirsiniz.

Yorumların için teşekkürler.
1- biraz güzel gözüksün isterim tabii ama cebimden çıkacak paradan daha önemli değil tabii. Ben sistem toplama konusunda biraz cahilim bir arkadaştan destek aldım bu konuda onunla beraber dizdik.
3- mevcut PSU iyi mi? Yoksa daha üstü bir şeye mi yönelmek lazım? Demek istediğinizi tam olarak anlayamadım.

AMD ekran kartları hakkında yapılan yorumlar beni soğutuyor. Belirttiğim gibi bilgisayar toplama işinde biraz cahilim ve bir sorun yaşarsam sorunu nasıl çözebileceğimi kestiremiyorum. Sanırım AMD ekran kartlarında kabloların ucu eriyormuş. AM5 sokete geçince sırf işlemci ve anakarta 30-35bin TL para vermem gerekecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı