RTX 3090 sistem toplama

Bütçe
65000-75000
Anakart : Asus Rog Crosshair VIII Dark Hero X570 AM4 AMD Ryzen DDR4 4866MHz

İşlemci : AMD Ryzen 9 5950x

GPU : Evga RTX 3090

PSU : Asus ROG THOR 1000P2-Gaming 1000W

Ram : GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z NEO DDR4 4000MHz CL18 1.40V Dual Kit RGB PC

SSD : Kingston KNG 1TB FURY RENEGADE Gen4 SFYRS/1000G

Soğutucu :

OPSİYON 1 -

Asus ROG RYUJIN 360 RGB

OPSİYON 2 -

NZXT Kraken Z73 RL-KRZ73-01

OPSİYON 3 -

MSI MAG CoreLiquid 360R V2

Kasa : Lian Li O11 Dynamic Evo Black O11DEX Temperli Cam ARGB USB Type-C Siyah E-ATX Mid-Tower Gaming (Oyuncu) Kasa

Monitör : MSI Optix MAG274QRF QD 27" 165Hz 1ms (HDMI+Display) G-Sync Compatible WQHD Rapid IPS Oyuncu Monitör

AMD işlemcili kurduğum bilgisayar ise bu. Soğutucu, monitör ve kasa konusunda kararsızım bunda da.

Sen yetkili birine benziyorsun 😂 amd işlemcili sistemime de bakabilir misin?
Ben olsam AMD sistemi alırım. Ama @messinicocugu hocamızın fikrini almak lazım. Dediğiniz gibi bilgisayar konusunds çok bilgili bir hocamdır.

Anakart : ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero X570 AM4 AMD Ryzen DDR4 4866MHz

İşlemci: AMD Ryzen 9 5950X

GPU: EVGA RTX 3090

PSU: ASUS ROG Thor 1000P2-Gaming 1000W

RAM: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z Neo DDR4 4000MHz CL18 1.40V Dual Kit RGB PC

SSD: Kingston KNG 1TB Fury RENEGADE Gen4 SFYRS/1000G

Soğutucu:

OPSİYON 1 -

ASUS ROG Ryujin 360 RGB

OPSİYON 2 -

NZXT Kraken Z73 RL-KRZ73-01

OPSİYON 3 -

MSI MAG CoreLiquid 360R V2

Kasa: Lian Li O11 Dynamic EVO Black O11DEX Temperli Cam ARGB USB Type-C Siyah E-ATX Mid-Tower Gaming (Oyuncu) Kasa

Monitör: MSI Optix MAG274QRF QD 27" 165Hz 1ms (HDMI+Display) G-Sync Compatible WQHD Rapid IPS Oyuncu Monitör

AMD işlemcili kurduğum bilgisayar ise bu. Soğutucu, monitör ve kasa konusunda kararsızım bunda da.

Sen yetkili birine benziyorsun 😂 AMD işlemcili sistemime de bakabilir misin?

Oyun için 13700KF sistem daha iyi olur.

30-35'e bulunur tahminim.

Ekstradan bir 10000 daha çıkacak durumum yok. Bilgisayar dizmeye kalkarsak bu işin sonu yok alınır yani her şeyin en iyisi. Ben bütçem dahilinde bir şey kurmak istiyorum. 4080 aldık diğer parçaları da güncellemem gerekecek o ekran kartını desteklemek için falan.

Oyun için 13700KF sistem daha iyi olur.
Ne açıdan daha iyi olur hocam

Ben olsam AMD sistemi alırım. Ama @messinicocugu hocamızın fikrini almak lazım. Dediğiniz gibi bilgisayar konusunds çok bilgili bir hocamdır.

Değil mi ya AMD daha iyi gibi ama @messinicocugu Intel işlemcili olanı tercih etmemi söyledi.

Bilgisayarı şu an dizmeyeceğim kafamda sistem oturtmaya çalışıyorum sadece. 3090 26bin TL şu an güncel olarak 4080 ne kadar olacak?
Türkiyede satılan RTX 4080 sadece Galax var o da 36 bin lira, kartların piyasaya girmesine fiyatlarının oturmasına en az 1 ay var diye düşünüyorum.

7900 XTX'de bir seçenek olabilir, bütçedende kazanmış olursunuz amacınız sadece oyun mu?

Türkiye'de satılan RTX 4080 sadece Galax var o da 36 bin lira, kartların piyasaya girmesine fiyatlarının oturmasına en az 1 ay var diye düşünüyorum.

Dediğim gibi işte 3090'dan 10bin TL daha fazla. Ve 4080 ekran kartı alırsam diğer parçaları da revize etmem gerekecek o ekran kartından iyi verim almam için. Zor o yüzden.

Türkiye'de satılan RTX 4080 sadece Galax var o da 36 bin lira, kartların piyasaya girmesine fiyatlarının oturmasına en az 1 ay var diye düşünüyorum.

7900 XTX'de bir seçenek olabilir, bütçedende kazanmış olursunuz amacınız sadece oyun mu?

Evet sadece oyun oynamak için toplayacağım bilgisayarı. 7900XTX dediğiniz AMD'nin yeni ekran kartı değil mi? Yeni ekran kartlarını hiç araştırmadım ama genel olarak AMD ekran kartları için güzel yorum okumuyorum. Kabloları falan eriyormuş vs.

Yorumların için teşekkürler.
1- biraz güzel gözüksün isterim tabii ama cebimden çıkacak paradan daha önemli değil tabii. Ben sistem toplama konusunda biraz cahilim bir arkadaştan destek aldım bu konuda onunla beraber dizdik.
3- mevcut PSU iyi mi? Yoksa daha üstü bir şeye mi yönelmek lazım? Demek istediğinizi tam olarak anlayamadım.

AMD ekran kartları hakkında yapılan yorumlar beni soğutuyor. Belirttiğim gibi bilgisayar toplama işinde biraz cahilim ve bir sorun yaşarsam sorunu nasıl çözebileceğimi kestiremiyorum. Sanırım AMD ekran kartlarında kabloların ucu eriyormuş. AM5 sokete geçince sırf işlemci ve anakarta 30-35bin TL para vermem gerekecek.

O dediğiniz kablo yanma olayı NVIDIA 4090 adaptöründe yaşanmakta. AMD ile alakalı bir durum değil. Bu seride sıkıntı yok ve aslında RX 7000 serisi 1 ay içerisinde çıkacak. O kartları beklemeyi de düşünebilirsiniz.

3-seçtiğiniz ASUS PSU gerçekten sağlam ve pahalı bir PSU. İleriye yöneliklik konusunda işinizi görür.

1-dediğim gibi RGB için gerçekten çok para veriliyor bu durumlarda. O kasa neredeyse tamamen gösteriş için tasarlanmış. Alacağınız fanlarla beraber bilgisayarınız renk saçacak. Sıvı soğutucusunun üzerinde LED ekranı var, ortalama bir performansı var. O tür ürünlerde daha iyi performans veren ama görünümü normal olan ve genelde o ürünlerin %60 civarında fiyata sahip olan alternatifler bulunuyor.
Sıvı soğutucusu kısmında RGBli ve RGBsiz Liquid Freezer 360.
Kasa kısmında sandığımdan daha pahalı olan p600s ve kardeşi p500a
Fan kısmında ise gerçekten sessiz olan nf-p12 (Avusturya'dan geliyor), RGB isterseniz bora digital ve p12 bulunuyor.

Evet sadece oyun oynamak için toplayacağım bilgisayarı. 7900XTX dediğiniz AMD'nin yeni ekran kartı değil mi? Yeni ekran kartlarını hiç araştırmadım ama genel olarak AMD ekran kartları için güzel yorum okumuyorum. Kabloları falan eriyormuş vs.
Kablosu eriyen RTX 4090 hocam yanlış duymuşsunuz onu :D AMD'nin yeni çıkartacağı ekran kartlarından bahsediyorum evet. 7900 XTX RTX 4080'den güçlü olur diye düşünüyorum RTX 4090 zannetmem ama 1000 dolarlık çıkış fiyatı var ancak buna da pek kanmamak gerek. AMD AiB partnerlerinin TDP değerini, kaç pin gerektirdiğini değiştirme hakları var. Piyasaya girsin bekleyelim biraz otursun ondan sonra yine tavsiyede bulunuruz.

Geri
Yukarı