RTX 4050 laptop 1080p için yeterli mi?

batiwankenobi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Oyunları genelde konsoldan oynuyorum. Elimde PS ve Nintendo cihazları oluyor. Series cihazımı satarak RTX 4050 laptop aldım. ASUS TUF serisi. Bayağı da memnunum şu anda, beklediğimden daha iyi performans veriyor.

Laptopu sadece 1080p çözünürlükte kullanıyorum. Zaten halihazırda PS5 exclusive oyunlarında vs güzel bir şekilde 4K çözünürlüğü tutturuyor dinamik çözünürlükte olsa.

Sorum ise, 1080p çözünürlük için RTX 4050 yeterli olur mu yoksa yükseltmeli miyim?
PC üzerinde genellikle hikayeli ve Türkçe yamaya ihtiyacım olan oyunları oynuyorum bir de yanımda taşıdığım için MW2 tarzı oyunların bir kısm da ona yüklü. Şu anlık performansı rekabetçi oyunlar için dahi yeterli. MW2 ortalama ayarlarda multi kısmında bana 120 FPS'yi gösteriyor arada. 😃
Ekstra masrafa girmeye gerek var mıdır yoksa bunlar için en azından 2-3 sene civarı yeterli gelecek midir bu ekran kartı?

2 sene kesinlikle yeter ancak 2 sene sonrasında mobil gpu'ların soluğu kesilir performans düşüşü olur. Belki o durumda değiştirmek isteyebilirsiniz. En iyi seçeneğiniz 1.5 yaşına geldiğinde hala değerinin yüksek olduğu zaman satmak olur. Malum, garantisi devam eden cihazlar çok daha fazla talep görüyor.

2 sene kesinlikle yeter ancak 2 sene sonrasında mobil GPU'ların soluğu kesilir performans düşüşü olur. Belki o durumda değiştirmek isteyebilirsiniz. En iyi seçeneğiniz 1.5 yaşına geldiğinde hala değerinin yüksek olduğu zaman satmak olur. Malum, garantisi devam eden cihazlar çok daha fazla talep görüyor.
Performans düşen bir şey değil bakımları yapıldığı takdirde. 3070'li laptoplar çıkalı 2 sene oldu mesela.

1080p için Frame generation ve DLSS 3.0 ile 5 senesi var.

Performans düşen bir şey değil bakımları yapıldığı takdirde. 3070'li laptoplar çıkalı 2 sene oldu mesela.

1080p için Frame generation ve DLSS 3.0 ile 5 senesi var.
Hocam ben bozulur çalışmaz demedim ancak ben ve 2 ayrı arkadaşımdada şu duruma şahit oldum 2 sene sonrasında oyunlardaki fps düşüyor nedenini zamanında internette gördüğüm bu muhabbete yordum. Spesifik örnek olarak LoL oynayan birisiyim 1050 olan laptopumda 2 senesi dolmadan önce 200'e çıktığını gördüğüm fps değeri, 2 seneyi doldurduğundan bir ay kadar sonra idi yanlış hatılamıyor isem, 120'leri anca geçer hale gelmişti. Şuanda 4. yaşına girdi emektar. Ortalığın şenliğe döndüğü heryerden skillerin yağdığı zamanlarda fps'in 45'e kadar düştüğünü gördüm. Şuanda 60 fps'i max ayarlayarak oynuyorum, zaten ekran 60 fps'ten fazlasını gösteremediği için.

Hocam ben bozulur çalışmaz demedim ancak ben ve 2 ayrı arkadaşımdada şu duruma şahit oldum 2 sene sonrasında oyunlardaki FPS düşüyor nedenini zamanında internette gördüğüm bu muhabbete yordum. Spesifik örnek olarak LoL oynayan birisiyim 1050 olan laptopumda 2 senesi dolmadan önce 200'e çıktığını gördüğüm FPS değeri, 2 seneyi doldurduğundan bir ay kadar sonra idi yanlış hatılamıyor isem, 120'leri anca geçer hale gelmişti. Şu anda 4. yaşına girdi emektar. Ortalığın şenliğe döndüğü her yerden skillerin yağdığı zamanlarda FPS'in 45'e kadar düştüğünü gördüm. Şu anda 60 FPS'i Max ayarlayarak oynuyorum, zaten ekran 60 FPS'ten fazlasını gösteremediği için.

Bakımları yapılır ise öyle bir durum oluşmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu adamın cihazı da video atıldığında en azından 3 senelikmiş.

Hocam ben, monster bilgisayarımı aldığımdan beri şaşmaz, senede 2 defa teknik servise götürürüm. Durum ise ortada.

Emin değilim hocam kendimden başka kişilerde de gördüğümden dolayı kesin bir şey konuşamam. Ancak şunu unutmamak lazım elektronik cihazlara ömrü tükenen cihaz olarak bakmıyoruz genellikle. Aslında işlemciler dahi harddisk gibi yavaş yavaş ömrü azalan elektroniklerdir. Belki de yaşanan performans düşmeleri budur.

Hocam ben bozulur çalışmaz demedim ancak ben ve 2 ayrı arkadaşımdada şu duruma şahit oldum 2 sene sonrasında oyunlardaki FPS düşüyor nedenini zamanında internette gördüğüm bu muhabbete yordum. Spesifik örnek olarak LoL oynayan birisiyim 1050 olan laptopumda 2 senesi dolmadan önce 200'e çıktığını gördüğüm FPS değeri, 2 seneyi doldurduğundan bir ay kadar sonra idi yanlış hatılamıyor isem, 120'leri anca geçer hale gelmişti. Şu anda 4. yaşına girdi emektar. Ortalığın şenliğe döndüğü her yerden skillerin yağdığı zamanlarda FPS'in 45'e kadar düştüğünü gördüm. Şu anda 60 FPS'i Max ayarlayarak oynuyorum, zaten ekran 60 FPS'ten fazlasını gösteremediği için.

Bu dediğin şey laptoplarda özel bir durum değil masaüstü bilgisayarlarda da zaman geçtikçe FPS düşüklüğü gösterebilir LoL gibi Online olan sürekli güncelleme alan oyunlarda. Ama bugün oynadiğin herhangi bir singelplayer oyunu bundan 2 yil sonra yine aynı sürümünü aynı bilgisayarda oynarsan aldığın FPS'ler hemen hemen aynı olur. Tabii bilgisayarın bakımlarını duzenli yaparsan.

Yeni konular

Geri
Yukarı