RTX 4050 laptopta bütün oyunlarda FPS düşmesi

Öncelikle, cihaz PROCHOT etkisine girip thermal throttle yemiş ve bundan dolayı frekans kısmış 99 dereceye ulaşarak işlemci. HP işlemciyi soğutmaya gücü yetmediği için power limitlemelerini devreye sokmuş. İşlemci ve ekran kartında PL1 etkili olmuş ve aynı zamanda işlemcide PL2 power limiti etkili olmuş. Kısaca işlemciyi sınırlandırmak adına power limitler devreye girmiş ve anca öyle işlemciyi frekans kısmaya itmiş. Ve BD PROCHOT etkisine girmiş cihaz, ve sizde BD PROCHOT tiki kilitli gözüküyor, o limiti kapatamayacağız gibi duruyor. HP de Advanced BIOS kapalı olduğundan BD PROCHOT kapatamazsınız. Power limitleride kaldıramazsınız maalesef victuslarda power durumu EC olduğundan. 93 W max çekmiş, ve thermal etkisinde kalıp power limitlemeleri devreye girmiş, Power Limit değerlerine bakmak için TPL sekmesini de bir atın.
1713192757084.png

PL1 değeriniz 90 W, PL2 değeriniz 115 W. Yani cihaz 90 W civarlarına ulaştığında Power Limit 1 etkisine giriyor ve işlemciyi frekans kısmaya itiyor ve drop yani stutter yiyiyorsunuz. 99 dereceye ulaşan işlemciyi HP soğutmaya gücü yetmediğinden PL1 etkisine girip sıcaklık kısıyor yani. HWinfo dan daha detaylı görüntüleyebilirsiniz limitlemeleri sensörler kısmından.

PL1 değeriniz 90 W, PL2 değeriniz 115 W. Yani cihaz 90 W civarlarına ulaştığında Power Limit 1 etkisine giriyor ve işlemciyi frekans kısmaya itiyor ve drop yani stutter yiyiyorsunuz. 99 dereceye ulaşan işlemciyi HP soğutmaya gücü yetmediğinden PL1 etkisine girip sıcaklık kısıyor yani. HWinfo dan daha detaylı görüntüleyebilirsiniz limitlemeleri sensörler kısmından.
1713194472390.png

1713194495466.png

Peki bu bahsettiğiniz limitleri nasıl kaldırabilirim ve oyunlardaki FPS düşüşlerini engelleyebilirim?

Eki Görüntüle 2169400
Eki Görüntüle 2169401

Peki bu bahsettiğiniz limitleri nasıl kaldırabilirim ve oyunlardaki FPS düşüşlerini engelleyebilirim?
Maalesef HP de power limitleri kaldıramazsınız, power durumu EC yani kilitli sisteminiz. BIOS da Advanced BIOS kilitlidir yine büyük ihtimalle ondan BD PROCHOT tiki TS ana ekranında kilitli bakarsanız. Bundan dolayı tiki kaldıramazsınız. Cihazın termallerini yenileyin o zaman thermal limit kalkabilir bir ihtimal ama power limitleri kaldıramazsınız.

Maalesef HP de power limitleri kaldıramazsınız, power durumu EC yani kilitli sisteminiz. BIOS da Advanced BIOS kilitlidir yine büyük ihtimalle ondan BD PROCHOT tiki TS ana ekranında kilitli bakarsanız. Bundan dolayı tiki kaldıramazsınız. Cihazın termallerini yenileyin o zaman thermal limit kalkabilir bir ihtimal ama power limitleri kaldıramazsınız.
Anladım sağ olun vakit ayırdığınız için.

İnanamıyorum bu nasıl Gpu limits tablosu böyle. Rezalet ! Hemde Victus 16 demiş. Modlarında falan mı limit var bunun ekran kartına nasıl PL1 yemiş ki ? Gpu prochot yemeyi nasıl başarmış vs. herhalde cihazın fanları falan söküldü. Soğutması başarısız Casper'ı önermiyordum ben limits kısmından dolayı bu daha kötü görünüyor. İlk defa gördüm.

İnanamıyorum bu nasıl GPU limits tablosu böyle. Rezalet! Hemde Victus 16 demiş. Modlarında falan mı limit var bunun ekran kartına nasıl PL1 yemiş ki? GPU prochot yemeyi nasıl başarmış vs. herhalde cihazın fanları falan söküldü. Soğutması başarısız Casper'ı önermiyordum ben limits kısmından dolayı bu daha kötü görünüyor. İlk defa gördüm.

Victus başlı başına rezalet zaten.

Geri
Yukarı