Çözüldü RTX 4050'li laptop Valorant'ta 10 FPS alıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

tnasteel

Picopat
Cihaz bugün elime geçti. ASUS TUF A15 FA507'nu. Başta VAN9003 hatası ile uğraştım ve sonunda çözdüm. Az önce bir maça girdim. Bayağı bayağı abdülhamid döneminden kalma laptop gibi performansı. 10 FPS alıyorum sabit. Menüde de inanılmaz donuyor. Bu ne arkadaşlar? İade mi edeyim ne yapayım? Nasıl çözülebilirki bu? Gördüğünüz gibi benim adamın eli yok. Nasıl çözeceğim bunu?

5A704979-1193-49E5-BB14-F3143AD94ECB.jpeg

CS'de aldığım bu.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    232,8 KB · Görüntüleme: 293
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Artoria Pendragon Bakar mısınız?

Dediklerimi tamamen ama harfiyen uyguladığınız halde olmuyorsa şaşırtıcı;

Geriye birkaç ihtimal kalıyor.
1- EA'nın notebook RTX serisine Valorant için güncelleme yapması gerekiyor, aynı donanım özelliklerine sahip kişiler de aynı problemi yaşıyorsa.
2- NVIDIA'nın notebook RTX serisine Valorant için güncelleme yapması gerekiyor.

Bunlara rağmen yine el yoksa Valorant'ta geriye 2000 öncesi yöntem olan format kalıyor formata ve NVIDIA EA güncellemelerine rağmen çözülmezse donanım arızası kesinlikle vardır kanıtıyla iade veya ürün değişimi yapabilirsiniz.

Gerçekten şaşırtıcı, yine de bir iddiamdan asla vazgeçmem cihaz önümde olsaydı çözerdim. Eğer çözemezsem muhakkak donanım arızalıdır. Hep böyle oldu bugüne kadar.

Ayrıca ısrar ediyorum eğer RTX'ten başlattığınıza %100 emin misiniz? Ben harici ekran kartıyla oynadığımı sanarken defalarca uygulamaların kötü bir şekilde dahiliden başlattığını fark ettim.
Evet eminim.

Sorun çözüldü gibi. Armoury Crate indirdim ve CPU modunu standarttan ultimate'e aldım. Ayrıca genel modu eşit performans modundan turbo moduna aldım ve fanlar uçak motoruna döndü. Oyun düzeldi ve fanları performans halde tekrar denemek istedim. Manzara şu. Anlamadığım şey neden bunları yapmak zorundayım? Bu bilgisayarı alan biri bunları yapmazsa 10 fps mi oynayacak oyunları? Umarım ilerde başka bir sorunla karşılaşmam.

CPU değil GPU modunu ultimateye aldım
Hocam bu da işlemcinin mı?

Eki Görüntüle 1745837

Doğru yeni farkettim kusura bakmayın.Ama o temel görüntü bağdaştırıcısı da anladıgım kadarıyla dahili gpu. Oyunlarda bu gpu çalışıyor olabilir.O yüzden de performans düşüşü yaşanıyordur.
Umarım öyledir. Başka türlüsü hiç bir şekilde mantığıma yatmıyor çünkü.

Umarım öyledir. Başka türlüsü hiçbir şekilde mantığıma yatmıyor çünkü.

İsterseniz dahili GPU driverlarını yükleyip deneyin. Az da olsa bir artış varsa demek ki oyun dahilli GPU üzerinden çalışıyordur. Onun çözümünü de ayarlardan Valorant'ı yüksek performans a alarak çözebilirsiniz.

Öncelikle darboğazdan ötürü işlemci kaynaklı aygıtsal bir hata gözükmüyor.
Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı?

Ben mi yanlış gördüm :D
Dahili ekran kartı amd gözükmüyor o beni de biraz şaşırttı.

Dahili ekran kartınızın doğrudan işlemcinin boynuna yükü verilmiş durumda. Donanım bu şekilde kurgulanmış ne kadar tercih edilebilir olmasa da.

Oyunun dosyalarını tamamlatıp veya silip en baştan kurduğunuz halde yine aynı hatayla karşılaşırsanız lütfen aşağıdaki adımları takip edin;

1- Windows arama satırına grafik ayarları yazın çıkana tıklayın
2- Açılan pencerede grafik performans ayarları kısmına gidin orada valorantı hangi uygulamadan başlatıyorsanız onu seçin doğrudan uygulama rtx 4050 ile açılacaktır.Üstteki işlemci gpu seçeneğini kapatın zaten kapalıysa dokunmayın.
3- Ardından oyuna girmeden grafik ayarlarını en üst düzeye çekin.
4- Oyuna girin, hala el yoksa oyun grafik ayarlarına bir daha girin varsayılan ayarlara çekin
5- Oyuna yine girin yine el yoksa oyunu kapatın.
6- Nvidia geforce experience taki oyun optimizasyon seçeneğini aktif hale getirin valorant için
7- Oyunu yeniden başlatın yine el yoksa başka bir çözüm bulmaya çalışacağız.

Eğer yine olmazsa oyun açıkken ana menüdeyken maçta değilken alt tab atın görev yöneticisini açın valorantı bulun sağ tıklayıp işlem önceliğini gerçek zamanlı ayara çekin. Oyun içinde grafik yöneticisini gösteren bir seçenek varsa valorant oynamadığım için bilmiyorum ama mesela gta 5 te kullanılan ekran kartını gösteren bir satır mevcut o satırın benzeri valorantta varsa ve rtx gözüküyorsa burdan bildirin. Başka bir metot üzerinden gideceğiz.

Dahili ekran kartı AMD gözükmüyor o beni de biraz şaşırttı.

Dahili ekran kartınızın doğrudan işlemcinin boynuna yükü verilmiş durumda. Donanım bu şekilde kurgulanmış ne kadar tercih edilebilir olmasa da.

Oyunun dosyalarını tamamlatıp veya silip en baştan kurduğunuz halde yine aynı hatayla karşılaşırsanız lütfen aşağıdaki adımları takip edin;

1- Windows arama satırına grafik ayarları yazın çıkana tıklayın.
2- açılan pencerede grafik performans ayarları kısmına gidin orada Valorant'ı hangi uygulamadan başlatıyorsanız onu seçin doğrudan uygulama RTX 4050 ile açılacaktır. Üstteki işlemci GPU seçeneğini kapatın zaten kapalıysa dokunmayın.
3- ardından oyuna girmeden grafik ayarlarını en üst düzeye çekin.
4- oyuna girin, hala el yoksa oyun grafik ayarlarına bir daha girin varsayılan ayarlara çekin.
5- oyuna yine girin yine el yoksa oyunu kapatın.
6- NVIDIA GeForce Experience'taki oyun optimizasyon seçeneğini aktif hale getirin Valorant için.
7- oyunu yeniden başlatın yine el yoksa başka bir çözüm bulmaya çalışacağız.

Eğer yine olmazsa oyun açıkken ana menüdeyken maçta değilken Alt Tab atın Görev Yöneticisi'ni açın Valorant'ı bulun sağ tıklayıp işlem önceliğini gerçek zamanlı ayara çekin. Oyun içinde grafik yöneticisini gösteren bir seçenek varsa Valorant oynamadığım için bilmiyorum ama mesela GTA 5'te kullanılan ekran kartını gösteren bir satır mevcut o satırın benzeri Valorant'ta varsa ve RTX gözüküyorsa buradan bildirin. Başka bir metot üzerinden gideceğiz.

Hocam siz benim dediğimi daha ayrıntılı anlatmışsınız. Ben yazmaya üşendim tablet zorladığı için özet geçtim.

Hocam siz benim dediğimi daha ayrıntılı anlatmışsınız. Ben yazmaya üşendim tablet zorladığı için özet geçtim.
kullandığı uygulamayı rtx ten başlatınca muhtemelen çözülecektir, yalnız üreticinin amd gpu kullanmamak yerine işlemciye adsız bir şekilde yük vermesi uzun vadede anakartta voltaj kaynaklı ısınmadan ötürü yanma yapabilir. En basit tabiriyle de buna adilik denir. Lanet olsun dolandırıcı pisliklere

Dahili ekran kartı amd gözükmüyor o beni de biraz şaşırttı.

1- Windows arama satırına grafik ayarları yazın çıkana tıklayın
2- Açılan pencerede grafik performans ayarları kısmına gidin orada valorantı hangi uygulamadan başlatıyorsanız onu seçin doğrudan uygulama rtx 4050 ile açılacaktır.Üstteki işlemci gpu seçeneğini kapatın zaten kapalıysa dokunmayın.
3- Ardından oyuna girmeden grafik ayarlarını en üst düzeye çekin.
4- Oyuna girin, hala el yoksa oyun grafik ayarlarına bir daha girin varsayılan ayarlara çekin
5- Oyuna yine girin yine el yoksa oyunu kapatın.
6- Nvidia geforce experience taki oyun optimizasyon seçeneğini aktif hale getirin valorant için
7- Oyunu yeniden başlatın yine el yoksa başka bir çözüm bulmaya çalışacağız.

Eğer yine olmazsa oyun açıkken ana menüdeyken maçta değilken alt tab atın görev yöneticisini açın valorantı bulun sağ tıklayıp işlem önceliğini gerçek zamanlı ayara çekin. Oyun içinde grafik yöneticisini gösteren bir seçenek varsa valorant oynamadığım için bilmiyorum ama mesela gta 5 te kullanılan ekran kartını gösteren bir satır mevcut o satırın benzeri valorantta varsa ve rtx gözüküyorsa burdan bildirin. Başka bir metot üzerinden gideceğiz.
Yok. Olmuyor. CS'yi tekrar indirdim. Tercih edilen ekran kartı RTX ayarlıydı zaten otomatik olarak. Ben garanti olsun diye elle seçtim. Sonuç aynı. Nvidia denetim masasında bir özelliği açarak oyunu hangi GPU'dan oynattığına baktım o da RTX diyor. Başka bir şeyler vardır umarım işin içinde. Forumda kaçırılmasın bu laptop diyenler neredeler onların görüşlerini almak istiyorum bir de

Dediklerimi tamamen ama harfiyen uyguladığınız halde olmuyorsa şaşırtıcı;

Geriye birkaç ihtimal kalıyor.
1- EA'nın notebook RTX serisine Valorant için güncelleme yapması gerekiyor, aynı donanım özelliklerine sahip kişiler de aynı problemi yaşıyorsa.
2- NVIDIA'nın notebook RTX serisine Valorant için güncelleme yapması gerekiyor.

Bunlara rağmen yine el yoksa Valorant'ta geriye 2000 öncesi yöntem olan format kalıyor formata ve NVIDIA EA güncellemelerine rağmen çözülmezse donanım arızası kesinlikle vardır kanıtıyla iade veya ürün değişimi yapabilirsiniz.

Gerçekten şaşırtıcı, yine de bir iddiamdan asla vazgeçmem cihaz önümde olsaydı çözerdim. Eğer çözemezsem muhakkak donanım arızalıdır. Hep böyle oldu bugüne kadar.

Ayrıca ısrar ediyorum eğer RTX'ten başlattığınıza %100 emin misiniz? Ben harici ekran kartıyla oynadığımı sanarken defalarca uygulamaların kötü bir şekilde dahiliden başlattığını fark ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı