Çözüldü RTX 4050'li laptop Valorant'ta 10 FPS alıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

tnasteel

Picopat
Cihaz bugün elime geçti. ASUS TUF A15 FA507'nu. Başta VAN9003 hatası ile uğraştım ve sonunda çözdüm. Az önce bir maça girdim. Bayağı bayağı abdülhamid döneminden kalma laptop gibi performansı. 10 FPS alıyorum sabit. Menüde de inanılmaz donuyor. Bu ne arkadaşlar? İade mi edeyim ne yapayım? Nasıl çözülebilirki bu? Gördüğünüz gibi benim adamın eli yok. Nasıl çözeceğim bunu?

5A704979-1193-49E5-BB14-F3143AD94ECB.jpeg

CS'de aldığım bu.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    232,8 KB · Görüntüleme: 303
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Artoria Pendragon Bakar mısınız?

Dediklerimi tamamen ama harfiyen uyguladığınız halde olmuyorsa şaşırtıcı;

Geriye birkaç ihtimal kalıyor.
1- EA'nın notebook RTX serisine Valorant için güncelleme yapması gerekiyor, aynı donanım özelliklerine sahip kişiler de aynı problemi yaşıyorsa.
2- NVIDIA'nın notebook RTX serisine Valorant için güncelleme yapması gerekiyor.

Bunlara rağmen yine el yoksa Valorant'ta geriye 2000 öncesi yöntem olan format kalıyor formata ve NVIDIA EA güncellemelerine rağmen çözülmezse donanım arızası kesinlikle vardır kanıtıyla iade veya ürün değişimi yapabilirsiniz.

Gerçekten şaşırtıcı, yine de bir iddiamdan asla vazgeçmem cihaz önümde olsaydı çözerdim. Eğer çözemezsem muhakkak donanım arızalıdır. Hep böyle oldu bugüne kadar.

Ayrıca ısrar ediyorum eğer RTX'ten başlattığınıza %100 emin misiniz? Ben harici ekran kartıyla oynadığımı sanarken defalarca uygulamaların kötü bir şekilde dahiliden başlattığını fark ettim.
Evet eminim.

Sorun çözüldü gibi. Armoury Crate indirdim ve CPU modunu standarttan ultimate'e aldım. Ayrıca genel modu eşit performans modundan turbo moduna aldım ve fanlar uçak motoruna döndü. Oyun düzeldi ve fanları performans halde tekrar denemek istedim. Manzara şu. Anlamadığım şey neden bunları yapmak zorundayım? Bu bilgisayarı alan biri bunları yapmazsa 10 fps mi oynayacak oyunları? Umarım ilerde başka bir sorunla karşılaşmam.

CPU değil GPU modunu ultimateye aldım
Adım adım uygulayın sorun çözülecektir;

1- Nvidia geforce experience yazılımını kurun
2- Kullanıcı hesabınızla giriş yapın
3- Ardından sürücü güncelleme kısmında güncellemeleri denetle gibisinden bir şey yazıyor ona basın
4- Ardından güncellemeyi indirip kurun
5- Zorunlu olmasa da windows update e basın en güncel haline windowsu güncelleyin
6- Bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer herşey güncel de hala aynı problem varsa;

1- Geforce experience ı açın oynadığınız oyunu optimize edecek seçeneği uygulayın oyunu öyle başlatın.
2- Bilgisayarda sarı ünlemli yani yüklenmemiş sürücü kalmadığından emin olun.

Hala sorun çözülmediyse şunları deneyin;

1- Oyunun kurulum dosyalarını hangi uygulamadan oynuyorsanız ona denetlettirin eksik dosya varsa indirin.
2- Eksik dosya yoksa oyunu silin en baştan kurun.

Yine olmadıysa en berbat çare olan, 2000 lerden kalma rezalet yöntemi deneyin. Bunu zaten siz biliyorsunuz ve ona rağmen olmadıysa cihazı aldığınız yere iade etmeye çalışın ve bir daha yeni dizüstü alırken önce satın almış olan kurbanlardan gelen yorumlara kulak vererek cihaz satın alın.

Uygulamak için tembelliğiniz gelecek biliyorum gelmesin emek olmadan yemek olmaz, 2000 lerden kalma metot öncesi hepsini adım adım uygulayın olmazsa buraya yazın daha teferruatlı ve uğraştırıcı yöntemler uygulayacağız.

misal az önce size yazdığımı kendime de uygulamak için girdim nvidia daha dün 18 nisanda güncelleme yayınlamış

yeni dizüstü aldığınızı düşünerek herşey güncel sanmayın üretim tarihi esaslı sürücüler mevcut olur cihazınızda bunu asla unutmayın

Son düzenleme:
Adım adım uygulayın sorun çözülecektir;

1- NVIDIA GeForce Experience yazılımını kurun.
2- kullanıcı hesabınızla giriş yapın.
3- ardından sürücü güncelleme kısmında güncellemeleri denetle gibisinden bir şey yazıyor ona basın.
4- ardından güncellemeyi indirip kurun.
5- zorunlu olmasa da Windows Update'e basın en güncel haline Windows'u güncelleyin.
6- bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer her şey güncel de hala aynı problem varsa;

1- GeForce Experience'ı açın oynadığınız oyunu optimize edecek seçeneği uygulayın oyunu öyle başlatın.
2- bilgisayarda sarı ünlemli yani yüklenmemiş sürücü kalmadığından emin olun.

Hala sorun çözülmediyse şunları deneyin;

1- oyunun kurulum dosyalarını hangi uygulamadan oynuyorsanız ona denetlettirin eksik dosya varsa indirin.
2- eksik dosya yoksa oyunu silin en baştan kurun.

Yine olmadıysa en berbat çare olan, 2000'lerden kalma rezalet yöntemi deneyin. Bunu zaten siz biliyorsunuz ve ona rağmen olmadıysa cihazı aldığınız yere iade etmeye çalışın ve bir daha yeni dizüstü alırken önce satın almış olan kurbanlardan gelen yorumlara kulak vererek cihaz satın alın.

Uygulamak için tembelliğiniz gelecek biliyorum gelmesin emek olmadan yemek olmaz, 2000'lerden kalma metot öncesi hepsini adım adım uygulayın olmazsa buraya yazın daha teferruatlı ve uğraştırıcı yöntemler uygulayacağız.

Misal az önce size yazdığımı kendime de uygulamak için girdim NVIDIA daha dün 18 Nisanda güncelleme yayınlamış.

Yeni dizüstü aldığınızı düşünerek her şey güncel sanmayın üretim tarihi esaslı sürücüler mevcut olur cihazınızda bunu asla unutmayın.

Sürücüler kurulu diyor bir bitmediniz. Chatgptciler.

chatgpt ağzıyla yazdığımı söyleyen insanlardan birisiniz maalesef konuşma stilim böyle ancak size şunu söyleyebilirim sizin oyun yaşınız kadar oyun tecrübem olduğunu belirteyim. Sizler muhtemelen 15-25 yaş arası gençlersiniz fakat ben fosil bir mühendisim aynı hatalarla farklı oyunlarda defalarca karşılaştım ve windows update te nvidia sürücülerinin güncel olması yani aygıt yöneticisindeki sürücülerden bahsediyorum maalesef koca bir yalan. Her seferinde sorun bahsettiğim sebeplerdendi nadiren ise işlemci kaynaklı olduğunu farkettim.

ayrıca dediklerimi uyguladığı halde yine aynı sorunu yaşarsa dxdiag raporunu isteyeceğim çözülemeyecek bir şey yok

chatgpt ağzıyla yazdığımı söyleyen insanlardan birisiniz maalesef konuşma stilim böyle ancak size şunu söyleyebilirim sizin oyun yaşınız kadar oyun tecrübem olduğunu belirteyim. Sizler muhtemelen 15-25 yaş arası gençlersiniz fakat ben fosil bir mühendisim aynı hatalarla farklı oyunlarda defalarca karşılaştım ve windows update te nvidia sürücülerinin güncel olması yani aygıt yöneticisindeki sürücülerden bahsediyorum maalesef koca bir yalan. Her seferinde sorun bahsettiğim sebeplerdendi nadiren ise işlemci kaynaklı olduğunu farkettim.

ayrıca dediklerimi uyguladığı halde yine aynı sorunu yaşarsa dxdiag raporunu isteyeceğim çözülemeyecek bir şey yok
Evet BIOS güncellemesini, AMD işlemci güncellemesini ve dün çıkan nvidia güncellemesini yapmamışım. Yaptım fakat sonuç yine aynı. Ne yapacağım bilmiyorum. Çok üzgünüm ve bir o kadar da sinirliyim.

bios güncellemesine gerek yok, dxdiag raporu atarmısınız? windows tuşu+r ye basın dxdiag yazın rapor dump edin ve çıktısını buraya koyun. aynı zamanda oyunun dosyalarını yeniden yüklemeye çalıştınız mı veya silip en baştan yüklediniz mi?

ayrıca sakin olun hem dünyanın sonu değil hem de sadece sizin başınıza gelmiyor. ekran kartınız yeni olduğu için nvida nın gözden kaçırmış olduğu bir kodlama hatası güncellemeyle bile bu sorunu verir sakin olun sallamayın çözeceğiz

bios güncellemesine gerek yok, dxdiag raporu atarmısınız? windows tuşu+r ye basın dxdiag yazın rapor dump edin ve çıktısını buraya koyun. aynı zamanda oyunun dosyalarını yeniden yüklemeye çalıştınız mı veya silip en baştan yüklediniz mi?

ayrıca sakin olun hem dünyanın sonu değil hem de sadece sizin başınıza gelmiyor. ekran kartınız yeni olduğu için nvida nın gözden kaçırmış olduğu bir kodlama hatası güncellemeyle bile bu sorunu verir sakin olun sallamayın çözeceğiz
Tüm bilgileri kaydete basınca çıkan txt dosyasını mı diyorsunuz? Oyunları yeniden indiriyorum şu anda. Teşekkür ederim bu arada ilginiz için.

Tüm bilgileri kaydete basınca çıkan txt dosyasını mı diyorsunuz? Oyunları yeniden indiriyorum şu anda.
evet onu diyorum siz atın önce aygıtınızda hata oluşturabilecek donanımları bir görüntüleyelim. içinizden "ne alaka cihaz yeni tutup da uyumsuz aygıt koyamazlar ya" diyebilirsiniz ama onların bu işi PARA kazanmak için yaptığını asla da unutmayın. Stabillikten ziyade fiyat performans ürünü sunmaya çalışır tüm notebook üreticileri bu da belli başlı sorunlara sebebiyet verebilir

evet onu diyorum siz atın önce aygıtınızda hata oluşturabilecek donanımları bir görüntüleyelim. içinizden "ne alaka cihaz yeni tutup da uyumsuz aygıt koyamazlar ya" diyebilirsiniz ama onların bu işi PARA kazanmak için yaptığını asla da unutmayın. Stabillikten ziyade fiyat performans ürünü sunmaya çalışır tüm notebook üreticileri bu da belli başlı sorunlara sebebiyet verebilir
Buyrun

Dosya Ekleri

• DxDiag.txt
    138,7 KB · Görüntüleme: 126
Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı?

Ben mi yanlış gördüm :D

Hocam yanlış anlamadıysam driverlar yüklü değil. Çünkü orada temel görüntü bağdaştırıcısı yazıyordu.

Geri
Yukarı