RTX 4060 sistem sürekli oyunlardan atıyor ve mavi ekran hatası veriyor

Erdoğan Zeybek

Femtopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 16GB Ripjaws S5 6000Mhz CL36 DDR5 Siyah Single Kit Ram 2 adet.
SSD veya HDD modeli
GoodRam 1TB PX600 Gen4x4 M.2 NVMe SSD (5000MB Okum
Ekran kartı
ASUS GeForce RTX 4060 DUAL OC 8GB GDDR6 DLSS 3 128
Anakart
ASUS PRIME A620M-K 6400MHz(OC) DDR5 Soket AM5 M.2
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F 3.7 GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek
Merhaba yaklaşık 1 ay önce yeni bilgisayar aldım.

İşletim sistemi: Windows 10 Pro.
PSU ve kasa: GameBooster GB-G101B 650w 80+ Bronze USB 3.0 Mesh ARGB Fanlı Gaming Kasa

Bilgisayarın bütün diriverları güncel Windows güncel tarama yaptım ve çok fazla araştırdım ama hala bir çözüm bulabilmiş ve sorunun ne olduğunu anlamış değilim bilgisayarım daha 55 derecenin üzreine.
Hiç çıkmadı hiç overclock da yapmadım BIOS'tan sadece RAM'leri 6000MHz'e çektim Torrent oyun da olsa orijinal oyun da olsa bazen çok uzun süre oynuyorum bir sorun çıkmıyor bazen 10 dakika sonra atıyor oyundan.
Valorant ne kadar zorlar bu bilgisayarı bilmiyorum ama ondan örnek verirsem GPU ve CPU'nun yüzde 30 veya en fazla 40'ı kullanılıyor. Oynarken bu ne kadar önemli bilmiyorum. Uygulamalarla bazı testler yaptığımda her şey normal çıktı. Virüs taraması da yaptım bir sorun çıkmadı. Sebebini bilen veya yardım edebilecek varsa şimdiden teşekkür ederim çünkü bıktım bu sorundan.

Yanlış bilgi
Bilgisayarın da %20 %25 darboğaz var işlemcin ekran kartına göre güçsüz.

• yazılımsal nedenler
    • Yeni yüklenen programlar ve sürücüler.
    • Eski programlar ve sürücüler.
    • Bozulmuş sistem dosyaları.
    • Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar.
    • Uyumsuz BIOS sürümü.
  • donanımsal nedenler
    • Yetersiz hava dolaşımı.
    • Yetersiz depolama alanı.
    • Bilgisayara bağlı fazlalık donanımlar.
    • Gevşek anakart kabloları ve donanımlar.
    • Bozulmuş bir donanımsal birim.

Redirecting bu linkide ekliyelim belki işine yarar.

Ek olarak;

Windows logolu tuş + s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp enter tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz. Alıntıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
İyi günler geçmiş olsun. Aynı sorunu bende yaşıyordum sadece oyundayken yapıyordu ve sorunu söyle çözdüm. BIOS güncelledim ve CPU soğutmam iyi olmadığı için işlemciyi BIOS'tan expert modundan normale çektim. RAM'lerin MHz'ini normale aldım ve 1 aydır hiçbir mavi ekran almadım inşallah sorunu çözersin çok sinirlendirici bir durum.Sİstemim gtx 1070-ryzen 5 3600-650w +bronze güç kaynağı-16gb ram

• yazılımsal nedenler
    • Uyumsuz BIOS sürümü.
  • donanımsal nedenler

Ek olarak;

Windows logolu tuş + s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp enter tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz. Alıntıdır.

Ryzen 5 7500F ne demek güçsüz 4070 bile destekler şaşırdın herhalde.

Ryzen 5 7500F ne demek güçsüz 4070 bile destekler şaşırdın herhalde.

Ben de güçsüz olduğunu düşünmemiştim bir şaşırdım öyle görünce.

İyi günler geçmiş olsun. Aynı sorunu bende yaşıyordum sadece oyundayken yapıyordu ve sorunu söyle çözdüm. BIOS güncelledim ve CPU soğutmam iyi olmadığı için işlemciyi BIOS'tan expert modundan normale çektim. RAM'lerin MHz'ini normale aldım ve 1 aydır hiçbir mavi ekran almadım inşallah sorunu çözersin çok sinirlendirici bir durum.Sİstemim gtx 1070-ryzen 5 3600-650w +bronze güç kaynağı-16gb ram
Teşekkür ederim bende bir türlü sorunu bulamadım sadece oyunlardayken sorun oluyor çünkü

• yazılımsal nedenler
    • Uyumsuz BIOS sürümü.
  • donanımsal nedenler

Ek olarak;

Cevabınız için teşekkür ederim yazdığınız şeyi denedim ama herhangi bir sorun bulunamadı maalesef.

Son düzenleme:
Ben de güçsüz olduğunu düşünmemiştim bir şaşırdım öyle görünce.

Teşekkür ederim bende bir türlü sorunu bulamadım sadece oyunlardayken sorun oluyor çünkü

Cevabınız için teşekkür ederim yazdığınız şeyi denedim ama herhangi bir sorun bulunamadı maalesef.

RAM'lerini 4800MHz'e çeker misin?

DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurun.

Testi yapıp sonuçları paylaşın.

Gameloop yazılımını kaldırın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Memtest86 uygulayın ve sonuçlarını paylaşın. XMP veya DOCP kapatmayı unutmayın test sırasında.

Kopyala yapıştır yaparak mavi ekran çözülmez zaten bunu geçtim 7500F nasıl darboğaz yapıyor 4060'a? 5500 zorlasan 3600 bile besler o kartı. Hem yanlış bilgi veriyorsun hem de konu sahibini yanlış yönlendiriyorsun. Hani yazdığın %25 darboğaz için bayağı kötü bir işlemci koymak lazım bu kartın yanına. Darboğaz nedir ve mavi ekran nedir anlat biz de bilelim.

Geri
Yukarı