RTX 4060 sistemde oyunlar çöküyor

Mochoin

Hectopat
RAM
Gskill trident z5 ddr5 32gb(2x16gb) 6400mhz cl32
Ekran kartı
Galax RTX4060 8GB 128Bit GDDR6
Anakart
TUF GAMING A620-PRO WIFI
İşlemci
Ryzen 7500F
Öncelikle merhaba,

Yeni topladığım sistemde CS2 oynarken bazen, PUBG'de ise çoğunlukla ya crash alıyorum, ya oyun direkt olarak kapanıyor ya da bilgisayar yeniden başlıyor.
Sıcaklık değerleri normal CPU ve GPU Max. 60 dereceleri görüyor. Driverlar güncel, donanımsal olarak da herhangi bir sıkıntı bulamadım.

OCCT ile Power test yaptım, GPU ve CPU'ya ayrı ayrı stres testleri yaptım. Ama bu testler sırasında herhangi bir reset atma, donma gibi olaylar da yaşanmıyor. Çöz, ümü bir türlü bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İhtiyaç olursa diye minidump dosyasını da ekliyorum;

Sistem özellikleri;
RAM: G.Skill Trident Z5 DDR5 32 GB(2x16 GB) 6400MHz CL32.
SSD: MLD M500 MLD22M500P21-1000
GPU: Galax RTX4060 8 GB 128bit GDDR6.
MB: TUF Gaming A620-PRO Wi-Fi
CPU: Ryzen 7500F.
PSU: DeepCool PK650D 650W 80+
Soğutma: DeepCool LS720.

Son düzenleyen: Moderatör:
Driverları güncellediniz mi?

Driverları güncellediniz mi?
Evet güncel.

Sorunun çözümünü Docp kapatarak buldum. Malesef ramleri şuan 4800 MHz kullanabiliyorum. Yüksel ihtimal sorun bios kaynaklı. Çünkü çoğu Türkçe ve yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla a620, b650, x670 Asus anakart kullanan çokça kişide bu problem yaşanmış. Bazılarında yeni bios update geldikçe sorun kalmamış ve ramleri docp profilleri ile kullanabilmişler. Şuan bios update beklemekten başka çarem yok gibi duruyor. Varsa çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Evet güncel.

Sorunun çözümünü Docp kapatarak buldum. Malesef ramleri şuan 4800 MHz kullanabiliyorum. Yüksel ihtimal sorun bios kaynaklı. Çünkü çoğu Türkçe ve yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla a620, b650, x670 Asus anakart kullanan çokça kişide bu problem yaşanmış. Bazılarında yeni bios update geldikçe sorun kalmamış ve ramleri docp profilleri ile kullanabilmişler. Şuan bios update beklemekten başka çarem yok gibi duruyor. Varsa çözüm önerilerinizi bekliyorum.
Sorunu docp profilini açtıktan sonra 6200 MHz seçerek çözebildim. Şuan en azından 6200 kullanabiliyorum. Sorun Gskill ramlerin anakart uyuşmazlığından kaynaklanıyor.
Gskill ram kullanan çoğu kişi bu problemi yaşamış bios update geldikçe sorun düzelmiş.
Başına bu gibi durum gelen arkadaşlar için bu konu referans olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı