Çözüldü RTX 4060 sistemde Payday 2 açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Rashmore

Kilopat
Makaleler
54
Yer
@bluebard
RAM
32GB
Ekran kartı
RTX 4060
İşlemci
I7 13700H
Steam'de Payday 2'yi her çalıştırmayı denediğimde "çalışıyor" diyip tekrar "oyna"ya dönüyor.

Aşağıda paylaştığım \AppData\Local\PAYDAY 2\crashlog.txt dosyasının verdiği en son hata mesajıdır.
Kod:
Sat Sep 16 19:41:42 2023

Application has crashed: access violation

-------------------------------

Callstack:

d3d9  (???)     Ordinal23                                         
                          d3d9  (???)     ???                                               
           gameoverlayrenderer  (???)     OverlayHookD3D3                                   
         payday2_win32_release  (???)     ???                                               
         payday2_win32_release  (???)     zip_error_init                                   
         payday2_win32_release  (???)     zip_error_init                                   
                      KERNEL32  (???)     BaseThreadInitThunk                               
                         ntdll  (???)     RtlInitializeExceptionChain                       
                         ntdll  (???)     RtlClearBits                                     

Current thread: Renderer

System information:
    Application version : 1.143.229
    CPU : 13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700H (10 cores); SSE; SSE2; SSE3; SSSE3; SSE4.1; SSE4.2
    DirectX : 12.0
    GPU : NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU / nvldumd.dll[31.0.15.3734]
    Language : english
    Memory :     32508MB 648KB
    Physics : threaded
    Renderer : DX9 threaded
    Sound : Intel(R) Corporation (Kulaklıklar (segment))

Bu da Procmon dosyası

Şu ana kadar bulabildiğim tek bir şey oldu, o da çözüm değil daha çok workaround. Başlatma seçeneklerine "-steamMM" eklersem eğer oyun açılıyor. Ancak bu başlatma seçeneğini eklersem sadece bu başlatma seçeneğini kullanan oyuncularla oynayabiliyorum. Epic ile crossplay de yapmak imkansız hale geliyor.

Çözüm
Sadece D3D9 (32 Bit olmalı)
Oyun dosyalarının içindeki D3DX9_40.dll dosyasını kaldırayım mı peki? Yeni taşıdığım dosyanın gerekiyorsa adını değiştireyim mi?

d3d9.dll dosyasını atmayı denedim, olmadı. D3DX9_40.dll dosyasını kaldırıp tekrar denedim, olmadı. d3d9.dll dosyasının adını D3DX9_40.dll yapmayı denedim yine olmadı.

Çözüm:

Aşırı saçma sapan bir şey ama Reddit'de bulduğum bir cevapta Epic Games'i kaldırıp çözdüğünü söylemiş biri. Ben de deneyeyim dedim ve çalıştı. Benim gibi kafayı yiyenler varsa son çözüm olarak bunu deneyebilir, sorun çözüldü bu şekilde.
Ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden kurmayı dene.

DXVK kurup açmayı dene bir de.

Mod yüklü mü bu arada?

Ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden kurmayı dene.
Ekran kartım problem yaratsa zannedersem bilgisayardaki onlarca oyundan bir diğerinde de hata verirdi. Bakın en altta bahsediyorum matchmaking'i değiştiren bir komutla girebiliyorum sadece diye.
DXVK kurup açmayı dene bir de.

Mod yüklü mü bu arada?
Vulkan'ın bir şey değiştireceğini zannetmiyorum.
Mod kurulu değilken de aynıydı, sonra bir de mod kurup denedim yine aynı.

Ekran kartım problem yaratsa zannedersem bilgisayardaki onlarca oyundan bir diğerinde de hata verirdi. Bakın en altta bahsediyorum matchmaking'i değiştiren bir komutla girebiliyorum sadece diye.

Sen bir DXVK kurmayı dene yine de :).

DXVK sorunu çözmezse o zaman
Windows tuşu + R aynı anda basın
%Localappdata% yazın
Payday 2 dosyasını bulun
Renderer settings dosyasını kaldırın

Sadece D3D9 (32 Bit olmalı)
Oyun dosyalarının içindeki D3DX9_40.dll dosyasını kaldırayım mı peki? Yeni taşıdığım dosyanın gerekiyorsa adını değiştireyim mi?

d3d9.dll dosyasını atmayı denedim, olmadı. D3DX9_40.dll dosyasını kaldırıp tekrar denedim, olmadı. d3d9.dll dosyasının adını D3DX9_40.dll yapmayı denedim yine olmadı.

Çözüm:

Aşırı saçma sapan bir şey ama Reddit'de bulduğum bir cevapta Epic Games'i kaldırıp çözdüğünü söylemiş biri. Ben de deneyeyim dedim ve çalıştı. Benim gibi kafayı yiyenler varsa son çözüm olarak bunu deneyebilir, sorun çözüldü bu şekilde.

Son düzenleme:
Çözüm

Renderer settings dosyasını silmeyi deneyin.

Geri
Yukarı