RTX 4060 Ti ekran kartı fanları otomatik çalışmaya başlamıyor

İsimsizMan09

Decapat
Arkadaşlar bilgisayar açıldığı andan itibaren otomatik çalışması gerekirken ben Galax'ın uygulamasını indirdim. Xtreme tuner adındaki. Bilgisayar açılıyor PC fanları 0 başlıyor ve ben uygulamayı açmak, ayar yapmak zorunda kalıyorum giriyorum otomatik fan seçiyorum zaten otomatikde olmasına rağmen sonra çalışıyor. Anlamadım neden yapıyor bunu. Ellemesem 0 çalışıyor fanlar. Boştayken. Eğer ellemezsem PC kendini korumaya alıyor ekran kartı fanları sıcaklığı düşürmediği ve sıcaklık hızla arttığı için. Biri yardımcı olabilir mi?

Boştayken fanlar çalışmaz zaten. Oyuna girdiğinde veya 3d grafik programlarını çalıştırdığında 1-2dk içinde fanlar çalışmaya başlar.
Benim 4060ti da öyle.

Kanka ama pc kendini korumaya alıyor sıcaklık 45'e aniden çıkmaya başlayınca. Fanlar çalışmıyor çünkü %30'da da olsa çalışması lazım değil mi?
Boştayken 45 dereceye falan çıkması ayrıca anormal bir konu. Ancak 45derece takılıp kalsa bile korumaya alması garip çünkü oyun esnasında +50 oluyor bu sıcaklıklar..
Benimki normalde 35-37 civarında oluyor boştayken ve fanlar çalışmıyor. Çalışmasına da gerek yok çünkü ekran kartı yük altında değil, neden boştayken fanları çalıştırmak için güç harcasın ki? Ama senin sorununun farklı gibi duruyor.

Şu an benim GPU ya bağlı olarak çalışan uygulamalar listesi şu şekilde:
Ekran görüntüsü 2024-03-19 185811.png

Ve sıcaklık 34 derece görünüyor görev yöneticisinde.

Boştayken 45 dereceye falan çıkması ayrıca anormal bir konu. Ancak 45derece takılıp kalsa bile korumaya alması garip çünkü oyun esnasında +50 oluyor bu sıcaklıklar..
Benimki normalde 35-37 civarında oluyor boştayken ve fanlar çalışmıyor. Çalışmasına da gerek yok çünkü ekran kartı yük altında değil, neden boştayken fanları çalıştırmak için güç harcasın ki? Ama senin sorununun farklı gibi duruyor.

Şu an benim GPU ya bağlı olarak çalışan uygulamalar listesi şu şekilde:
Eki Görüntüle 2144991
Ve sıcaklık 34 derece görünüyor görev yöneticisinde.
Kanka benim sorun şu. Şu anda kontrol altına aldım 39 derece boşta çalışıyor. Sorun ben bilgisayarı açtığım zaman ekran kartı 2 dakika içerisinde sıcaklık artmaya başlıyor çalıştığı için. Buna karşın fanlar hiçbir reaksiyon almıyor. Aynı şekilde %0 çalışmaya devam ediyorlar. Böyle olunca da korumaya alıyor. Şu uygulama açılmadan otomatik çalışmıyor mu yahu anlamadım.

Kanka benim sorun şu. Şu anda kontrol altına aldım 39 derece boşta çalışıyor. Sorun ben bilgisayarı açtığım zaman ekran kartı 2 dakika içerisinde sıcaklık artmaya başlıyor çalıştığı için. Buna karşın fanlar hiçbir reaksiyon almıyor. Aynı şekilde %0 çalışmaya devam ediyorlar. Böyle olunca da korumaya alıyor. Şu uygulama açılmadan otomatik çalışmıyor mu yahu anlamadım.
1710864252496.png

Sanırım uygulamasındaki "Donanım ayarlarını uygulayın ve çıkın." ayarını seçmem lazım. Donanım ayarları uygulanmadığı için fanlar otomatik çalışmıyor galiba. Eskiden "Çalıştır ve minimalize et." şeklinde kullanıyordum ayarı.

Ben de bu durumun anormal olduğunu söyledim zaten. Benim kasa açılırken tuşa ilk bastığımda sadece o an bir kaç saniye fanlar dönüyor ve sonra duruyor tamamen. Ve oyuna girmediğim sürece de çalışmıyor. İlk aldığım günden beri de bu şekilde kullanıyorum.
Bunun bir çok sebebi olabilir, belki de buna sebep olan şey başka bir donanımdır. HDD, işlemci ve anakart ısısını kontrol et, eğer kasa kirliyse dikkatli ve detaylı bir temizlik yap.

Şu an boşta 39 derecede çalışıp fanların dönmemesi gayet normal. Ancak korumaya neden aldığını netleştirmek için biraz deneme yanılma yaparak donanımları test etmen gerekebilir her ihtimale karşı.

Yeni konular

Geri
Yukarı