RTX 4060 Ti Özellikleri Perakendecide Listelendi

O oyunun çıkmadan önceki haliydi, sonradan düzeltildi o sorun artık o kadar fazla VRAM kullanmıyor. Muhtemelen bir Memory leak durumu söz konusuydu çıkmadan düzelttiler. NVIDIA alıyorsan evet 2 senede bir kart değiştirmeye bakacaksın, şu an 8 GB 1080p oyunculuk için bile yeterli gelmiyorken 8 GB VRAM'li kart piyasaya sürmenin mantığı yok. Şu an Diablo IV bile 1080p en yüksek ayarlarda 11GB VRAM kullanıyor bilginiz olsun. Last of Us örneklerini vermiyorum bile.

VRAM kapasitesi hala daha 2019'da çıkışını yapmış RX 5500 XT ile aynı seviyede, bu süre zarfında çok şey değişti. Unreal Engine 5 gibi bir gerçek var onu da hatırlatayım, UE5 ile geliştirilen oyunlar çıkmaya başladıkça bu VRAM'ler şaka gibi gelecek.

Hocam tamam işte gitgide artan VRAM söz konusu zaten ama bu bir problem AMD de NVIDIA nında işine gelmez çünkü RAM artıkca fiyatlarda şişmeye devam eder.
NVIDIA bunun farkında ki NVIDIA Neural Compression Technique Unlocks 16x Texture Detail 6 10 agustos arası tanıtalacakmış.

12 GB VRAM kusursuz RT ON 1440p gaming sunuyor.
Şu an sunuyor, 1 sene sonra sunamayacak çünkü 12GB VRAM şu an bile sınırda :D 1 sene sonra VRAM yetersiz kaldığı için drop yememek adına ayar kısmak zorunda kalacaksın, Diablo IV'ün 1080p yüksek ayarlardaki VRAM kullanımı aşağıdaki gibi:

1683448355361.png

Tekrar söylüyorum bu 1080p için, muhtemelen DLSS kapalı, açtığında aşağı yukarı 1.5GB VRAM sağlayacak kullanıcıya ama 1440p için yine bir fark yaratmayacak. Şu görselleri gören tek kişi ben olamam herhalde, sizin de bir şeyleri görüp farkında olmanız lazım diye düşünüyorum ve tekrar söylüyorum DLSS 3.0, DLSS 2.5'e kıyasla VRAM kullanımını düşürmüyor aksine daha fazla kullanıyor.

Hangi oyunu söylesem "ee ama onun optimizasyon çöp" bahanesinin arkasına sığınıyorsunuz o yüzden daha farklı bir örnek olan Diablo IV'ü veriyorum, hadi The Last of Us Part 1 harbiden çöp, Diablo IV de mi çöp :D

şu an sunuyor, 1 sene sonra sunamayacak çünkü 12 GB VRAM şu an bile sınırda :D 1 sene sonra VRAM yetersiz kaldığı için drop yememek adına ayar kısmak zorunda kalacaksın, Diablo IV'ün 1080p yüksek ayarlardaki VRAM kullanımı aşağıdaki gibi:

Eki Görüntüle 1769742

Tekrar söylüyorum bu 1080p için, muhtemelen DLSS kapalı, açtığında aşağı yukarı 1.5GB VRAM sağlayacak kullanıcıya ama 1440p için yine bir fark yaratmayacak. Şu görselleri gören tek kişi ben olamam herhalde, sizin de bir şeyleri görüp farkında olmanız lazım diye düşünüyorum ve tekrar söylüyorum DLSS 3.0, DLSS 2.5'e kıyasla VRAM kullanımını düşürmüyor aksine daha fazla kullanıyor.

Hangi oyunu söylesem "ee ama onun optimizasyon çöp" bahanesinin arkasına sığınıyorsunuz o yüzden daha farklı bir örnek olan Diablo IV'ü veriyorum, hadi The Last of Us part 1 harbiden çöp, Diablo IV de mi çöp :D

Hocam minimum 12 olmalıydı evet haklısınız fakat işte rekabet yok. En çok kullanılan Steam istatiklerde NVIDIA kartlar.
NVIDIA gibi daha az sürücü problemini çözsün AMD hangisi iyiyse zaten AMD'ye gecerim.

Nvidia bu VRAM konusunu abartmaya başladı. Çok güçlü kartlar çıkarıyor ama VRAM'leri 12 GB'I geçmiyor. Dalga falan geçmek amacıyla yapıyorlar desem o da yok. Yav en basit örnek TLOU en düşük ayarlarda bile min. 6.5 GB VRAM kullanıyor bunu görüp hala ne diye 8 GB çıkarırsın ki ?

Şu an sunuyor, 1 sene sonra sunamayacak çünkü 12GB VRAM şu an bile sınırda :D 1 sene sonra VRAM yetersiz kaldığı için drop yememek adına ayar kısmak zorunda kalacaksın, Diablo IV'ün 1080p yüksek ayarlardaki VRAM kullanımı aşağıdaki gibi:

Eki Görüntüle 1769742

Hangi oyunu söylesem "ee ama onun optimizasyon çöp" bahanesinin arkasına sığınıyorsunuz o yüzden daha farklı bir örnek olan Diablo IV'ü veriyorum, hadi The Last of Us Part 1 harbiden çöp, Diablo IV de mi çöp :D
PC'ye kötü portlanmış oyunları örnek vermen yersiz. Ayrıca Diablo IV'ü taş gibi oynatıyor. Kendinizin kullanmadığı kartı videolardan izleyip burada yorum yapmayın lütfen.

Hocam minimum 12 olmalıydı evet haklısınız fakat işte rekabet yok. En çok kullanılan Steam istatiklerde NVIDIA kartlar.
NVIDIA gibi daha az sürücü problemini çözsün AMD hangisi iyiyse zaten AMD'ye gecerim.
AMD'de de durum farklı değil ki, RX 7700 XT de 12GB VRAM ile gelecek pek bir fark yok. Bu işi ya oyun geliştiricilerinin çözmesi gerekiyor ya da kart üreticilerinin aksi takdirde şu an orta segment bir kart almanın pek bir manası yok, uzun ömürlü olmayacaklar.

Ben bu forumda uzun zamandır varım ve 4GB VRAM'in ölmeye başladığı zamanlarda ben hala yeterli olduğunu savunuyordum ve bunu yaptığımda insanlar bana küfredercesine kızıyorlardı. Şimdi de aynı topluluk 8GB'ın hala daha yeterli olduğunu falan savunuyor, bilmem kaç yıl önce benim yaptığım davranışla şu an sizin yaptığınız savunmanın farkı ne? Bariz bir şekilde ölmekte olan bir teknolojiyi neden savunuyorsunuz anlamış değilim.

Nvidia'nın geliştirmekte olduğu teknolojinin farkındayım ancak bu karelerin oluşturulma hızını olumsuz şekilde etkileyecek bir teknoloji. Muhtemelen bunu sadece çok büyük texture paketleri için kullanacaklar ve VRAM düşürmeyi amaçlayacaklar. Eğer bu driver-level bir geliştirmeyse ve gerçekten VRAM kullanımını düşürecekse güzel olacaktır ama driver-level bir geliştirme değilse ve Nvidia bu teknolojinin kullanılması için RTX 5000 serisi kartları şart koşacaksa (DLSS 3.0 gibi) hiçbir anlamı yok. O zaman 4000 serisine neden VRAM vermedin derler adama.

PC'ye kötü portlanmış oyunları örnek vermen yersiz. Ayrıca Diablo IV'ü taş gibi oynatıyor. Kendinizin kullanmadığı kartı videolardan izleyip burada yorum yapmayın lütfen.
Şu an oynattığını söyledim zaten yazdıklarımı okuduğuna emin misin? Şu an oynatıyor ama sınırda olduğu da aşikar. Sen bir ekran kartı alırken şu an oynatsın da 1 sene sonra yenisini alırız kafasıyla alıyorsan sıkıntı yok, ama senin gibi düşünen pek fazla kullanıcı yok. İnsanlar binlerce lira verip aldığı karttan uzun ömür bekliyorlar ve 12GB VRAM'in ömrü hiç de uzun değil, özellikle 1440p için. Zamanında RTX 3070 Ti için de 8GB VRAM'in 2K'da yeterli olduğu söyleniliyordu, bak şu an yetiyor mu 1440p'de, hatırlatayım kart 2021 çıkışlı sadece 2 senede 1440p'de kart çöpe döndü resmen.

Kullanmadığımız hiçbir kart için yorum yapmayacak mıyız? O zaman senin burada RTX 4060 Ti konusu altında tartışıyor olman bile yersiz, zaten burada söz konusu VRAM kullanımı, hangi kartın nasıl performans verdiği değil. VRAM kullanımları şu an bile sınırda mı? Evet, konu kapanmıştır.

Şu an oynattığını söyledim zaten yazdıklarımı okuduğuna emin misin? Şu an oynatıyor ama sınırda olduğu da aşikar. Sen bir ekran kartı alırken şu an oynatsın da 1 sene sonra yenisini alırız kafasıyla alıyorsan sıkıntı yok, ama senin gibi düşünen pek fazla kullanıcı yok. İnsanlar binlerce lira verip aldığı karttan uzun ömür bekliyorlar ve 12GB VRAM'in ömrü hiç de uzun değil, özellikle 1440p için. Zamanında RTX 3070 Ti için de 8GB VRAM'in 2K'da yeterli olduğu söyleniliyordu, bak şu an yetiyor mu 1440p'de, hatırlatayım kart 2021 çıkışlı sadece 2 senede 1440p'de kart çöpe döndü resmen.

Kullanmadığımız hiçbir kart için yorum yapmayacak mıyız? O zaman senin burada RTX 4060 Ti konusu altında tartışıyor olman bile yersiz, zaten burada söz konusu VRAM kullanımı, hangi kartın nasıl performans verdiği değil. VRAM kullanımları şu an bile sınırda mı? Evet, konu kapanmıştır.
Ben bu kartı birinci elden kullanıyorum. Halen kullanmadığımız kartı mı tartışmayalım diyorsun. Birinci elden 4070 kullanıyorum ve çoğu modern oyunu da oynuyorum VRAM sınırda mı? 9-9,5 GB üstünü görmedim ki Nvidia sürücülerle daha da iyi hale getiriyor bunu. Örneğin Ghost Reckon Breakpointte 7-8 GB Kullanırken full ayarlarda şuan 6.5 gb kullanıyor. Birinci elden kullanmadan YouTube'dan video izlemen yanlış. Al kullan ondan sonra buraya yorum yaz. Ayrıca daha önce başka bir konuda da söyledim bu VRAM olayı halk efsanesine döndü. O zaman 4080 de yetersiz kalacak ileride 4K için. Daha ilk oyunları olan Hogwars Legacy ya da hiç emek verilmeden PC'ye portlanmış TLOUP1 gibi örnek verir bu VRAM komple teoricileri de. Dediğim gibi üzerine basarak söylüyorum 4070 - 4070 Ti al modern oyunları da al daha sonra burada eleştirini yap.

The Callisto Protocol'ü bitirdim sıkıntısız, FPS dropsuz son olarak ki UE4 VRAM'e aşırı yükleniyor genel olarak ve UE4 oyunlarında bu VRAM olayı genel olarak problem oluyor.

RDR2 gibi grafiği yok oyunun ama bilmem kaç gb VRAM kullanıyor. Bu oyun şirketinin suçudur ve bu tarz oyunlar patchlerle dengelenmektedir.

Ben de demiyorum ki 4070 sürekli 1440p'de devasa performans verecek. Ama DLSS ve FG ile götürecek. Götürmediği yerde 6080 alıp devam ederim bu kadar basit.

Ayrıca sizi görmezden geldim, VRAM komplocularını görmezden geliyorum ve bir daha cevap vermeyeceğim.

Ben bu kartı birinci elden kullanıyorum. Halen kullanmadığımız kartı mı tartışmayalım diyorsun. Birinci elden 4070 kullanıyorum ve çoğu modern oyunu da oynuyorum VRAM sınırda mı? 9-9,5 GB üstünü görmedim ki Nvidia sürücülerle daha da iyi hale getiriyor bunu. Örneğin Ghost Reckon Breakpointte 7-8 GB Kullanırken full ayarlarda şuan 6.5 gb kullanıyor. Birinci elden kullanmadan YouTube'dan video izlemen yanlış. Al kullan ondan sonra buraya yorum yaz. Ayrıca daha önce başka bir konuda da söyledim bu VRAM olayı halk efsanesine döndü. O zaman 4080 de yetersiz kalacak ileride 4K için. Daha ilk oyunları olan Hogwars Legacy ya da hiç emek verilmeden PC'ye portlanmış TLOUP1 gibi örnek verir bu VRAM komple teoricileri de. Dediğim gibi üzerine basarak söylüyorum 4070 - 4070 Ti al modern oyunları da al daha sonra burada eleştirini yap.

The Callisto Protocol'ü bitirdim sıkıntısız, FPS dropsuz son olarak ki UE4 VRAM'e aşırı yükleniyor genel olarak ve UE4 oyunlarında bu VRAM olayı genel olarak problem oluyor.

RDR2 gibi grafiği yok oyunun ama bilmem kaç gb VRAM kullanıyor. Bu oyun şirketinin suçudur ve bu tarz oyunlar patchlerle dengelenmektedir.

Ben de demiyorum ki 4070 sürekli 1440p'de devasa performans verecek. Ama DLSS ve FG ile götürecek. Götürmediği yerde 6080 alıp devam ederim bu kadar basit.

Ayrıca sizi görmezden geldim, VRAM komplocularını görmezden geliyorum ve bir daha cevap vermeyeceğim.
Yahu ne alaka arkadaşım, ben alıp kullanmayınca oyunların VRAM kullanımları değişiyor mu? Veya ben kullanınca değişecek mi? Oyunun kullandığı VRAM ortada. Gelmişsin bana 2019'de çıkmış bir oyunun kullandığı VRAM'i söylüyorsun 7-8GB diye, o bile RTX 4060 Ti için sınırda hala söylüyorsun ama mantıklıymış gibi :D Benim VRAM kullanımlarını eleştirebilmem için kart alıp kullanmam gerekmiyor ki arkadaş bu ne saçma bir yorumdur. Açarım bakarım hangi oyun ne kadar VRAM kullanıyormuş anlarım neyin ne olduğunu. Benchmark videoları ne için var? Hangi kart nasıl performans veriyormuş ona bakmak için var, o zaman forumda benchmark videoları atmayı da yasaklayalım oldu mu, herkes birinci elden deneyim etmek zorunda kalsın yorum yapabilmek için, hayatımda gördüğüm en saçma argüman olabilir şu ya.

Ben sana gelip TLoUP1 veya Hogwarts örneğini de vermedim ayrıca çünkü eminim onları söylesem "bozuk çünkü ondan kanka" diyecektin. O yüzden gelip daha düzgün bir oyun olan Diablo IV'ü örnek verdim ama ona da aynı şeyi söyledin. Sen işine gelmediği sürece "portu kötü ondan kanka" demeye devam edeceksin çünkü teknolojiye ayak uyduramıyorsun veya uydurmak işine gelmiyor. Hadi birkaç oyun bozuk çıktı, çıkan oyunların hepsi mi bozuk :D

Adama "VRAM sınırda" diyorum "ama oynatıyor ben denedim kartı ben kullanıyorum" diyor şaka gibi ya, oynatmadığını söyleyen olmadı ki zaten. Sınırda olduğunu söylüyorum sana, şu an bile sınırda olan bir VRAM kapasitesinin uzun süre dayanabilmesinin imkanı yok. Konuyu takipten çıkıyorum daha fazla tartışmak istediğim bir konu değil, anlamak isteyen şimdiye çoktan anlardı zaten. Hatta Diablo IV'ün 1080p'deki VRAM kullanımını göstermem bile o kapasitenin çok iyi olmadığını anlatmaya yeterli olması gerekiyordu ama insanlar bir garip. Örnek için oyun göstermeye korkar olduk hangi oyunu atsak "oyun bozuk kanka" diyorlar :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı