RTX 4060 ve RTX 4060 Ti Ufukta Göründü: İlk Görseller Sızdırıldı

3060 Ti almayı düşünen ben: Umarım eski nesilin fiyatlarını düşürür.

RTX 4060 10, 12 GB VRAM RTX 4070 serisi 12 GB veya 16 GB seçenekleri olması lazımdı.

RTX 4080 20GB gibi olabilirdi ama bunu yapmadılar.

Bunu 4080 - 3080 ikilisinde yapsa dediğine katirilim. Tepede inanilmaz artış yaşanırken aşağıya indikçe koklatıyor. RTX 30 serisinin mimarisi de RTX 20 serisine kıyasla çok güçlüydü ama ayni model kartta CUDA çekirdeği sayısı düşürülmemişti. Kaldı ki ben muadil kartın yenisinden teknik anlamda daha guclu kaldığı bir kart hatirlamiyorum son yıllarda. Mobilde de aynisini yapti. RTX 3070 Ti, 4070 ile ayni oyun performansini veriyor hatta 13. nesil Intel işlemciler 3070 Ti ile kullanilsa muhtemelen daha yuksek performans verecek. 3070'in 2070S ile ayni gucte oldugunu duşün, mumkun mu boyle bir şey RTX 40 serisinde mumkun. 4060'in CUDA sayisi 3060'dan daha az :DUzerine fiyatlariıartırıyorsun bir de. NVIDIA'nin AV1'e ihtiyaci yok, NVENC var zaten direkt CUDA kullanan. FG var diye bal gibi teknik özellikten kıstılar 4080 ve üzeri kart almaya zorlamak için. Bunun sonu yok ve bir sonraki mimarinin kapasitesi de bundan çok yuksek olacak. O zaman onda da teknik özelliklerinden kıssın diye.
Oradaki CUDA çekirdeği sadece bir sayı. Çekirdeklerin sayısı kadar çekirdeklerin kendisi de önemli. 4060 daha az çekirdeği olmasına rağmen RTX 3060'a göre daha fazla hesaplama yapabiliyor. Maksimum frekanslarını baz alırsak RTX 4060, 25%~ daha yüksek kayar nokta performansı sunuyor.

WhatsApp Image 2023-03-17 at 16.45.28.jpeg

RTX 3060 - 12 GB GA-106 Çekirdeği

WhatsApp Image 2023-03-17 at 16.45.29.jpeg

RTX 4060

Bunun haricinde NVENC teknolojisinin CUDA ile alakası yoktur. Donanımsal video hızlandırma için GPU'nun içinde sırf bunun için tasarlanmış çip bulunur. Bu çip desteklediği codecleri Encode ve Decode edebilir. Bazı uygulamalar CUDA ile hızlandırma yapabiliyor ancak bu transcode yani videonun işlenmesi ile ilgili, sıkıştırma ve çözme işlemleri özel çiplerde yapılabilir ancak. Dediğiniz gibi olsaydı kaç nesil öncesi kartlar Kepler serisi dahi şu an gelen güncellemeyle AV1 Encode desteği kazanabilirdi. Ki dediğiniz gibi olsaydı AMD ve Intel de eski GPU'larına AV1 ve VP9 gibi codecleri sonradan ekleyebilirdi.

Oradaki CUDA çekirdeği sadece bir sayı. Çekirdeklerin sayısı kadar çekirdeklerin kendisi de önemli. 4060 daha az çekirdeği olmasına rağmen RTX 3060'a göre daha fazla hesaplama yapabiliyor. Maksimum frekanslarını baz alırsak RTX 4060, 25%~ daha yüksek kayar nokta performansı sunuyor.

Eki Görüntüle 1704764
RTX 3060 - 12 GB GA-106 Çekirdeği

Eki Görüntüle 1704766
RTX 4060

Bunun haricinde NVENC teknolojisinin CUDA ile alakası yoktur. Donanımsal video hızlandırma için GPU'nun içinde sırf bunun için tasarlanmış çip bulunur. Bu çip desteklediği codecleri Encode ve Decode edebilir. Bazı uygulamalar CUDA ile hızlandırma yapabiliyor ancak bu transcode yani videonun işlenmesi ile ilgili, sıkıştırma ve çözme işlemleri özel çiplerde yapılabilir ancak. Dediğiniz gibi olsaydı kaç nesil öncesi kartlar Kepler serisi dahi şu an gelen güncellemeyle AV1 Encode desteği kazanabilirdi. Ki dediğiniz gibi olsaydı AMD ve Intel de eski GPU'larına AV1 ve VP9 gibi codecleri sonradan ekleyebilirdi.

Iyi de hocam bu halen NVIDIA'nin gecmis yillarda yaptiginin tam tersini yapmasini aciklamiyor. Cekirdek nesli guncellendikce performansi artiyor ama NVIDIA hicbir zaman muadil karta kiyasla bu kadar teknik dusurme yapmamisti. 2080'den 3080'e gecince yuzdesel olarak ne kadar performans farki yasaniyorsa, 2070'den 3070'e gecince de yuzdesel olarak ona yakin bir fark yasanirdi. Simdi bir 3080 ile 4080 arasindaki farka bakiyorsun, bir de 3070 ile muhtemel gelecek 4070 farkina. Yoksa bu adamlar RT cekirdegini 30 serisine gecince de guncelledi. Orada da daha az cekirdek ile daha fazla performans alabilirdi hali hazirda. Hadi 4080'de yaptigi fiyat artisina cok bir sey diyemiyorsun da su an 4070'in 749 dolar civarindan satilacagi konusuluyor. Kartlari yakin fiyatta da tutmuyor ki. Bugun AMD masaustunde cok daha iddiali olsa, sanmiyorum RTX 40 kartlar bu teknik ozellikler veya fiyatla gelsin. Mobilde isler daha da kotu cunku orada iyice tekel halindeler.

Ekran Resmi 2023-02-23 15.42.37.png

RTX 4060 140W ile 4070 140W arasinda inanilmaz derecede az bir fark var. Ancak 4080'e ciktigin zaman fark ucuyor. Hadi masaustunde yine bir sekilde karti guncellersin. mobilde bu cihazlar 2000 dolarlik cihazlar.

Son dediginiz codec kismina katiliyorum. Ben daha cok yayin vs. icin kast etmistim NVENC durumunu.

O ufuktan umarım 8 GB VRAM gözükmüyordur.

4070 Ti'ın 12 GB ve 192 bit olduğunu düşünürsek. 4060'ın 8 GB VRAM ile gelmesi çok da olasılık dışı değil. NVIDIA bir şeyler deniyor gene ama hadi hayırlısı.

Bu kart beklemeye değer mi, tahmini ne zaman gelir?
Değmez bence. Bu VRAM ile kesinlikle alınmamalı. Beklenecekse de 12-16 GB'lık versiyonları çıkarsa alınır. Ha, ben yerinizde olsam ikinci el garantili ve faturalı RTX 3080 bakardım. Diğer türlü, RTX 4060 ve RTX 4060 Ti bir süre sonra sizi idare edemez duruma gelir VRAM yüzünden.

Geri
Yukarı